W związku z nasilającą się agresją, i nieuzasadnionymi atakami na personel medyczny podczas dyżurów i udzielanych świadczeń zdrowotnych Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe sprzeciwia się bierności Ministerstwa Zdrowia wobec narastających zagrożeń.
System Ochrony Zdrowia stoi na skraju wytrzymałości związanej z koniecznością zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych przez przemęczony personel medyczny, który musi pracować często poniżej minimalnych norm obsady. Zagraża to bezpieczeństwu zdrowotnemu pacjentów i ogranicza prawo obywateli do dostępu do świadczeń zdrowotnych. Ponadto, pozbawia chorych i ich rodziny dostępu do informacji i poczucia bezpieczeństwa, których brak wywołuje reakcje obronne w postaci agresywnego domagania się zapewnienia właściwej opieki.
Przypadki agresji słownej oraz przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia, sprawiają, że złe warunki pracy zachęcają do poszukiwania aktywności zawodowej poza sektorem zdrowia lub w innych krajach. Jesteśmy zdania, iż brak należytej ochrony pracowników oraz brak rozwiązań systemowych sprzyja mniejszemu zainteresowaniu zawodem przez osoby młode.
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe w całości popiera wniosek wystosowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych do Ministra Zdrowia, opublikowany w dniu 30 grudnia 2019 roku (ponowienie wniosku z dnia 31.10.2019 r. I 27.11.2019 r.) oraz rozwiązanie tego problemu systemowo, jako wymóg dla szpitali i jednostek finansowanych ze środków publicznych.
Zarząd Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe
Proszę zostaw odpowiedź