Mobbing i wszelkie zachowania mające znamiona mobbingu wciąż są powszechnymi zjawiskami, nie tylko w ochronie zdrowia.
Artykuł 94 [3] § 1 Kodeksu pracy nakłada na pracodawcę obowiązek w zakresie przeciwdziałania mobbingowi, natomiast Art.11[1] obowiązek dbałości o dobra osobiste pracowników.
Jednak wciąż w wielu placówkach ochrony zdrowia panują w zespołach złe relacje.
Przez wiele lat temat ten był poruszany bardzo rzadko.
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe 5 lat temu ogłosiło 29 stycznia Dniem Walki z Mobbingiem rozpoczynając cykl edukacyjny #stopmobbingowiwochroniezdrowia.
Link do cyklu edukacyjnego: https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/alert-mobbing-w-ochronie-zdrowia/
Cyklicznie prowadzone jest także monitorowanie relacji w zespołach pielęgniarskich poprzez ogólnopolskie badania sondażowe wśród czynnych zawodowo pielęgniarek i położnych (wyniki badań: https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2020/12/08/relacje-w-zespolach-pielegniarskich-wyniki-badan-aktualizacja-2/ ) oraz prelekcje na konferencjach naukowych dla pielęgniarek i położnych.
Działania mobbera polegają, między innymi, na nękaniu i zastraszaniu, upokarzaniu i dręczeniu ofiary. Mobbing może przybierać różne formy, a celem jest ośmieszenie pracownika, czy odizolowanie.
Mobberem zazwyczaj staje się pojedyncza osoba, która jest wobec ofiary w stosunku nadrzędności służbowej bądź nadrzędności nieformalnej, np. z racji wieku, stażu pracy, doświadczenia, czy poparcia wpływowych osób.
Skutkiem zachowania mobbera jest nieustannie podwyższony poziom stresu ofiary, wystąpienie zaniżonej zawodowej przydatności. Mobbing prowadzi do izolacji, wykluczenia, poczucia niższości i bezbronności ofiary.
Akceptowanie przemocy, to droga do zachowań agresywnych i traktowanie ich jak normę.
Trzeba pamiętać, że brak kompetencji związanych m.in. z komunikacją, to brak kompetencji do zarządzania personelem, a pracownik, którym kieruje zawiść, traci panowanie nad emocjami i krzywdzi innych, a w konsekwencji samego siebie, a złe relacje w zespole mogą przyczynić się do popełnienia błędu.
mgr Joanna Lewoniewska
wiceprezes SPC
Proszę zostaw odpowiedź