Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Pielęgniarka  i Położna w obecnym systemie Ochrony Zdrowia – kompetencje, uprawnienia, a jakość”.

Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Pielęgniarka i Położna w obecnym systemie Ochrony Zdrowia – kompetencje, uprawnienia, a jakość”.

W dniu 27.06.2019 r.,  przedstawicielka Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, Pani prezes Katarzyna Kowalska miała okazję uczestniczyć w ciekawej debacie dotyczącej współczesnych wyzwań w pielęgniarstwie, która odbyła się w Częstochowie, podczas Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Pielęgniarka i Położna w obecnym systemie Ochrony Zdrowia – kompetencje, uprawnienia, a jakość”.

Konferencję zorganizowali: Częstochowska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Uniwersytet Humanistyczno  – Przyrodniczy im. Jana Długosza oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie oddział terenowy w Częstochowie. konferencji towarzyszył motyw przewodni:  Hasło ICN 2019: Głos pielęgniarek – zdrowie dla wszystkich. 

Wydarzenie rozpoczął wykład inauguracyjny Pani Profesor Marii Kózki pt. „ Autonomia w teorii i praktyce pielęgniarskiej”.

Pani profesor poruszyła istotną kwestię autonomii zawodu, ponieważ współczesne pielęgniarstwo, to nie tylko wykonywanie zleceń lekarskich, ale szereg czynności i procedur wykonywanych niezależnie od decyzji lekarza.

To pielęgniarki pełnią ogromną rolę w systemie ochrony zdrowia w zakresie profilaktyki, edukacji, czy koordynacji leczenia i pomocy w zarządzaniu zdrowiem pacjenta.

Pani profesor Maria Kózka przedstawiła niepodważalne argumenty na to, że pielęgniarki powinny skupić swoją uwagę w kierunku samodzielności zawodu. Należy analizować aktualne prawo medyczne, zmieniające się rozporządzenia oraz specyfikacje i procedury.

W szczególności świecić przykładem powinny pielęgniarki naczelne, pielęgniarki oddziałowe i koordynujące, bo to one mają być skarbnicą wiedzy dla pielęgniarek przy pacjencie…

Ponadto prelegenci zwracali uwagę na zmiany zachodzące w polskiej Ochronie Zdrowia.

Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia, dr n. ekon. Greta Kanownik  stwierdziła, iż proces zmian już trwa.

Mówimy tu o kontynuacji poszerzania kompetencji dla naszej profesji. Już wkrótce będziemy mieć gotowy produkt, jakim jest „porada pielęgniarska w AOS”, czy nowe regulacje dotyczące kształcenia przed dyplomowego.

Departament przygotował również siedem projektów, które mają być realizowane w ramach funduszy unijnych, np. wprowadzenie mentoringu, szkoleń kadry zarządzającej, zaawansowanej praktyki pielęgniarek, czy wspomaganie pielęgniarek zatrudnionych w DPS. Projekty czekają na możliwość zrealizowania.

Ponadto, podczas przerwy kawowej, zaprezentowano doskonale przygotowane sale ćwiczeń dla studentów pielęgniarstwa.

Pani dr n. med. Iwona Markiewicz jest przekonana, iż potencjał młodych ludzi i doświadczenie już zdobyte w kształceniu kadry pielęgniarskiej na poziomie akademickim, przyniesie obopólne korzyści oraz zabezpieczenie pacjentów w najlepszą opiekę.

Na zakończenie relacji chciałabym dodać,  że w tak ważnej i ciekawej debacie powinno wziąć udział znacznie więcej osób. Grono obecnych osób było zdecydowanie za małe.

Słowa Pani Profesor Marii Kózki i innych prelegentów były znamienne i każda pielęgniarka powinna je usłyszeć.

Zmiany w pielęgniarstwie już się rozpoczęły, zmiany są też w nas…

Nadchodzi czas wyborów do samorządu pielęgniarek i położnych, do zawodu wchodzą nowe roczniki młodych ludzi.

Nie pozwólmy zmarnować tej szansy.

Zmiany to konieczność.

Pani Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie, Pani mgr Barbara Płaza umożliwiła mi realizację reportażu oraz relacji na żywo, za co serdecznie dziękuję.

Warto było tam być!

Katarzyna Kowalska

Fotorelacja

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: