Raport z programu „Opieka Wytchnieniowa” edycja 2019.

Raport z programu „Opieka Wytchnieniowa” edycja 2019.

W trakcie realizacji postawionego przede mną zadania „wsparcie w zakresie nauki pielęgnacji”, zauważyłem, że opiekunowie faktyczni ciężko chorej osoby, w znacznym stopniu wykonują obowiązki pielęgnacyjne bez należytej dbałości o własne zdrowie i bezpieczeństwo.

W większości nie zdawali sobie sprawy, że czynności które wykonują, a właściwie sposób w jaki to robią, stwarzają zagrożenie dla nich samych. 

Nie znali odpowiednich technik, bądź stosowali je nieprawidłowo, lub zwyczajnie „chodzili na skróty”. Nie mieli także zaufania lub nie potrafili posługiwać się sprzętem pomocniczym, takim jak podnośniki dla pacjentów, rolki lub maty ślizgowe. Zdarzały się, sytuacje wręcz absurdalne, np. gdy pacjent leżał w profesjonalnym, nowoczesnym łóżku, z możliwością unoszenia do odpowiedniej pozycji, a opiekun i tak wykonywał wszystkie czynności pochylony, niejednokrotnie przeciążając się i narażając na kontuzje. 

To zaniedbanie własnego zdrowia wynika często z przekonania opiekunów o potrzebie „poświęcenia się”. Dopiero uzmysłowienie im tego, jakie skutki dla pacjenta wiążą się z ich kontuzją zmuszało do zastanowienia.

Prawie wszystkie wizyty przebiegały w podobnym schemacie. Od początkowej nieufności, za to w przeświadczeniu, że opiekunowie wszystko wykonują lepiej niż prawidłowo, do pytań co i jak powinni zrobić, by uniknąć kontuzji. 

Trzeba przyznać, że wszyscy podopieczni byli bardzo zadbani. Niestety, opiekunowie byli przemęczeni,  nie zachowujący należytej dbałości o własne zdrowie i nierzadko już z dolegliwościami bólowymi charakterystycznymi dla osób dużo pracujących przy pacjencie.

Dlatego też sądzę, że program jest niezbędny. 

Zagrożenia dla opiekunów faktycznych wynikające z nieprawidłowego sposobu pielęgnacji pacjenta jest bardzo duże. 

Koszty leczenia opiekuna po kontuzji i zapewnienie opieki zastępczej dla podopiecznego, a w przypadku np. poważnej kontuzji, zapewnienie opieki dla dotychczasowego opiekuna, będą z pewnością nieproporcjonalnie wyższe od dotychczasowych. Odpowiednio rozbudowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb opiekuna program,  może znacznie zmniejszyć ryzyko urazu, a co za tym idzie, zapewnia ciągłość opieki w zakresie rodziny, bez potrzeby uruchamiania rozwiązań instytucjonalnych takich jak ZOL czy DPS.

Piotr Irzyk

Pielęgniarz

Źródło obrazu na grafice Canva

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: