Pracodawcy w Ochronie Zdrowia znów mają problem. Minimalna pensja

Pracodawcy w Ochronie Zdrowia znów mają problem. Minimalna pensja

Pracodawcy w Ochronie Zdrowia nie mają spokoju. Nie tak dawno pisaliśmy o staraniach dyrektorów z województwa świętokrzyskiego, by znieść lub przynajmniej opóźnić wprowadzenie norm zatrudnienia Pielęgniarek w oddziałach szpitalnych.

Postulat norm zatrudnienia jest od lat podnoszony przez Pielęgniarki. Już od dawna dostrzegaliśmy zagrożenie dla naszych pacjentów, spowodowane brakiem kadry medycznej. Minimalne normy zatrudnienia wymuszają mocą ustawy bezpieczeństwo nie tylko dla pacjentów, ale też dla personelu, który jest przepracowany, częściej też ulega wypadkom czy chorobom i częściej korzysta ze zwolnień lekarskich. 

Niestety dyrektorzy widzą wprowadzenie minimalnych norm przez pryzmat konieczności zatrudnienia dodatkowego personelu. 

http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2018/08/15/kolejny-postulat/

Mocno krytykujemy rozwiązywanie problemu braku kadry Pielęgniarskiej poprzez ograniczanie zatrudnienia, a nie poprzez stwarzanie lepszych warunków zarówno płacowych, jak i socjalnych.  

Jednocześnie widzimy rozwiązanie. Jeśli dyrektorzy widzą problem w funkcjonowaniu powierzonych im placówek, to ten problem należy rozwiązać.  I to nie na drodze zakazów, ale poprawiając efektywność zarządzania. 

http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2018/08/30/dyrektorzy-szpitali-sa-przeciwni-normom-zatrudniania/

Nieoczekiwanie (?) pojawił  się kolejny problem  kolejne wyzwanie.Wzrost pensji minimalnej. Nie jest żadną tajemnicą, że większość pracowników medycznych zarabia właśnie minimalną pensję. W sytuacji, gdy rząd planuje wzrost pensji minimalnej ( również pod wpływem nacisków OPZZ ), musi ulec wzrostom minimalna pensja zasadnicza. Co więcej, w planach jest takie ustalanie pensji minimalnej, by nie była ona niższa od pensji zasadniczej, tak jak do tej pory. 
 W czwartek szpitale powiatowe – jeszcze zanim pojawiły się informacje o kolejnym wzroście płacy minimalnej – przestrzegły rząd przed konsekwencjami zwiększania obciążeń bez zapewnienia odpowiedniego finansowania. Dla szpitali wyraźny wzrost płacy minimalnej będzie dużym obciążeniem, którego nie zrekompensuje fakt, że w związku z podwyżką płacy minimalnej wzrosną też wpływy NFZ z tytułu składki zdrowotnej.

SPC

 

źródło: http://www.medexpress.pl/bedzie-wyzsza-placa-minimalna-co-zarobkami-w-ochronie-zdrowia/71495


 

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: