Porada pielęgniarska AOS

Porada pielęgniarska AOS

AOP (ambulatoryjna opieka pielęgniarki lub położnej), czyli Porada pielęgniarska w AOS

                                              

17 października 2019 r. pojawiło się nowe świadczenie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej tzw. porada pielęgniarska. Wtedy pielęgniarki zyskały możliwość udzielania samodzielnej porady np.: w zakresie chirurgii, diabetologii kardiologii, położnictwa i ginekologii, ale nie wskazano źródła finansowania. Podczas konsultacji projektu wprowadzającego tę nową usługę resort zaproponował wycenę porady na 8 zł co pielęgniarki skrytykowały podkreślając, że to nieadekwatna kwota za zapoznanie się z dokumentacją, badanie fizykalne, dobór leczenia, wystawienie recepty, uzupełnianie dokumentacji i wystawienie zaświadczenia dla lekarza.
31 grudnia 2019 r. ukazało się zarządzenie prezesa NFZ nr 182/2019/DSOZ – obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. wprowadzające wycenę procedur, które samodzielnie mogą wykonać pielęgniarka i położna w poradni specjalistycznej.

Akt ten m.in. wprowadza zasady rozliczania porad pielęgniarskich i położnej, realizowanych w niektórych zakresach poradni specjalistycznych.

To efekt wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 września 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Rozporządzenie i zarządzenie stanowią podstawę prawną finansowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ.
Zakres świadczeń dotyczących porady pielęgniarskiej w AOS i ich wycena znajdują się w załącznikach 7 i 5a do wspomnianego zarządzenia – KATALOG PZ I GRUPY PPW .

Wynika z nich, że pielęgniarka może samodzielnie m.in.:

  • założyć opatrunek na ranę,
  • usunąć szwy,
  • oczyścić ranę poprzez wycięcie tkanki martwiczej w poradni chirurgicznej oraz w poradni diabetologicznej.

Natomiast w poradni ginekologiczno- położniczej może:

  • zdejmować szwy  
  • założyć opatrunek na ranę.

Katalog PZ nie zawiera żadnych procedur dla poradni kardiologicznej, natomiast wykaz PPW zawiera 3 ( zał. 7- GRUPY PPW).

We wszystkich wymienionych poradniach może:

  • wykonać badanie fizykalne,
  • zaordynować lek lub wystawić receptę na kontynuację leczenia ale na to nie przewidziano dodatkowych środków.

Na podstawie przepisów niniejszego zarządzenia wydzielony został zakres skojarzony: ambulatoryjna opieka pielęgniarska lub położnej (AOP), który stosuje się do zakresów wskazanych w rozporządzeniu AOS:

  • chirurgii ogólnej,
  • ginekologii i położnictwa,
  • kardiologii
  • i diabetologii.

Kto może udzielać porad pielęgniarskich zgodnie z zarządzeniem?

 Zgodnie z przepisami Art.  15a. ust. 1 i 2 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z dnia 15 lipca 2011r.( Dz. U. z 2018r. poz.123, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Min. Zdrowia  z dnia 28 lutego 2017 r. jest to  pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa.

W ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa mają prawo samodzielnie: ordynować leki zawierające określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiać na nie recepty, ordynować określone wyroby medyczne, w tym wystawiać na nie zlecenia albo recepty – jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie.  

W ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa mają prawo wystawiać recepty na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędne do kontynuacji leczenia, jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie.

Zarówno pielęgniarka po studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz po specjalizacji ma prawo wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym diagnostyki laboratoryjnej z wyjątkiem badań stanowiących podwyższone ryzyko dla pacjenta.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

Na chwilę obecną brakuje konkretnych danych na temat finansowania ( podano jedynie wartość punktową – różna jest wycena punktu w poszczególnych placówkach).

Wiadomo jednak, że pieniądze za dodatkowe porady otrzymuje szpital, czy przychodnia zawierająca kontrakt z NFZ, ale kwota kontraktu zawiera kwotę stanowiącą realizację postanowień określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach, dotyczących wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

Środki, o których mowa przekazuje się na zasadach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia realizującym postanowienia § 4 ust. 7 rozporządzenia  Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. poz. 1628).

W przypadku nieprzeznaczenia przez świadczeniodawcę środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne w sposób określony w przepisach, kwota nieprzekazanych środków podlega zwrotowi.

W przypadku nieprzekazania przez świadczeniodawcę informacji stanowiących podstawę określenia wysokości środków przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, NFZ nakłada karę umowną w wysokości do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie.

W przypadku nieprzeznaczenia przez Świadczeniodawcę środków, dedykowanych na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne w sposób, o którym mowa w przepisach NFZ może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 5% tych środków.

Świadczenia w ramach zakresu  AOP mogą być rozliczane na zasadach określonych w przepisach zarządzenia z wykorzystaniem grup o kodach: PPW oraz grup zabiegowych PZ wskazanych w załączniku nr 5a do zarządzenia.

Przy rozliczaniu świadczeń w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, w poradniach specjalistycznych w danym zakresie, nie dopuszcza się możliwości łącznego rozliczania świadczeń lub porad ani ich wielokrotności, wykonywanych w tym samym dniu, u tego samego świadczeniobiorcy.

PZ25 Świadczenia zabiegowe pielęgniarki lub położnej – grupa 25  
wymagane wskazanie procedury z listy PZ25  
 
ICD-9  
93.57 Założenie opatrunku na ranę – inne -9 pkt. ( CHIR, POŁ/GIN, DIAB)  
 
PZ100 Świadczenia zabiegowe pielęgniarki lub położnej – grupa 100  
wymagane wskazanie procedury z listy PZ100  
 
ICD-9  
86.056 Usunięcie szwów, staplerów, gdzie indziej niewymienione -20 pkt. ( POŁ/GIN, CHIR)  
97.38 Usunięcie szwów z głowy lub szyi -20 pkt. (CHIR)  
97.43 Usunięcie szwów z klatki piersiowej- 34 pkt.(CHIR)  
97.83 Usunięcie szwów ze ściany jamy brzusznej- 20 pkt. ( GIN/POŁ, CHIR)  
97.84 Usunięcie szwów z tułowia – niesklasyfikowane gdzie indziej -20 pkt. (CHIR)  
97.891 Usunięcie szwów z innej okolicy (POŁ/GIN, CHIR)  
 
PZ106 Świadczenia zabiegowe pielęgniarki lub położnej – grupa 106  
wymagane wskazanie rozpoznania z listy PZ106 oraz co najmniej 1 procedury z listy PZ106  
 
ICD-10  
E10.4 Cukrzyca insulinozależna (z powikłaniami neurologicznymi)  
E10.5 Cukrzyca insulinozależna (z powikłaniami w zakresie krążenia obwodowego)  
E11.4 Cukrzyca insulinoniezależna (z powikłaniami neurologicznymi)  
E11.5 Cukrzyca insulinoniezależna (z powikłaniami w zakresie krążenia obwodowego)  
 
ICD-9  
86.221 Oczyszczenie przez wycięcie zdewitalizowanej tkanki  46 PKT. (DIAB, CHIR)  
86.222 Wycięcie martwiczej tkanki 46 PKT. (DIAB, CHIR)  
86.223 Wycięcie wilgotnej tkanki martwiczej  46 PKT .(DIAB, CHIR)  
86.271 Usunięcie tkanki martwiczej 46 PKT .(DIAB, CHIR)  
     GRUPY PPW  
PPW1 Świadczenie pielęgniarki lub położnej 1    ( KARD, DIAB, POŁ-GIN, CHIR ) 17 PKT 
zgodnie z definicją świadczenia  
PPW2 Świadczenie pielęgniarki lub położnej 2   ( KARD, DIAB, POŁ-GIN, CHIR ) 30 PKT.
konieczne wykazanie co najmniej 3 procedur z listy W1  
lub
konieczne wykazanie co najmniej jednej procedury z listy W2
PPW3 Świadczenie pielęgniarki lub położnej 3     ( KARD., POŁ-GIN ) 25 PKT.
konieczne wykazanie co najmniej jednej procedury z listy W8

Reasumując AOP nie jest dla wszystkich, nie dotyczy wizyt domowych i będzie realizowana tylko w poradniach specjalistycznych.

Wszystkie  załączniki są do wglądu w Zarządzeniu Prezesa NFZ  Nr182/2019/DSOZ (EXEL)

Jak będzie wyglądała realizacja powyższego zarządzenia w praktyce – …. ???

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.