
Mając 6 lat po raz pierwszy poszłam z rodzicami w odwiedziny do szpitala. Z podziwem patrzyłam na tamtejsze pielęgniarki. Miałam wrażenie, że u każdego budziły szacunek. Na pewno budziły go we mnie.
Mając „naście” lat oglądałam serial „ER Ostry Dyżur”. Fascynował mnie niesamowicie. Zawsze siedziałam blisko telewizora, żeby widzieć jak najwięcej i wszystko dobrze słyszeć. Za każdym razem, gdy załoga w TV ratowała ludzie życie budziła się we mnie „pozytywna adrenalina”.
Poprzysięgłam sobie, że zostanę częścią ekipy, która ratuje ludzkie życie.
I tak się stało. Wybrałam pielęgniarstwo. Mówi się, że jeśli wybierzesz taki zawód, w którym będziesz się spełniać nie przepracujesz ani jednego dnia. Tak właśnie jest u mnie. Od 9 lat nie pracuję, spełniam się. Kocham swoją pracę.
Prawdziwe oblicze pielęgniarstwa poznaje się dopiero, gdy zaczynasz pracę, gdy przychodzi zderzyć się z presją, małą liczbą pracowników oraz tym, jak boli niemożność (z braku czasu) zapewnienia takiego poziomu opieki, jaką byś chciała zapewnić swoim pacjentom.
Zawód pielęgniarki przeszedł ogromne zmiany w ostatnich kilkudziesięciu latach.
Ewoluował od zakonnic zapewniających podstawowa opiekę do kierunku medycznego z własnymi badaniami i teoriami.
Od każdej pielęgniarki jako przedstawiciela zawodu, społeczeństwo wymaga szczególnego zachowania, posiadania powołania do pełnienia służby pielęgniarskiej oraz zachowań nie wykraczających poza etykę zawodu.
Kształcenie do zawodu pielęgniarki przygotowuje do radzenia sobie z wciąż rosnącymi i zmieniającymi się potrzebami społeczeństwa.
Niestety, utarty stereotyp zawodu pielęgniarki nie pozwala oderwać się od obrazu kobiety podporządkowanej pracy lekarzy i wykonującej ściśle zlecenia lekarskie oraz zabiegi pielęgnacyjne. Pielęgniarki najbardziej są cenione za swoje zalety, a nie za wiedzę, którą posiadają.
Obecnie studia licencjackie, magisterskie oraz doktoranckie przygotowują pielęgniarki do pracy na wielu płaszczyznach. Pielęgniarki powinny podnosić świadomość społeczeństwa na temat specyfiki swojej pracy pielęgniarskiej.
Ukazać społeczeństwu, jakie role mogą pełnić w zawodzie.
Praca pielęgniarki nie ogranicza się do podstawowej praktyki pielęgniarskiej, jaką jest praca na oddziałach, ale również rozwinęła się do praktyki zaawansowanej, jaką jest nauczanie w szkolnictwie wyższym, prowadzenie badań naukowych.
Istota pielęgniarstwa nie jest znana społeczeństwu.
Pielęgniarki muszą wyjść na przeciw i wykorzystując swoje pozycje kierownicze, siłę mediów, aby uświadomić ludzi, czym tak na prawdę jest zawód pielęgniarki.
Świadomości społeczeństwa o zawodzie pielęgniarki – tego bym bardzo chciała.
Pozdrawiam, Anestezjologiczna M.
Proszę zostaw odpowiedź