Ukłon w stronę tradycji czy spojrzenie w przyszłość?
Autor: Julia Buczyńska; studentka pierwszego roku studiów licencjackich – Pielęgniarstwo, Instytut Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Rzeszowski.
Opiekun dydaktyczny i redaktor: Justyna Babiarz; instruktor na kierunku – Pielęgniarstwo, Instytut Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Rzeszowski.
Cz. XIII
Link do cz. I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII.
„Kodeks etyki zawodowej pielęgniarki i położnej Rzeczpospolitej Polskiej” [1] oraz „Kodeks etyki zawodowej Międzynarodowej Rady Pielęgniarek” [2] są fundamentalną wartością dla naszej praktyki zawodowej. Dlatego, że zarówno tradycja, jak i nowoczesność powinny iść ze sobą w parze, tworząc razem idealnie skonstruowany kodeks etyki, otwarty na kolejne zmiany, i zachowujący przy tym utrwalone już zwyczaje.
Praca pielęgniarki jest związana z ogromem wyrzeczeń, z oferowaniem od siebie dużych pokładów cierpliwości, a także niezliczonej ilości empatii. Powszechnie deklarowane zwyczaje, takie jak okazywanie drugiemu człowiekowi szacunku, chęć niesienia mu pomocy, promocja zdrowia powinny być wpisane w mentalność każdej przyszłej pielęgniarki i położnej, stanowiąc punkt wyjścia dla jej kariery zawodowej, jako tradycja, której nie wolno podważać.
Prekursorki pielęgniarstwa, jak np. Florence Nightingale, wypracowały pionierskie zasady dotyczące zawodu pielęgniarki w zakresie etyki i praktyki zawodowej. Opieka nad pacjentem, oparta na wartościach humanistycznych, w pełnym poszanowaniu jego godności, oraz stałe dążenie do doskonalenia zawodowego, stanowią inspirację dla młodego pokolenia pielęgniarek i położnych.
Współczesne kodeksy etyki zawodowej pielęgniarek odzwierciedlają te właśnie, określone i wypracowane lata temu przez pionierki zawodu, wartości oraz promują przyjęte tradycje i zachowania w relacji z pacjentem oraz we wzajemnych relacjach członków zespołu. Muszę powiedzieć, że osobiście, za każdym razem, kiedy widzę uśmiech pielęgniarki skierowany do pacjenta, raduje mi się serce.
Sama czasami jestem pacjentem i oczekuję, żeby ktoś traktował mnie z szacunkiem, empatią i niósł mi pomoc. Takie małe gesty są niezwykle dla niego ważne, ponieważ potrafią, choćby na chwilę, uśmierzyć ból i dzięki, np. zwykłej rozmowie, oderwać się od negatywnych myśli.
Wciąż rozwijający się świat medycyny, pojawiające się w nim nowe technologie, dają nam poczucie wartości i przekonanie, że nic nie może stać w miejscu i dlatego potrzebne są stałe zmiany, a także ciągły rozwój w branży medycznej. Z roku na rok zachodzą kolejne, związane z pracą w ochronie zdrowia, modyfikacje i z tego powodu kodeks powinien być stale aktualizowany. Nowoczesne spojrzenie jest kluczowe w kwestii przyjęcia innowacyjnych technologii medycznych związanych z leczeniem, ochroną danych osobowych czy kompleksową opieką prowadzoną na całym świecie.
Powinno zwracać się również uwagę na potrzebę ochrony środowiska naturalnego, ponieważ placówki medyczne generują przecież ogromne ilości odpadów, zużywają dużo energii i wody, a także emitują do niego szkodliwe substancje chemiczne. Z tej przyczyny wciąż podejmowane są działania ograniczenia negatywnego wpływu sektora zdrowia na środowisko, lecz zawody medyczne, w tym pielęgniarki i położne, mogą odgrywać kluczową rolę w ochronie środowiska także poprzez swoje codzienne działania.
Dlatego w „Kodeksie etyki zawodowej pielęgniarki i położnej RP” mógłby znaleźć się paragraf, w obszerniejszy sposób mówiący o ochronie środowiska, aby pielęgniarki i położne poczuły się mocniej zmotywowane do angażowania się w działania prośrodowiskowe.
Tradycja jest podstawą zawodowej stabilności, przenosząc wraz ze sobą historię profesji, które to, razem z kolei, stanowią rdzeń zawodu pielęgniarki. Natomiast jego nowoczesność uwzględnia zmiany zachodzące w dzisiejszym świecie, jak i nowe potrzeby pacjentów. Ważnym jest dlatego, aby „Kodeks etyki zawodowej pielęgniarki i położnej RP” był elastyczny i otwarty na następne zmiany oraz wciąż zawierał w sobie elementy tradycji, ponieważ wpisują się one w naturę każdego człowieka.
Piśmiennictwo:
1. Kodeks etyki zawodowej pielęgniarki i położnej Rzeczpospolitej Polskiej:
NOWY „KODEKS ETYKI ZAWODOWEJ PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ” – Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej (oipip-bp.pl) (Dostęp 10.04.2024 r. o godz. 19.00).
2. Kodeks etyki zawodowej Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (w języku polskim):
KODEKS ETYKI MIĘDZYNARODOWEJ RADY PIELĘGNIAREK(ICN) DLA PIELĘGNIAREK (pielegniarki.info.pl) (Dostęp 10.04.2024 r. o godz. 19.30).
Sama czasami jestem pacjentem i oczekuję, żeby ktoś traktował mnie z szacunkiem, empatią i niósł mi pomoc. Takie małe gesty są niezwykle dla niego Sama czasami jestem pacjentem i oczekuję, żeby ktoś traktował mnie z szacunkiem, empatią i niósł mi pomoc. Takie małe gesty są niezwykle dla niego ważne, ponieważ potrafią, choćby na chwilę, uśmierzyć ból i dzięki, np. zwykłej rozmowie, oderwać się od negatywnych myśli.ważne, ponieważ potrafią, choćby na chwilę, uśmierzyć ból i dzięki, np. zwykłej rozmowie, oderwać się od negatywnych myśli.
Proszę zostaw odpowiedź