To hasło, pod którym ukrywa się wydarzenie – manifestacja, której jednym z organizatorów jest Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe.
Manifestacja odbędzie się 8 sierpnia, w sobotę w Warszawie o godzinie 12:00.
Pochód ruszy spod Ministerstwa Zdrowia pod siedzibę Sejmu.
Spotykamy się, by zamanifestować swój sprzeciw wobec szeroko pojętych warunków leczenia i pielęgnowania pacjentów.
Epidemia Covid-19 obnażyła wszystkie niedostatki w ochronie zdrowia:
- ograniczenie dostępu do leczenia,
- wydłużające się kolejki do świadczeń zdrowotnych w tym pielęgniarskich i położniczych,
- ogromne braki kadrowe w systemie.
Czarę goryczy przelał fakt przegłosowania przez Sejm tarczy antykryzysowej 4.0, która obok rozwiązań mających pomóc gospodarce, wprowadziła niebezpieczne zapisy w prawie karnym dotyczące wykonywania zawodu przez medyków.
Można obawiać się, że sformułowana w tarczy pod adresem medyków groźba, może skutecznie odebrać szansę na powrót do zdrowia niektórym pacjentom z przyczyn niepodejmowania przez nich odważnych decyzji czasem związanych z ryzykiem wpisanym w zawód .
Z dniem 1 sierpnia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, wprowadzające nowe świadczenie – Poradę Pielęgniarki POZ i Położnej POZ.
Nowe świadczenie, to ogromna szansa dla pacjentów na skorzystanie ze zwiększonego dostępu do świadczeń zdrowotnych.
Pielęgniarki i położne zgodnie z swoimi kompetencjami i uprawnieniami jakie posiadają, będą mogły między innymi, samodzielnie ordynować leki zawierające określone substancje czynne lub kontynuować zapoczątkowane przez lekarza leczenie, wypisywać zlecenia na wyroby medyczne, wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.
Starannie przygotowane, po zbadaniu pacjenta, zastosują właściwe metody leczenia ran przewlekłych, wyjaśnią w toku rozmowy edukacyjnej wątpliwości związane z przebiegiem choroby.
Wszystko to dla poprawy sytuacji, zwłaszcza przewlekle chorych, z utrudnionym dostępem do uzyskania fachowej pomocy medycznej.
Optymistyczne dla dobra chorych uregulowania, przyćmiewa fakt wprowadzenia zapisów tarczy antykryzysowej 4.0, które stawiają przedstawicieli zawodów medycznych w stan głębokiego zastanowienia.
Czy wskazany w przepisach tarczy 4.0 sposób określenia odpowiedzialności za podejmowanie samodzielnych decyzji przez pielęgniarki i położne zachęci je do nowych świadczeń – udzielania porad osobom zmagającym się z chorobami przewlekłymi?
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe z całą mocą protestuje przeciw skutecznie zniechęcającym nas do podejmowania ryzyka przepisom.
Wobec dramatycznego braku personelu medycznego, nikomu nie wolno marnować potencjału zawodowego pielęgniarek i położnych.
Już teraz, pacjent, szczególnie w małych miejscowościach, ma nierówny dostęp do kompleksowego zaopatrzenia i opieki medycznej, co w naszej ocenie jest nieetyczne.
Medycy, w tym Pielęgniarki i Położne apelują, by politycy przestali rozmawiać o problemach i zaczęli działać na rzecz pacjenta!
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe
Źródła:
Proszę zostaw odpowiedź