Podsumowanie Roku 2022 działalności Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe

Podsumowanie Roku 2022 działalności Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe

Kończący się rok kalendarzowy, już zwyczajowo, pragniemy zakończyć podsumowaniem wydarzeń.

Rok  2022 Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe rozpoczęło zorganizowaniem szkolenia interdyscyplinarnego „Dawka wiedzy dla medyków”. Oprócz ciekawych wykładów z prawa, psychologii, leczenia ran, larwoterapii można było wziąć udział w praktycznych warsztatach z USG oraz z kompresjoterapii. Wsparcia udzieliła nam firma Aspironix oraz Fundacja Mocni na starcie, a także Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w  Łomży, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Komisja Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Poznaniu. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, jak również zostało wysoko ocenione przez uczestników.

W związku z wybuchem wojny na Ukrainie pisaliśmy o zmianach w ustawach dotyczących zawodów pielęgniarki i położnej, o przygotowaniu do pracy personelu medycznego w warunkach zagrożenia CBRNE (zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne, wybuchowe).

Publikowaliśmy informacje dotyczące funkcjonowania Opieki Zdrowotnej, w jaki sposób udzielać wsparcia emocjonalnego uchodźcom wojennym z Ukrainy. 

W tym roku w artykułach ukazujących się na naszej stronie kontynuowaliśmy tematykę pielęgniarstwa transkulturowego, zgłębiając wiedzę o społeczności Romów, Świadków Jehowy, Hindusów oraz Buddystów.

Cykl artykułów #PraceZSzuflady: dotyczył praw pacjenta, w szczególności wyrażania świadomej zgody na procedurę medyczną, opieki nieprofesjonalnej nad osobą po udarze mózgu.

https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/?s=%C5%9Bwiadoma+zgoda

Promowaliśmy wiedzę na temat szczepień ochronnych, w szczególności przeciw Covid-19; komunikacji interpersonalnej, m.in. aktywnego słuchania, najczęściej popełnianych błędów oraz zasad poprawnej komunikacji; treningu uważności, relacji w zespole interdyscyplinarnym, pielęgniarstwa zaawansowanej praktyki (APN), porady POZ oraz robotów społecznych.

https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/?s=szczepienia

Przekazywaliśmy informacje na temat programów profilaktycznych w chorobach układu krążenia, raka piersi, raka szyjki macicy, w chorobach odtytoniowych, raka prostaty i nowotworu jąder, grypy oraz gruźlicy.

https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/?s=program+profilaktyki

W tym roku przypominaliśmy również najważniejsze akty prawne dotyczące zawodów, m.in. Ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej oraz Ustawę o samorządzie pielęgniarek i położnych.

W maju braliśmy udział w III Sympozjum Pielęgniarstwa Operacyjnego we Wrocławiu, a także we wrześniu w XVII Ogólnopolskim Zjeździe Dyrektorów ds. Pielęgniarstwa, Naczelnych Pielęgniarek i Przełożonych w Busku Zdroju oraz innych konferencjach organizowanych przez Polskie Centrum Edukacji. Podczas tych wydarzeń wiceprezes SPC Joanna Lewoniewska prezentowała tematykę mobbingu w ochronie zdrowia, wyniki badań sondażowych nt. relacji w zespołach pielęgniarskich oraz uzależnienia wśród personelu medycznego.

We wrześniu, w Warszawie uczestniczyliśmy w Flu&Covid-19 Forum, podczas którego była omawiana problematyka chorób zakaźnych. Stowarzyszenie reprezentował Piotr Irzyk. W Zakopanem odbyło się V Forum Leczenia Ran, w którym brali udział członkowie Stowarzyszenia.

https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2022/09/28/spc-na-spotkaniu-flucovid-19-forum/

Patronowaliśmy konferencjom i szkoleniom, m.in. „III Ogólnopolskiej Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej. Pielęgniarstwo i położnictwo w dobie wyzwań globalnych i aktualnych potrzeb zdrowotnych – próba diagnozy i rekomendacje”, w której czynny udział wzięła Katarzyna Kowalska, prezes SPC; „Rola położnej w profilaktyce i rehabilitacji dna miednicy u kobiet w połogu” oraz „Praktyczny gabinet ginekologiczny”.

We wrześniu 2022 r. świętowaliśmy jubileusz 5-lecia działalności Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe.

https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2022/10/04/stowarzyszenie-pielegniarki-cyfrowe-ma-juz-5-lat/

Promowaliśmy także znaczenie współczesnego pielęgniarstwa, m.in. przez akcję #PielęgniarkaMaStetoskop. Zwracaliśmy uwagę na pogarszające się prognozy umieralności zawodowej, agresji wobec personelu medycznego, mobbingu w ochronie zdrowia.

W piśmie do Ministerstwa Zdrowia przedstawiliśmy bariery w wykorzystywaniu uprawnień i kompetencji zawodowych.

https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2022/11/23/bariery-w-wykorzystaniu-uprawnien-i-kwalifikacji-pielegniarek-i-poloznych-%ef%bf%bc/

https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2022/10/31/bariery-w-wykorzystaniu-uprawnien-i-kwalifikacji-pielegniarek-i-poloznych-pismo-do-ministerstwa-zdrowia/

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tworzenie bezpiecznej i twórczej przestrzeni dla rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa za ich obecność i wsparcie. 

Zachęcamy do śledzenia naszych treści na stronie internetowej oraz w mediach społecznościach.

Podsumowania roku dokonała

Ewelina Tymoszuk

Sekretarz SPC

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.