WYSTĘPOWANIE WIELKICH ZESPOŁÓW GERIATRYCZNYCH NA PRZYKŁADZIE PACJENTÓW ZAKŁADU OPIEKUŃCZO-LECZNICZEGO

WYSTĘPOWANIE WIELKICH ZESPOŁÓW GERIATRYCZNYCH NA PRZYKŁADZIE PACJENTÓW ZAKŁADU OPIEKUŃCZO-LECZNICZEGO

WYBRANE WIELKIE ZESPOŁY GERIATRYCZNE

Cz. X

Linki do poprzednich części:

Cz.I Cz. II Cz.III Cz. IV Cz.V Cz.VI Cz.VII Cz.VIII, Cz.IX

U większości pacjentów zakładu opiekuńczo-leczniczego występują wielkie zespoły geriatryczne. Spośród wszystkich przedstawionych problemów zdrowotnych w tym obszarze najczęściej występującymi dysfunkcjami były:

  • nietrzymanie moczu, które dotyczyło 42 (84%) spośród ogółu badanych oraz
  • zespoły otępienne rozpoznane u 39 (78%) osób z badanej grupy.

Analizując informacje uzyskane z dokumentacji medycznej i porównując je do danych zawartych w literaturze, zaobserwowano, iż część wyników badań własnych jest podobna, a część odbiega od wyników badań innych autorów, którzy opisywali występowanie wielkich zespołów geriatrycznych w ZOL.

Według Kijowskiej V. i wsp. na chorobę Alzheimera lub inną formę otępienia choruje 53% osób przebywających w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. W badaniu własnym odsetek ten był wyższy i wynosił 78%. Ci sami autorzy podają, że depresja występuje u 8,8% pacjentów ZOL. W badaniu własnym szacuje się, że na zaburzenia nastroju cierpi aż 42% seniorów przebywających w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Wójkowska-Mach J. i Heczko P. twierdzą, że w placówkach opieki długoterminowej problem nietrzymania moczu dotyczy 50-70% a nietrzymania stolca 50% pacjentów. Badanie własne wskazuje, że nietrzymanie moczu występuje u 84% chorych przebywających w ZOL a nietrzymanie stolca dotyka 70% pacjentów. W badaniu Donini L. i wsp. wykazano, że problem niedożywienia dotyczy 21,2% chorych korzystających z zinstytucjonalizowanej opieki. W badaniu własnym odsetek chorych na niedożywienie był niższy i wynosił 12%. W badaniu przeprowadzonym przez Pilch D. i wsp. wykazano, że upadki odnotowano u 22% podopiecznych ZOL. Badanie własne wskazuje, że incydent ten dotyczył 26% pacjentów. Podczas kierowania pacjentów do ZOL lekarze skupiają się na wyszczególnieniu jedynie chorób somatycznych w obawie, że chorzy z depresją mogą mieć problem z zakwalifikowaniem się do pobytu w placówce bądź proces kwalifikacji może zostać wydłużony ze względów formalnych.

Lekarz specjalista psychiatra może wystawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pobytu w ZOL, jednak chorzy z zaburzeniami psychicznymi powinni być kierowani do zakładu opiekuńczo-leczniczego psychiatrycznego.

Taka sytuacja mogła mieć wpływ na wynik badania, gdyż zaobserwowano, że liczba chorych z zaburzeniami nastroju podwoiła się podczas pobytu w placówce. Kolejnym ograniczeniem tego badania była niedostateczna diagnostyka w kierunku rozpoznania niedożywienia.

Z powodu braku specjalistycznego sprzętu umożliwiającego pomiar wskaźników antropometrycznych u chorych leżących oraz ograniczonej – ze względów finansowych – możliwości wykonywania regularnych badań laboratoryjnych określających stan odżywienia, problem niedożywienia mógł być niedoszacowany.

Podczas analizy danych zaobserwowano, że stan pacjentów stopniowo pogarszał się a problemy pielęgnacyjne narastały.

  • Liczba osób chorujących na depresję zwiększyła się o 10 (20%),
  • nietrzymanie moczu wystąpiło dodatkowo u 8 (16%) osób,
  • a upadek – podczas pobytu w ZOL – wystąpił u 7 (14%) osób.

Wyniki badania wskazują, że wielkie zespoły geriatryczne są znaczącym problemem w zinstytucjonalizowanej opiece nad osobami starszymi.

Wnioski

  1. Wielkie zespoły geriatryczne stanowią znaczący problem w zinstytucjonalizowanej opiece nad chorym w wieku podeszłym.
  2. Opisane w literaturze wielkie zespoły geriatryczne odnoszą się do większości osób uczestniczących w badaniu.
  3. Podczas pobytu w ZOL stopniowo zwiększa się ilość problemów pielęgnacyjnych wynikających z występowania wielkich zespołów geriatrycznych.
  4. Najczęściej występującą dysfunkcją w odniesieniu do wielkich zespołów geriatrycznych jest nietrzymanie moczu.

mgr Adam Łacek

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.