Prawo COVID19

Prawo COVID19

Zakładka poświęcona przepisom prawa, nurtującym pytaniom, na które Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe odpowiada w oparciu o współpracę z Mecenasem Marcinem Ratajczakiem. Pan Mecenas dzieli się swoją wiedzą- poprzez rzetelne informacje zwrotne w formie artykułów.

Marcin Ratajczak, radca prawny, prowadzi własną Kancelarię Radcy Prawnego, słuchacz studiów podyplomowych na kierunku Prawo Medyczne, zajmuje się m.in. pomocą prawną dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, autor bloga https://jakzalozycnzoz.pl/ oraz portalu https://okiemmecenasa.pl/

W tej serii ukazały się artykuły:

  1. Czy pracodawca może żądać oświadczenia, że pielęgniarka „jest zdrowa i nie miała kontaktu” z chorym na koronawirusa?
  2. Czym się różni sytuacja pracownika zatrudnionego na umowie o pracę od pracownika zatrudnionego na kontrakcie w zakresie praw pracowniczych wynikających z Kodeksu Pracy?
  3. Czy katalog wyłączeń od pracy przy zwalczaniu epidemii jest wiążący, czy też pracownik może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii pomimo przynależności do jednej z grup, o których mowa a art. 47 ust. 3 ustawy
  4. Czy w związku z narastającą liczbą zakażonych i możliwym kontakcie z chorym zakażonym, obecnie, praktycznie na każdym stanowisku pracy, na skutek ukrywania kontaktu z osobą chorą lub nieświadomą przez pacjenta w okresie bezobjawowym, można odmówić pracy bezpośrednio przy chorym bez zaopatrzenia dostatecznego w środki ochrony osobistej?
  5. Czy po przekształceniu szpital w jednoimienny pracodawca musi przedstawić nowe umowy? I czy pracownik podlega szkoleniu bhp oraz kwalifikacji lekarza medycyny pracy?

%d bloggers like this: