W dniach 28-29.04.2025 w Warszawie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Zaawansowana praktyka pielęgniarska i położnicza w Polsce jako odpowiedź na potrzeby zdrowotne pacjentów”.
W trakcie wykładów, paneli eksperckich i warsztatów zaprezentowano najnowsze wyniki badań i wnioski z dyskusji na temat nowych rozwiązań kompetencyjnych pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej w Polsce.
Konferencja była doskonałą przestrzenią do kontynuacji merytorycznych dyskusji dotyczących rozwoju zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej (APN) i położniczej (APM) w Polsce.
„(…)Model praktyki APN został wdrożony w wielu krajach na świecie, a jego zasadność potwierdzona w licznych badaniach naukowych jako działania mające wpływ na optymalizację opieki zdrowotnej oraz jej efektywność.” (stanowisko Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego)
Więcej:
29 kwietnia 2025 Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych mogło współtworzyć warsztat: „Rozwój zaawansowanych kompetencji w leczeniu ran”.
– dr Beata Wieczorek-Wójcik
– dr Katarzyna Cierzniakowska
– dr hab. Paulina Mościcka
– mgr Katarzyna Kowalska,
przedstawicielki grupy, która pracowała nad modelem pilotażu, zawarte w artykule na łamach czasopisma Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran (https://issuu.com/mocmedia/docs/lr_0324_light), wyznaczyły cele warsztatów oraz przeprowadziły uczestników merytorycznie tak, aby po prezentacji założeń pilotażu, wskazania kluczowych uprawnień, grupa zrozumiała „kim ma być” Pielęgniarka Zaawansowanej Praktyki w leczeniu ran i przetok w Polsce. Podczas dyskusji próbowano także uzyskać opinię uczestników w kwestii zakresu decyzji klinicznych APN RANY.
Wdrożenie ambulatoryjnej wysokospecjalistycznej pielęgniarskiej opieki klinicznej nad chorymi z ranami przewlekłymi o podłożu naczyniowym poprawia jakość opieki nad chorymi po zabiegach chirurgicznych, wpływa na wyższy odsetek wygojonych ran oraz chroni większość chorych przed ponowną hospitalizacją.
Fitzpatrick S, Hawkins S, Dunlap E, Nagarsheth K. Nurse driven outpatient wound center: Reducing readmission with wound care excellence. J Vasc Nurs. 2022 Jun;40(2):100-104. doi: 10.1016/j.jvn.2022.05.002. Epub 2022 May 23. PMID: 35750372.
Wdrożenie APN statystycznie istotnie poprawia wskaźniki kliniczne związane z zapobieganiem i leczeniem odleżyn oraz w opiece nad chorymi z dostępem naczyniowym.
Pol-Castańeda S, Rodriguez-Calero MA, Villafáfila-Gomila CJ, Blanco-Mavillard I, Zaforteza-Lallemand C, Ferrer-Cruz F, De Pedro-Gómez JE. Impact of advanced practice nurses in hospital units on compliance with clinical practice guidelines: a quasi-experimental study. BMC Nurs. 2022 Nov 29;21(1):331.
Zapewnienie ciągłości opieki przez APN nad chorym po hospitalizacji zostało uznane za idealną formę w terapii i opiece nad chorymi ze stomią. Poprawia jakość opieki i satysfakcji chorych ze względu na zwiększenie dostępu do opieki medycznej w warunkach domowych, oraz wpływa na skrócenie pobytu w szpitalu i obniża koszty opieki.
Smith JE. The advanced practice wound ostomy continence nurse in homecare. Home Healthc Nurse. 2012 Nov-Dec;30(10):586-93
Faktem jest iż Pielęgniarka Zaawansowanej Praktyki (Advanced Practice Nurses – APN) jest pożądaną ścieżką kariery zawodowej pielęgniarek w ponad 70 krajach na świecie.
Świadczenia realizowane przez wysokokwalifikowane pielęgniarki są bezpieczne dla pacjentów oraz przynoszą systemowe korzyści ekonomiczne.
Kontynuacja prac nad modelem Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej w Polsce, powinna być prowadzona w oparciu o konsensus środowisk medycznych, tak, by pacjent mógł uzyskać właściwą opiekę i pomoc w leczeniu ran docierała na czas.



Proszę zostaw odpowiedź