Nagroda piątej polskiej edycji Konkursu Queen Silvia Nursing Award
Dla Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe krótka wypowiedź laureata, Pana Radosława Romanka:
„Jestem pielęgniarzem pracującym na oddziale kardiologii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach – Ochojcu.
O konkursie Queen Silvia Nursing Award dowiedziałem się jeszcze na studiach licencjackich. Wówczas, w drugiej edycji udało mi się dotrzeć do finału.
W tym roku udało się szczęśliwie wygrać.
COVID-19 nadal pozostaje tematem nowym. Potrzebujemy jak najwięcej informacji na temat wirusa. Stąd mój pomysł na monitorowanie stanu zdrowia ozdrowieńców, w szczególności pracowników medycznych.
Wierzę w to, że wyniki przeprowadzonych badań, dostarczą nowych danych i przyczynią się do rozwoju wiedzy, a może nawet profilaktyki w walce z następstwami COVID-19.
Inspiracją do zostania pielęgniarzem była moja mama pielęgniarka i brat bliźniak – również pielęgniarz.
Wiem, że pielęgniarstwo daje szereg możliwości, jeśli tylko się je widzi i chce się je wykorzystać, w szczególności wtedy, gdy wychodzi się poza typowy schemat kariery zawodowej.
Nagrodzony pielęgniarz chce utworzyć program środowiskowej opieki pielęgniarskiej nad ozdrowieńcami po przebyciu Covid 19, ale także nad osobami, które przeszły infekcję koronawirusową bezobjawowo.
Coraz częściej obserwuje się powikłania po zakażeniu SARS-Cov 2. Osoby te częściej doznają, między innymi, udaru mózgu, czy zakrzepicy.
Opieka nad takim pacjentem polegała by na przydzieleniu pielęgniarki środowiskowej do monitorowania stanu zdrowia osoby – ozdrowieńca i w ramach tej opieki, dana pielęgniarka co jakiś czas odbywała by z tym pacjentem telewizyty pielęgniarskie oraz okresowo wizytę osobistą w domu pacjenta. Przeprowadzała by wówczas badanie fizykalne oraz pobierała materiał do badań laboratoryjnych.
Prowadzenie tego programu ma na celu prewencję i kontrolę wystąpienia powikłań oraz poszerzanie wiedzy na temat choroby Covid-19.
W początkowym etapie, pomysłodawca planuje wprowadzić program pilotażowy polegający na zrealizowaniu powyższych zamierzeń wśród personelu Górnośląskiego Centrum Medycznego, we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Laureat nagrody otrzymał od tych placówek zapewnienie wsparcia w organizacji programu pilotażowego oraz w zakresie merytoryczno-badawczym.
Po zakończeniu pilotażu planowane jest rozpoczęcie badań na większą grupę pacjentów.
Gratulujemy pomysłu i zwycięstwa i życzymy powodzenia w realizacji planów ! ☺
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe.
Źródło:
https://www.youtube.com/watch?v=wZZU8eZwbgE
https://www.facebook.com/QueenSilviaNursingAwardPoland/posts/1287065504989399
Źródło grafiki:
Pielęgniarz z Katowic, Radosław Romanek, zdobył międzynarodową nagrodę pielęgniarską królowej Szwecji – Dziennikzachodni.pl
Proszę zostaw odpowiedź