Środki finansowe na dodatki do wynagrodzenia dla pracowników medycznych, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z zakażeniem lub podejrzeniem SARS-CoV-2.

Środki finansowe na dodatki do wynagrodzenia dla pracowników medycznych, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z zakażeniem lub podejrzeniem SARS-CoV-2.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem utraciło moc prawną.

W związku z tym,  nie obowiązują również ograniczenia dotyczące liczby miejsc zatrudnienia.

W dniu 30.09.2020r. zmodyfikowano zasady przekazywania środków przez NFZ do świadczeniodawców na wynagrodzenia pracowników medycznych, co jest spowodowane zmianą systemu zabezpieczenia i leczenia chorych na COVID-19 (podmioty lecznicze I, II i III stopnia).

Od dnia 01.10.2020 r. NFZ wypłaca świadczeniodawcom z II i III poziomu podmiotów leczniczych przeciwdziałających COVID-19 środki finansowe na dodatki do wynagrodzenia dla pracowników medycznych, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z zakażeniem lub podejrzeniem SARS-CoV-2.

Pracodawca musi zatem, opracować listy tych pracowników i zgłosić do NFZ, aby pozyskać dodatkowe środki finansowe. Wraz z listą, pracodawca zgłasza do NFZ wartość 50% ich wynagrodzeń zasadniczych i te środki otrzymuje.

Każda pielęgniarka i położna pracująca przy COVID-19 ma prawo do dodatkowego świadczenia w wysokości 50 % przysługującego jej wynagrodzenia.

Jeżeli z jakiejś przyczyny Państwa pracodawca nie uznał pracowników za takich, którym winien być wypłacony taki dodatek, a w Państwa zakładzie pracy pielęgniarki i położne udzielają świadczeń zdrowotnych dla pacjentów zakażonych lub podejrzewanych o zakażenie COVID-19, Zakładowa Organizacja Związkowa ma obowiązek wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o przyznanie prawa do dodatkowego wynagrodzenia personelowi, a pracodawca jak najszybciej powinien przygotować listy pracowników i wystąpić o środki finansowe do NFZ.

Są także przygotowywane kolejne zmiany zasad przekazywania środków, które mają podwyższyć przekazywane kwoty dodatkowych wynagrodzeń do 100% i zmienić zakres działania, celem rozszerzenia podmiotów i pracowników uprawnionych do otrzymania tych dodatkowych świadczeń.

Źródło:

https://nipip.pl/wpcontent/uploads/2020/10/zalacznik.pdf?fbclid=IwAR0rF8KSjSP3opFfk_9M6-eghRO1JXsKAoDaQkhGw_FzPtJYf-ZlyZGB6Hg

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.