W dniach 12 i 13 maja br. we Wrocławiu odbyło się III Sympozjum Pielęgniarstwa Operacyjnego, które zgromadziło liczną grupę medyków związanych z pracą na blokach operacyjnych.

Wśród niezwykle interesujących wykładów z dziedziny medycyny operacyjnej, na zaproszenie organizatorów, przedstawicielka SPC Joanna Lewoniewska miała przyjemność zaprezentować wyniki badań dotyczących relacji w zespołach pielęgniarskich oraz dawkę wiedzy na temat mobbingu w ochronie zdrowia.
Od grudnia 2017 roku Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe zajmuje się zjawiskiem mobbingu w zespołach pielęgniarskich. Trud bardzo odpowiedzialnej pracy, stres, wciąż niskie wynagrodzenia, pogłębiające się drastycznie braki kadrowe, chroniczne przemęczenie i wiele innych czynników spowodowało, że pracownicy ochrony zdrowia stali się jedną z najbardziej narażonych grup zawodowych na występowanie zjawiska mobbingu.
Uczestnicząc w wielu konferencjach oraz za pośrednictwem strony internetowej prowadzimy edukację na temat prześladowania w miejscu pracy, uświadamiając naszemu środowisku zawodowemu czym jest mobbing, jak się chronić i reagować.
Co pewien czas przeprowadzamy badania sondażowe wśród czynnie zawodowych pielęgniarek i położnych na terenie całego kraju, na temat relacji w zespołach pielęgniarskich, monitorując sytuację, by dzięki uzyskanym wynikom nieustannie podejmować próby działań edukacyjnych dążących do pozytywnych zmian.
Aktualne wyniki badań na temat relacji w zespołach pielęgniarskich, jakie mamy obecnie po trudach pandemii opublikujemy wkrótce.
Serdecznie dziękuję Pani Izabeli Szwed w imieniu swoim i naszej organizacji za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w bardzo interesującym wydarzeniu w pięknym mieście Wrocławiu.
Joanna Lewoniewska
wiceprezes
Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe
Proszę zostaw odpowiedź