Kroki prowadzące do pełni zdrowia cz. II

Kroki prowadzące do pełni zdrowia cz. II

Nie pytaj siebie, czego świat potrzebuje; zadaj sobie pytanie, co sprawia, że stajesz się żywy. A potem idź i zrób to. Ponieważ świat potrzebuje ludzi, którzy ożyli  –  Howard Thurman.

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części artykułu, jakie kroki możemy zrobić w kierunku lepszego życia i zdrowia.

Cz. II

Odzyskaj pełnie swojego umysłu

Mózg człowieka zużywa ok 20% energii całego ciała. Jest potężnym narzędziem, dzięki któremu odbieramy bodźce i reagujemy na otoczenie.

Współcześnie trwają nieustanne badania nad możliwościami ludzkiego umysłu, których granice są nieustanne przesuwane. Jeśli chcemy zmienić okoliczności zewnętrznego życia, musimy zmienić się wewnątrz. Mózg można ćwiczyć i to jest dobra wiadomość.

Ćwicząc swój umysł doskonalimy swoje umiejętności. Lecz jednocześnie zapobiegamy występowaniu pewnych schorzeń.

Poprzez ćwiczenia, które angażują umysł, np. rozwiązywanie krzyżówek, sudoku lub różnych łamigłówek zachowujemy gotowość mózgu do rozwiązywania złożonych problemów. Wyzwaniem może być również trudniejsza książka, słowa w języku obcym, czy gra w szachy.

Każdy z nas z pewnością znajdzie odpowiednią dla siebie aktywność, aby rozwijać swój potencjał i silę umysłu.

Naucz prosić innych o pomoc

Mówi się, że smutek dzielony z drugą osobą staje się połową smutku, a radość podwójną radością.

Przychodzą w życiu sytuacje, gdy rozmowa z kimś, kto potrafi słuchać może okazać się bezcenna. Czasem może być to terapeuta, ksiądz, coach lub inna zaufana osoba. Jest to dobra okazja do zatrzymania się, ocenę życia i poświęcenie sobie uwagi, której tak bardzo potrzebujemy. Może to być okazja do inne spojrzenia na własne życie i zapoczątkowanie zmiany.

Niektórzy mają tendencję do zamykania się w sobie i nie dzielenia się swoimi problemami z nikim. Tracą szansę na pomoc, którą mogłyby uzyskać, gdyby zechciały się nimi podzielić.

Sieć wsparcia społecznego może okazać się nieoceniona. Dlatego warto pielęgnować kręgi wsparcia w postaci najbliższych, rodziny, przyjaciół, osób, z którymi czujemy się dobrze i jesteśmy akceptowani.

Pracuj z ciałem

Praca z ciałem może stanowić okazję do doświadczenia i zrozumienia jedności umysłu i ciała. Wiele doświadczeń życiowych zakodowana jest na naszych mięśniach, pewnych pozycjach ciała.

Praca z własnym ciałem poprzez dotyk, masaż, odpowiednie ćwiczenia fizyczne, taniec pozwala nawiązać bliższy kontakt z ciałem, jak również głęboko się odprężyć. Jest to niezbędne, aby prawidłowo odpoczywać i zaznać kojącego snu.

Odpowiednio dobrana aktywność pozwala zrelaksować się naszym mięśniom, układowi kostno-szkieletowemu, jak również uzyskać spokój umysłu i odreagować skumulowane emocje.

Zbieraj informacje

Aby w pełni się rozwijać musimy się nieustannie uczyć. W naszym zawodzie ważne jest znalezienie właściwego źródła informacji.

Oddzielenie wiedzy opartej na dowodach od popularnych teorii.

W obecnej sytuacji szybciej i łatwiej rozprzestrzeniają się informacje szokujące, kontrowersyjne i nieprawdziwe. Trudno jest zwalczać wszystkie fakenewsy i pochłania wiele czasu, aby oddzielić ziarno wiedzy naukowej od plew różnych fałszywych informacji.

Gromadząc informacje, należy uważnie obserwować, kto je tworzy i kto je popiera.

Czasem lepiej odciąć się na chwilę od zalewającej nas masy informacji i poszukać na spokojnie rzetelnych źródeł.

Przebacz

Przebaczenie pozwala uwolnić się zarówno osobie, której wybaczamy, jak również osobie wybaczającej. Żywienie urazy do innych pochłania wiele energii życiowej i stanowi przeszkodę do pełnego, szczęśliwego życia.

Przebaczanie nie oznacza, że coś, co dana osoba zrobiła było dobre i sprawiedliwe. Nie oznacza, że to, co nam się przytrafiło było w porządku. Oznacza, że dłużej nie pozwalamy, by to negatywne doświadczenie wpływało na nasze życie.

Jednym z trudniejszych zadań jest wybaczenie samemu sobie.

Wybaczenie jest procesem prostym, choć niełatwym. Elementem uzdrowienia w tym procesie jest „odpuszczenie”, rezygnacja z iluzji sprawowania kontroli.

Dąż aktywnie do własnego celu

Dobrym nawykiem jest skupianie uwagi na tym, co działa dobrze w naszym życiu. Codziennie można ćwiczyć praktykę zauważania tego, co dobre i bycia wdzięcznym za to. Poprzez ograniczenie przeciążenia negatywnymi informacjami, możemy usłyszeć swój głos wewnętrzny.

Poprzez zauważanie, czego chcemy możemy odkryć swoją pasję. Gdy pozwalamy odczuwać sobie więcej radości, wypełniamy swoje życie obfitością na każdym poziomie. Zwykle w głębi siebie wiemy dokładnie, czego w życiu potrzebujemy i czego pragniemy.

Właśnie tym jest nasze życie: wzrostem, zmianą, ruchem, tworzeniem – każdego dnia.

mgr  pielęgniarstwa Ewelina Tymoszuk

Źródło:
Christiane Northrup, „Ciało kobiety, mądrość kobiety. Jak odzyskać i zachować fizyczne i emocjonalne zdrowie”.

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.