Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe stanowczo przeciwstawia się dyskryminacji i psuciu dobrego imienia Pani Magdaleny K., absolwentki uczelni medycznej i specjalistki, pielęgniarki kierującej od wielu lat pracą w Bloku Operacyjnym Szpitala Pediatrycznego w Bielsku Białej, która w toku kształcenia zawodowego i specjalizacyjnego nabyła umiejętności z dziedziny zarządzania i z powodzeniem je wykorzystywała organizując pracę z korzyścią dla zespołu i bezpieczeństwa pacjentów.
Szanowne Koleżanki i Koledzy,
Szanowni Państwo Dziennikarze,
Szanowni Czytelnicy,
W dniu wczorajszym, do naszej organizacji dotarła informacja prasowa o pozbawieniu Pani Magdaleny stanowiska kierownika Bloku Operacyjnego. Jesteśmy zbulwersowani tym faktem oraz trybem pozbawienia Pani Magdaleny funkcji kierownika.
Z całą mocą sprzeciwiamy się oczernianiu naszej koleżanki, pielęgniarki w mediach. Sposób prezentacji materiału uznajemy za brak rzetelności zawodowej dziennikarza, który przedstawił nieprawdziwy zmanipulowany obraz wydarzeń.
W związku ze stosowaniem przez lekarza… zachowań mobbingowych wobec innych pracowników, dla wyjaśnienia okoliczności zdarzenia przedstawiamy co następuje:
Już wcześniej Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych skierował skargę do dyrektora rzeczonego szpitala.
„Małgorzata Szwed, przewodnicząca Beskidzkiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych powiedziała nam, że na spotkaniu rady społecznej szpitala wysłuchała „zatrważających informacji na temat działalności pana doktora”.
Zawiadomiono prokuraturę oraz powołano komisję antymobbingową.
Z uwagi na fakt, że lekarz ten jest członkiem Okręgowego Sądu Lekarskiego, dyrektor szpitala, zgodnie z wymaganiami, zwrócił się o zgodę na jego zwolnienie do Beskidzkiej Okręgowej Izby Lekarskiej. Okręgowa Rada Lekarska miała się tą sprawą zająć we wtorek 01.10.2019 r.
Czy się zajęła i z jakim wynikiem? – obecnie nie posiadamy informacji.
Kolejne działania dyrektora szpitala polegały na skierowaniu pytań odnośnie potwierdzenia zarzutów wobec Pani Magdaleny K. do ordynatora oddziału chirurgicznego oraz do naczelnej pielęgniarki szpitala .
„Wszyscy uznali, że są bezzasadne. Tak też odpisałem panu doktorowi – tłumaczy dyrektor Odrzywołek. I właśnie to, według pana dyrektora, było powodem złożenia przez anestezjologów wypowiedzeń.”
W odpowiedzi, na stanowisko ordynatora chirurgii i pielęgniarki naczelnej, jak można sądzić, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci złożył skargę na rzekomo nieprawidłową pracę pielęgniarek w tym oddziale.
Szok
Niedowierzanie
Kuriozum !
Wygląda na to, że lekarz, ordynator oddziału szpitalnego dla własnych korzyści wizerunkowych użył manipulacji medialnej zasłaniając się dobrem dzieci i włączając do gry innych lekarzy.
Jego kuriozalne słowa:
„tylko doświadczony lekarz ma kompetencje (….) Pielęgniarka nie ma szans na osiągnięcie bezpiecznego poziomu
– jeśli dotyczą kwestii zarządzania, świadczą o głębokich niedostatkach w wiedzy i umiejętnościach kierowniczych lekarza.
Pan redaktor i
Pan ordynator powinien wiedzieć, ze Pani Magdalena K. kompetencje
z dziedziny zarządzania posiada i dotychczas pełniła funkcję kierowniczą bez
zarzutów, co potwierdzają inne osoby.
Panie redaktorze i Panie ordynatorze,
brak szacunku i obiektywizmu w Państwa wypowiedziach, w materiale TVN 24 jest niedopuszczalny, a komentarze typu:
”pielęgniarka rządziła blokiem operacyjnym”
„dobrze słyszę, chce mi pan powiedzieć, że blokiem operacyjnym rządziła pielęgniarka?”
Są dyskryminujące i tendencyjne.
Warto zadać pytanie, co zdaniem lekarzy sprawia, że lekarz w toku swojego kształcenia uzyskuje większe kompetencje kierownicze?
Jeśli chodzi o zarządzanie to formalnie potrzebuje dodatkowego kształcenia podyplomowego.
Tymczasem, pielęgniarki w toku kształcenia już na poziomie studiów zdobywają takie umiejętności, które doskonalą w procesie edukacji podyplomowej i dwuletniej specjalizacyjnej.
Należy tu wspomnieć, że pielęgniarki od dawna w naszym kraju samodzielnie kierują pracą przychodni i szpitali.
Byłoby właściwym dać pod rozwagę decydentom, aby wzorem krajów zachodnich znacznie powiększyć reprezentację pielęgniarek na stanowiskach kierowniczych i w ten sposób uwolnić lekarzy specjalistów od funkcji administracyjnych ograniczających pacjentom dostęp do świadczeń specjalistycznych.
Z poszanowaniem
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe
Przypominamy o konieczności podpisania manifestu:
To jest szok jak się to czyta. W Irlandii na bloku operacyjnym to właśnie pielęgniarka tzw. Theare nurse zarządza całym personelem i koordynuje pracę, ma do pomocy pielęgniarki – managerki które z kolei nadzoruja pracę pozostałych pielęgniarek. Polska to naprawdę chory kraj dalej jak z PRL. Właśnie na moim bloku operacyjnym pojawila się kolejna pielęgniarka z Polski….