Model opieki pielęgniarskiej nad pacjentem po resekcji żołądka z powodu choroby wrzodowej.

Model opieki pielęgniarskiej nad pacjentem po resekcji żołądka z powodu choroby wrzodowej.

Cz. V.

Link do poprzednich części: I, II, III, IV.

Kwalifikacja pacjenta do zabiegu operacyjnego

Wskazania do zabiegu

Głównymi wskazaniami do zabiegu operacyjnego jest powikłana choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Na pewno jest to zwężenie w części odźwiernikowej, krwawienie z wrzodu lub perforacja. Oprócz tego zabieg operacyjny rozważa się przy długo trwającym owrzodzeniu, które nie poddaje się leczeniu. Wskazaniem jest również podejrzenie zezłośliwienia lub niejasny charakter owrzodzenia. W przypadku krwawienia bierze się pod uwagę niestabilność hemodynamiczną i nawrót krwawienia dwukrotnym leczeniu endoskopowym, oraz nie ustalone źródło krwawienia.

Przeciwwskazania do zabiegu 

Zdecydowanym przeciwskazaniem do zabiegu chirurgicznego jest wiek powyżej 50 roku życia, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta liczba czynników ryzyka.

Zadania pielęgniarki w okresie przed i pooperacyjnym

Zadania pielęgniarki przed zabiegiem operacyjnym zależą od tego czy pacjent jest przyjmowany w trybie nagłym czy planowanym. 

Przy zabiegach planowanych czas przebywania chorego na oddziale jest skracany do minimum w celu zapobiegania zakażeniom szpitalnymi powikłaniom pooperacyjnym.

Zadania pielęgniarki w okresie przedoperacyjnym

  1. Przyjęcie na oddział, przeprowadzenie wywiadu pielęgniarskiego w celu zapoznania się z potrzebami pacjenta i zaplanowaniu opieki, pokazanie topografii oddziału i zapoznanie z prawami i obowiązkami pacjenta. Ocena stanu odżywienia. Weryfikacja szczepienia na WZW typu B. Uzyskanie zgody na zaplanowane działania.
  2. Przygotowanie psychiczne do zabiegu, rozwianie niejasności, ułatwienie kontaktu z lekarzem, duchownym, rodziną, psychologiem. Przekazanie informacji odnośnie współodpowiedzialności za przebieg okresu okołooperacyjnego.
  3. Informowanie chorego o jego stanie zdrowia, jednostki chorobowej oraz dalszego postępowania w celu redukcji lęku wywołanego przebywaniem na oddziale. Informacji o konieczności zabiegu operacyjnego i metody jego wykonania oraz przebiegu okresu pooperacyjnego przedstawia chirurg, natomiast anestezjolog podejmuje decyzję o rodzaju znieczulenia po wypełnieniu ankiety anestezjologicznej przez pacjenta i rozmowie z nim.
  4. Pobranie badań laboratoryjnych, które zlecił lekarz. Najczęściej są to: grupa krwi i czynnik Rh, morfologia krwi, biochemia- sód, potas, glukoza, badanie ogólne moczu, oznaczenie czasu krwawienia, krzepnięcia, protrombinowego, elektrolity, mocznik, kreatynina, bilirubina.
  5. Wykonanie EKG oraz RTG klatki piersiowej i innych badań na zlecenie lekarskie, wykonanie pomiaru wzrostu i wagi pacjenta, umówienie wizyty anestezjologa.
  6. Optymalizacja stanu ogólnego- nadzór nad zleconą farmakoterapią, utrzymanie odpowiedniej glikemii, przygotowanie przewodu pokarmowego dietą i środkami farmakologicznymi. 
  7. Edukacja odnośnie postępowania po zabiegu operacyjnym w kierunku przeciwdziałania powikłaniom pooperacyjnym, ułatwią pacjentowi funkcjonowanie po zabiegu np. ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia przeciwzakrzepowe, samodzielne siadanie i przemieszczanie się w obrębie łóżka. Informowanie pacjenta o stosowaniu leków przeciwzakrzepowych.
  8. W dniu zabiegu dopilnowanie, aby pacjent był na czczo 6 h przed zabiegiem, poproszenie pacjenta, aby umył się odpowiednim środkiem dezynfekującym oraz zapewnienie odzieży, w której pojedzie na blok operacyjny, przygotowanie pola operacyjnego, jeśli to konieczne to ogolenie pacjenta, dopilnowanie w przypadku długich włosów, aby były spięte, lakier na paznokciach powinien być zmyty, wszystkie protezy, soczewki i inne udogodnienia  oraz biżuteria zdjęte. Cenne przedmioty pacjent powinien oddać do depozytu. Wykonanie zleconych zabiegów np. założenie cewnika do pęcherza moczowego czy sondy do żołądka, wykonanie zleconej premedykacji i leków.
  9. Przed przekazaniem na blok operacyjny weryfikacja tożsamości pacjenta, dokumentacji i zgody na zabieg oraz znieczulenie.

Zadania pielęgniarki w okresie pooperacyjnym.

  1. Przygotowanie łóżka i otoczenia pacjenta na sali pooperacyjnej: łóżko zdezynfekowane z przebraną pościelą i dostępem z trzech stron, wezgłowie ułożone płasko, ułożenie na stole ligniny z miską nerkowatą, przegotowanej wody w kubku, zapewnienie sprzętu pomiarowego np. kardiomonitora.
  2. W chwili przekazania pacjenta na oddział chirurgiczny należy dokonać oceny stanu świadomości biorąc pod uwagę: przytomność pacjenta, stan źrenic, jego zachowanie, siłę mięśniową i napięcie oraz ruchy kończyn, oraz reakcję na bodźce słuchowe i dotykowe. Ocena stanu świadomości jest dokonywana przez pierwsze 12 h . Co 15 minut przez pierwsze 2 h, co 30 minut przez kolejne 3 h. Następnie co godzinę do uzyskania doby po zabiegu. Do oceny można użyć skali Glasgow.
  3. Sprawdzenie dokumentacji, zapoznanie z kartą pooperacyjną, wykonanie zawartych w karcie pooperacyjnej zleceń.
  4. Monitoring pacjenta: ciśnienie tętnicze, kontrola powrotu kapilarnego, oddechów- częstotliwość jak przy stanie świadomości); tętno; kontrola diurezy; obserwacja skóry i błon śluzowych; kontrola odczuwanego bólu przez pacjenta np. skalą VAS; pomiar temperatury; kontrola drenów sond i opatrunku- przez pierwsze 12 h  co 0,5-1 h , potem co 1-2 h; zabezpieczenie drożności wkłuć (Karta Obserwacji Kaniuli).
  5. Wykonanie zleconych badań laboratoryjnych.
  6. Dbanie o komfort pacjenta, możliwie wczesne usprawnianie.
  7. Profilaktyka powikłań pooperacyjnych.

mgr piel. Ewa Krzyżańska

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.