Stanowisko Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe

Stanowisko Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe

Środowisko pielęgniarek i położnych z niecierpliwością oczekiwało na efekt konstruktywnych rozmów prowadzonych z Ministerstwem Zdrowia przez naszych przedstawicieli.

Jak ważnym wydarzeniem było dla naszej grupy zawodowej opublikowanie treści porozumienia świadczy ogromne obciążenie serwerów, na których działa strona Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe wielokrotnie deklarowało chęć współdziałania ze OZZPiP oraz z NRPiP w negocjacjach z Ministerstwem Zdrowia.

 

Gratulujemy zawartego kompromisu i rozumiemy, iż był on zawarty po wielogodzinnych i kilkumiesięcznych rozmowach.

 

Po zapoznaniu się z jego treścią uważamy, że: korzystny jest zapis odnoszący się do urlopu szkoleniowego oraz punkt, w myśl, którego pracodawca nie raz, a dwa razy do roku, jest zobowiązany do wykazywania Narodowemu Funduszowi Zdrowia ilości etatów pielęgniarskich i ich równoważników. Jest to, korzystne przede wszystkim dla pielęgniarek i położnych świadczących usługi w ramach umowy cywilno-prawnej. Korzystnym jest też fakt, włączenia kwoty 1100 zł w 1 września 2018r. i 100 zł w następnym roku kalendarzowym do podstawy, gdyż wiadomym jest, że dodatek zawsze może zostać w którymś momencie „zabrany”.

Śledząc bardzo liczne komentarze w mediach społecznościowych oraz sugerując się treścią napływających wiadomości na skrzynkę e-mailową Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe od pielęgniarek i położnych prosimy o wyjaśnienie kilku nurtujących środowisko kwestii by rozwiać wszelkie wątpliwości:

 • Czy kwota 1200 zł jest kwotą wyliczoną brutto z czterech transz porozumienia z 2015 r., a jeżeli nie, to na jakich zasadach została wyliczona?
 • Czy owe 1200 zł do uposażenia zasadniczego, otrzymają również pielęgniarki zatrudnione w Domach Opieki Społecznej i Stacjach Krwiodawstwa oraz dializ?
 • Czy 1200 zł otrzymają pielęgniarki i położne w miejscach, w których pracodawca jedną lub więcej transz porozumienia z 2015 roku już włączył do wynagrodzenia zasadniczego, jak choćby w przypadku Centrum Zdrowia Dziecka czy USK 1 we Wrocławiu?
 • 1200 zł. to 3 transze porozumienia z ministrem M. Zembalą, co wobec tego z należną nam 4 transzą gwarantowaną w owym porozumieniu?
 • Czy przesunięcie środków z tzw. „dodatku zembalowego” jest jednoczesnym realizowaniem podwyżek gwarantowanych ustawą z dnia 08.06.2017 r.
 • Czy dyrekcje placówek ochrony zdrowia są zobligowane do aneksu do umowy i podniesienia nam płacy o kwotę wymienioną w porozumieniu z ministrem Szumowskim?
 • Czy zostanie powołany organ kontrolny czuwający nad prawidłowością wdrażania realizacji porozumienia?
 • Czy tzw. porada pielęgniarska wprowadzona do świadczeń gwarantowanych z wybranych zakresów, będzie odpowiednio wyceniona oraz czy przedłoży się to na gratyfikacje finansowe dla bardzo obciążonych pracą pielęgniarek?

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, jako 3 sektor jest również głosem środowiska, z uwagi na to iż bezpośrednio zmiany dotyczą „nas” prosimy o wyjaśnienia. Uważamy, że to dobry krok by poprawić warunki pracy i płacy. Liczymy, iż będzie on jednym z wielu.

Z poszanowaniem

Zarząd Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe

Katarzyna Kowalska

Piotr Romanowski

Joanna Lewoniewska

Proszę zostaw odpowiedź

9 komentarzy do wpisu „Stanowisko Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe”

 1. Doskonałe pytania. Ja mam jeszcze jedno-pkt 9 porozumienia mówi o gwarantowanych minimalnych wynagrodzeniach -Jakie będzie źródło ich finansowania? Nie oszukujmy się, szpitali na nie nie stać. A warunkowanie otrzymanych pieniędzy w zależności od wykształcenia zapisem o „wymaganiu na danym stanowisku” i tak daje dyrektorom otwartą furtkę, by tych pieniędzy nie dawać.

 2. Pielęgniarki DPS podlegają pod Starostwa i nie otrzymywały zembalwych dodatków..Nie są również brane pod uwagę w podwyżkach..Jak tak można nas traktować?! To SKANDAL..Powinni nam wyrównać te pieniądze i traktować poważnie ..Pracujemy za najniższą krajową i z tego oddajemy na składki..A Oni nas nie biorą w ogóle pod uwagę..!

 3. Ustawa o najniższym wynagrodzeniu pozostanie martwym zapisem.Może tylko nieliczne pielęgniarki z mgr i specjalizacją otrzymają lepsze wynagrodzenia.Reszta raczej po tym dodatku nie będzie mieć podstaw.Dobrze jednak ,że zembalowe udało się dodać do podstawy.Mam nadzieję ,ze porada pielęgniarska zostanie wyceniona przyzwoicie.Ankieta w programie profilaktyki gruźlicy wyceniona na 5 zł? To śmieszne.Porada pacjentom geriatrycznym trwa nieraz godzinę,pacjentom z cukrzycą,przewlekle chorym ,unieruchomionym,potrzeba poświęcić dużo czasu.Mam nadzieję,że sensownie będzie ta sprawa rozwiązana.POZ to w większości pacjenci starsi,wymagają więcej czasu.Walczą wszyscy o pediatrów w POZ a ja walczę o GERIATRÓW.Dzieci są świetnie zaopiekowane,bilanse,szczepienia itp.A starsi?Wielu hospitalizacji udałoby się uniknąć gdyby pielęgniarki środowiskowe miały czas objąć kompleksową opieką wszystkich seniorów.Tylko osobna porada może to zmienić!

 4. Ustawa o najniższym wynagrodzeniu pozostanie martwym zapisem.Może tylko nieliczne pielęgniarki z mgr i specjalizacją otrzymają lepsze wynagrodzenia.Reszta raczej po tym dodatku nie będzie mieć podstaw.Dobrze jednak ,że zembalowe udało się dodać do podstawy.Mam nadzieję ,ze porada pielęgniarska zostanie wyceniona przyzwoicie.Ankieta w programie profilaktyki gruźlicy wyceniona na 5 zł? To śmieszne.Porada pacjentom geriatrycznym trwa nieraz godzinę,pacjentom z cukrzycą,przewlekle chorym ,unieruchomionym,potrzeba poświęcić dużo czasu.Mam nadzieję,że sensownie będzie ta sprawa rozwiązana.POZ to w większości pacjenci starsi,wymagają więcej czasu.Walczą wszyscy o pediatrów w POZ a ja walczę o GERIATRÓW.Dzieci są świetnie zaopiekowane,bilanse,szczepienia itp.A starsi?Wielu hospitalizacji udałoby się uniknąć gdyby pielęgniarki środowiskowe miały czas objąć kompleksową opieką wszystkich seniorów.Tylko osobna porada może to zmienić!

 5. Czy w ustawie jest mowa tylko o normach zatrudnienia na oddziałach a bloki operacyjne będą dalej pokrzywdzone w tej kwestii

 6. Generalnie już wiadomo że kwota 1200 zł wzięła się z faktu że czwarta transza nie zostanie wypłacona a pieniądze zaoszczędzone na niej zostaną przekazane szpitalom w celu wypłacania pochodnych od wspomnianych 1200 zł do podstawy. Co się natomiast tyczy 1200 zł o będzie to kwota brutto więc do ręki wypłacone będzie około 900 zł. Odsyłam do wywiadu z p. Małas która w bezczelny sposób manipuluje kwotami brutto netto chcąc wykazać jakie dobre podwyżki wywalczyły poniżej zamieszczam cytat z wywiadu:
  „Ministerstwo zdrowia proponowało, by dodać do pensji 900 zł, czyli tyle, ile pielęgniarki dostawały na rękę z „zembalowki”, ale my razem ze Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych zgodnie wnioskowaliśmy, że chcemy, by do pensji dodano 1200 zł i ostatecznie resort przystał na tę kwotę.”

 7. Skoro porozumienie weszło w życie z dniem 9 lipca oznacza to, że w miesiącu lipcu i sierpniu pielęgniarki nie otrzymają dodatku? Myślę, ze warto również takie pytanie zadać. Z porozumienia śmieją się wszyscy..

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: