A co z grypą?

A co z grypą?

W ostatnim roku najbardziej zajmuje społeczeństwo epidemia  Covid-19 wywołana przez zakażenie nowym koronawirusem SARS-CoV-2.

Wiele osób twierdzi, że zupełnie zapomniano o grypie, a co gorsze uważa, iż covid-19 to odmiana grypy. 

Nic bardziej mylnego, występowanie grypy jest wciąż monitorowane przez epidemiologów, a choroby te wywołują inne grupy wirusów. 

Na końcu tekstu przekazujemy Państwu  najaktualniejsze dane dotyczących podejrzeń, zachorowań, hospitalizacji oraz zgonów z powodu grypy i chorób grypopodobnych opublikowane przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Na początek krótko przypomnimy, czym tak naprawdę jest grypa. 

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy, należący ortomyksowirusów. 

Wyróżnia się 3 rodzaje wirusów grypy: A, B, C.

Wirus grypy A występuje u ludzi i zwierząt (świnie, konie, foki, wieloryby oraz ptaki) i charakteryzuje się w porównaniu do innych typów znaczną genetyczną zmiennością związaną z występowaniem mutacji i reasortacji genetycznej. Genom wirusa stanowi jednoniciowy RNA i posiada 8 segmentów. 

Wirus grypy A posiada białka tworzące otoczkę białkową (hemaglutynina HA lub H) oraz neuraminidazy (NA lub N). Białka te są niezbędne do poprawnej replikacji wirusa. Wyróżniono 15 podtypów HA oraz 9 podtypów NA, co daje łącznie 135 możliwych kombinacji segmentów genowych i powoduje istnienie ogromnej różnorodności tego podtypu wirusów.
Obecnie najpowszechniejsze są szczepy wirusa oznaczone jako H1N1 oraz H3N2.

Uważa się, że rezerwuarem wirusa grypy A jest ptactwo wodne.

Wirus grypy B to wirus ludzki. Genom tego wirusa składa się z jednoniciowego RNA podzielonego na 8 segmentów. Rodzaj B ma tylko po jednym podtypie HA i NA.

Wirus grypy C występuje u ludzi i świń. Powoduje  lekkie infekcje, np. zapalenie spojówek i nie powoduje występowania epidemii. W odróżnieniu od typów A i B, jednoniciowy RNA ma tylko 7 segmentów, a cząsteczka wirusa nie posiada białka neuraminidazy, za to jest wyposażona w dodatkowe białko HE.

 Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają i powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych. 

Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są zarówno miejscowe (kaszel, ból gardła, katar), oraz w postaci nagłej, wysokiej gorączki powyżej 38ºC, dreszczy, bólów mięśniowo-stawowych, bólów głowy, bólu w klatce piersiowej, złego samopoczucia, braku łaknienia, nudności i wymiotów. 

Choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. 

Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne przeciw grypie. 

Skuteczność szczepień określa się na 75 – 95 procent. 

Ponieważ wirusy grypy są bardzo różnorodne i łatwo ulegają mutacji, należy szczepić się co roku przed każdym sezonem grypowym.

Obecnie, WHO opublikowało zalecany skład szczepionek przeciw grypie na sezon 2021-2022 na półkuli północnej, szczepy B pozostają takie same, szczepy A są inne niż w zeszłym sezonie. 

Źródła:

http://opzg.pl/

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.