Lakier na paznokciach pielęgniarek

Lakier na paznokciach pielęgniarek

Tematem, który wciąż wzbudza wiele emocji i wątpliwości w środowisku jest wygląd pielęgniarskich paznokci.

Czyli ich długość, możliwość lakierowania oraz nakładania lakierów hybrydowych i żelowych.

Higiena rąk stanowi podstawowy środek ograniczający rozprzestrzenianie się zakażeń. Jest to prosta czynność, ale brak konsekwentnego jej przestrzegania stanowi ogólnoświatowy problem w sektorze opieki zdrowotnej.


Badania wykazują, że zarówno naturalne jak i sztuczne, ale długie paznokcie wpływają na rozprzestrzenianie się zakażeń szpitalnych, a lakier do paznokci utrudnia właściwą higienę rąk.

W krajowych badaniach z 2014 roku wykazano, że liczba bakterii na paznokciach po dezynfekcji, w przypadku, gdy są pokryte lakierem lub odżywką, jest istotnie większa w porównaniu z płytką pozbawioną lakieru. Stwierdzono też, że przed i po dezynfekcji, średnia liczba komórek tworzących kolonie bakteryjne była zdecydowanie wyższa u osób noszących tipsy.

Udowodniono, że noszenie sztucznych paznokci jest powiązane z wystąpieniem epidemii. W OIOM noworodkowym noszenie przez pracowników medycznych sztucznych paznokci było źródłem epidemii K. pneumoniae ESBL.
Zauważono także niższy poziom redukcji komórek tworzących kolonie bakteryjne na paznokciach u osób z lakierem w porównaniu do osób bez polakierowanych paznokci.


Badania McNeila wykazały zaś, większą ilość wyhodowanych drobnoustrojów, gdy personel miał długie paznokcie (ponad 3 mm) w stosunku do tych pracowników, którzy mieli krótsze paznokcie (poniżej 3 mm).

Wytyczne WHO:

  • Mając bezpośredni kontakt z pacjentem nie należy nosić sztucznych paznokci ani przedłużać paznokci (IA).
  • Naturalne paznokcie należy krótko obcinać (końcówki paznokci nie mogą być dłuższe niż 0,5 cm) (II).

Ponadto mgr Beata Ochocka, Konsultant Krajowy w dziedzinie Pielęgniarstwa Epidemiologicznego wydała opinię:

Podobną opinię wydała Krajowy Konsultant ds. epidemiologii, dr n.med.Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Oczywiście istnieje możliwość doprecyzowania takich zapisów na poziomie poszczególnych krajów, opinii konsultantów i zakładów pracy i w większości procedur stworzonych w szpitalach i przychodniach mowa jest o krótkich, nie pokrytych lakierem, żelem lub hybrydą paznokciach.

Podobnie jest w innych krajach i np. angielskie wytyczne epic3: oparte na dowodach wytyczne dotyczące zapobiegania zakażeniom związanym z opieką zdrowotną w szpitalach NHS w Anglii, nie pozostawiają pola do swobodnej interpretacji, ponieważ zalecenie dotyczące paznokci brzmi:


„należy zapewnić krótkie czyste paznokcie bez paznokci sztucznych
oraz bez ich lakierowania”
.

Podobne zapisy dotyczą obecności biżuterii na dłoniach personelu medycznego.

http://oipip.elblag.pl/wp-content/uploads/2013/05/osz28.pdf, 

http://profilaktyka-zakazen.pl/wp-content/uploads/2015/03/newsletter_2_11_2015.pdf,

 https://bil.bielsko.pl/old_bil/pdf/higienarakopinia.pdf

Proszę zostaw odpowiedź

8 komentarzy do wpisu „Lakier na paznokciach pielęgniarek”

  1. Rozumiem, ze personel medyczny to też lekarki??? Pokażcie mi proszę, które z Pań Doktor noszą krótkie, niepomalowane paznokcie i nie mają grama biżuterii….

  2. Jeszcze bawet i czepek ,bez herbaty i kawy bo za dlugo siedzimy. Siedz cicho bo nie masz prawa glosu a na koniec miesiaca podziękuj slicznie za marną wypłatę. BRAWO WY.

  3. Jedna zasada.Personel używa głównie rękawiczek jeśli chodzi o personel pielęgniarski bo to świadomość swojej ochrony i rodzin.Prosze popatrzeć na lekarzy co robią. Pielęgniarka używa środki do dezynfekcji rak na salach.Natomiast sami ludzie nie mają świadomości nawet częstego mycia rąk .Więc niech może wszyscy dbajmy o higienę a nie wieszajny się wiecznie po personelu średnim ,który robi to co może

  4. Każdej z nas od tej chemii i ciągłej dezynfekcji łamią się paznokcie i/lub masakrycznie rozdwajają. Przy wydanym zaświadczeniu od lekarza z pewnością drastycznie wzrosną wskazania do przeniesień i/lub do używania zabezpieczenia na paznokcie w postaci odżywek. Czy rozdwojone paznokcie , których dokładnie nie zdezynfekujemy ze wzgl. na te rozwarstwienie, nie są bardziej niebezpieczne niż lakier który można zmyć?

    • Tak madre stwierdzenie nie trzeba konczyc studiow ,wiadomompowierzchnie gladka lepiejutrzymac w czystoasci niz rozdwajajace sie plytki ,No coz ,tytuly nie swiadcza o sensownym mysleniu .

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: