Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe stanowczo sprzeciwia się dyskryminacji

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe stanowczo sprzeciwia się dyskryminacji

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe stanowczo przeciwstawia się dyskryminacji i psuciu dobrego imienia Pani Magdaleny K., absolwentki uczelni medycznej i specjalistki, pielęgniarki kierującej od wielu lat pracą w Bloku Operacyjnym Szpitala  Pediatrycznego w Bielsku Białej, która w toku kształcenia zawodowego i specjalizacyjnego nabyła umiejętności z dziedziny zarządzania i z powodzeniem je wykorzystywała organizując pracę z korzyścią dla zespołu i bezpieczeństwa pacjentów.

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Szanowni Państwo Dziennikarze,

Szanowni Czytelnicy,

W dniu wczorajszym, do naszej organizacji dotarła informacja prasowa o pozbawieniu Pani Magdaleny stanowiska kierownika Bloku Operacyjnego. Jesteśmy zbulwersowani tym faktem oraz trybem pozbawienia Pani Magdaleny funkcji kierownika.

Z całą mocą sprzeciwiamy się oczernianiu naszej koleżanki, pielęgniarki w mediach. Sposób prezentacji materiału uznajemy za brak rzetelności zawodowej dziennikarza, który przedstawił nieprawdziwy zmanipulowany obraz wydarzeń.

W związku  ze stosowaniem przez lekarza… zachowań mobbingowych wobec innych pracowników, dla wyjaśnienia okoliczności zdarzenia przedstawiamy co następuje:

Już wcześniej Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych skierował skargę do dyrektora rzeczonego szpitala.

„Małgorzata Szwed, przewodnicząca Beskidzkiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych powiedziała nam, że na spotkaniu rady społecznej szpitala wysłuchała „zatrważających informacji na temat działalności pana doktora”.

Zawiadomiono prokuraturę oraz powołano komisję antymobbingową.

Z uwagi na fakt, że lekarz ten jest członkiem Okręgowego Sądu Lekarskiego, dyrektor szpitala, zgodnie z wymaganiami, zwrócił się o zgodę na jego zwolnienie do Beskidzkiej Okręgowej Izby Lekarskiej. Okręgowa Rada Lekarska miała się tą sprawą zająć we wtorek 01.10.2019 r.

Czy się zajęła i z jakim wynikiem? – obecnie nie posiadamy informacji.

Kolejne działania dyrektora szpitala polegały na skierowaniu pytań odnośnie potwierdzenia zarzutów wobec Pani Magdaleny K. do ordynatora oddziału chirurgicznego oraz do naczelnej pielęgniarki szpitala .

 „Wszyscy uznali, że są bezzasadne. Tak też odpisałem panu doktorowi – tłumaczy dyrektor Odrzywołek. I właśnie to, według pana dyrektora, było powodem złożenia przez anestezjologów wypowiedzeń.”

W odpowiedzi, na stanowisko ordynatora chirurgii i pielęgniarki naczelnej, jak można sądzić, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci złożył skargę na  rzekomo nieprawidłową pracę pielęgniarek w tym oddziale.

Szok

Niedowierzanie

Kuriozum !

Wygląda na to, że lekarz, ordynator oddziału szpitalnego dla własnych korzyści wizerunkowych użył manipulacji medialnej zasłaniając się dobrem dzieci i włączając do gry innych lekarzy.

Jego kuriozalne słowa:

 „tylko doświadczony lekarz ma kompetencje (….) Pielęgniarka nie ma szans na osiągnięcie bezpiecznego poziomu

jeśli dotyczą kwestii zarządzania, świadczą o głębokich niedostatkach w wiedzy i umiejętnościach kierowniczych lekarza.

Pan redaktor i Pan ordynator powinien wiedzieć, ze Pani Magdalena K. kompetencje
z dziedziny zarządzania posiada i dotychczas pełniła funkcję kierowniczą bez zarzutów, co potwierdzają inne osoby.

Panie redaktorze i Panie ordynatorze,

brak szacunku i obiektywizmu w Państwa wypowiedziach, w materiale TVN 24 jest niedopuszczalny, a komentarze typu:

pielęgniarka rządziła blokiem operacyjnym”

„dobrze słyszę, chce mi pan powiedzieć, że blokiem operacyjnym rządziła pielęgniarka?”

Są dyskryminujące i tendencyjne.

Warto zadać pytanie, co zdaniem lekarzy sprawia, że lekarz w toku swojego kształcenia uzyskuje większe kompetencje kierownicze?

Jeśli chodzi o zarządzanie to formalnie potrzebuje dodatkowego kształcenia podyplomowego.

Tymczasem, pielęgniarki w toku kształcenia już na poziomie studiów zdobywają takie umiejętności, które doskonalą w procesie edukacji podyplomowej i dwuletniej specjalizacyjnej.

Należy tu wspomnieć, że pielęgniarki od dawna w naszym kraju samodzielnie kierują pracą przychodni i szpitali.

Byłoby właściwym dać pod rozwagę decydentom, aby wzorem krajów zachodnich znacznie powiększyć reprezentację pielęgniarek na stanowiskach kierowniczych i w ten sposób uwolnić lekarzy specjalistów od funkcji administracyjnych ograniczających pacjentom dostęp do świadczeń specjalistycznych.

Z poszanowaniem

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

https://www.facebook.com/iwona.borchulska.1?__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARDt3xaJ84eQLR6bZoa_-t3OhShGIjfK84g_boi6nHqPGP84wR2wTWU69l66rlZJykYHbVAQBJFucyyE&hc_ref=ARSQ0kkdvydhv4uISSaIuCjIdefxFp1-khNLNszMfpChiC4Lt5JYQAKC3zo_wt4YS_U&fref=nf

https://www.tvn24.pl/katowice,51/bielsko-biala-szpital-pediatryczny-nie-bedzie-mial-anestezjologow,973493.html

https://bielskobiala.naszemiasto.pl/zamieszanie-wokol-szpitala-pediatrycznego-w-bielsku-bialej/ar/c1-7360957

Przypominamy o konieczności podpisania manifestu:

https://polskatochorykraj.pl/

Proszę zostaw odpowiedź

1 komentarz do wpisu “Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe stanowczo sprzeciwia się dyskryminacji”

  1. To jest szok jak się to czyta. W Irlandii na bloku operacyjnym to właśnie pielęgniarka tzw. Theare nurse zarządza całym personelem i koordynuje pracę, ma do pomocy pielęgniarki – managerki które z kolei nadzoruja pracę pozostałych pielęgniarek. Polska to naprawdę chory kraj dalej jak z PRL. Właśnie na moim bloku operacyjnym pojawila się kolejna pielęgniarka z Polski….

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: