Kampania „Rany pod Kontrolą”– ogólnopolska inicjatywa na rzecz poprawy standardów leczenia ran

Kampania „Rany pod Kontrolą”– ogólnopolska inicjatywa na rzecz poprawy standardów leczenia ran

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe z przyjemnością informuje, że 24.10.2024 roku miała miejsce uroczysta inauguracja kampanii Rany pod kontrolą, w której, jako organizacja partnerska bierzemy czynny udział.


W Polsce aż 1 milion pacjentów zmaga się z ranami trudno gojącymi się, takimi jak odleżyny, owrzodzenia cukrzycowe, owrzodzenia żylne, niedokrwienne czy nowotworowe, co stanowi poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.

Z powodu braku edukacji i prewencji, opóźnień w diagnostyce i niewystarczającego dostępu do skutecznego, holistycznego leczenia, pacjenci często doświadczają przewlekłego bólu i długotrwałych powikłań, często prowadzących do kalectwa.

W odpowiedzi na te wyzwania powstała kampania „Rany pod Kontrolą”, której celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat złożonych problemów związanych z leczeniem ran oraz poprawa standardów opieki medycznej.

Problem leczenia ran trudno gojących się w Polsce staje się coraz bardziej poważny. Z danych przedstawionych w Porozumieniu wynika, że rozpoznanie rany przewlekłej można postawić już po 4–6 tygodniach braku postępu w gojeniu.

Niestety, niewłaściwe leczenie, polegające głównie na zmianie opatrunków, często trwa miesiącami, a nawet latami. W Polsce jedynie nieliczne ośrodki realizują kompleksowe leczenie ran w ramach finansowania ze środków publicznych. Z tego powodu pacjenci z ranami trudno gojącymi się borykają się z przewlekłym bólem psychicznym i fizycznym, dyskomfortem oraz wykluczeniem społecznym, a ich rodziny przejmują ciężar opieki. Brak odpowiedniej opieki prowadzi do hospitalizacji i zwiększonych kosztów leczenia ran, co generuje dodatkowe obciążenie dla systemu ochrony zdrowia.

Czas na zmiany w leczeniu ran

Kampania „Rany pod Kontrolą” ma na celu kompleksowe podejście do problematyki ran trudno gojących się, które w Polsce stanowią poważne wyzwanie zdrowotne.

W Polsce szacuje się, że około 16% wszystkich recept na antybiotyki ma związek z leczeniem ran, co wskazuje na istotny problem w zakresie ich opieki.

Owrzodzenia z cechami przewlekłego stanu zapalnego często będącego wynikiem infekcji nie mają szansy na prawidłowy proces gojenia.

Brak wdrożenia i implementacji ujednoliconego, opartego na dowodach naukowych oraz wytycznych, postępowania z raną trudno gojącą się może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym amputacji i kalectwa.

Ważnym elementem kampanii będzie organizacja warsztatów, które umożliwią pielęgniarkom oraz farmaceutom lepsze zrozumienie problemu ran trudno gojących się i zasad prawidłowego postępowania.

Kampania „Rany pod Kontrolą” nie tylko stawia na podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego, ale również na poprawę systemu oraz jakości opieki. Nadrzędnym celem jest poprawa jakości życia pacjentów którzy od lat zmagają się z raną trudno gojącą się poprzez edukację, profilaktykę i współpracę w obszarze zdrowia. Pacjent z wygojoną raną trudno gojącą się to nie tylko pacjent, który uniknął tragedii, kalectwa i wykluczenia, ale to pacjent który wrócił do życia rodzinnego oraz życia społecznego.
Odciążenie systemu ochrony zdrowia poprzez skuteczne wygojenie, a nie wieloletnie gojenie jest kluczowym wyzwaniem systemowym ochrony zdrowia.

OPIS KAMPANII

„Rany pod kontrolą” to kampania mająca na celu zwiększanie świadomości społecznej w zakresie problemów związanych z ranami oraz poprawie standardów opieki i leczenia. Głównym celem działań jest poprawa świadomości w zakresie efektywnego leczenia ran trudno gojących się, profilaktyki ich powstawania i szukania pomocy w zakresie ran. Konieczne jest opracowanie strategii, która pozwoli skutecznie zmniejszyć odsetek zakażenia miejsca operowanego i powstawania ran w grupach podwyższonego ryzyka (pacjenci z cukrzycą, niewydolnością żylną, pacjenci unieruchomieni). Niezbędne
jest również stworzenie modelu leczenia ran trudno gojących, by leczyć je szybciej i efektywniej. Jednym z elementów tej strategii będzie podnoszenie poziomu znaczenia antyseptyki i dekolonizacji ciała dla ograniczenia rozprzestrzeniania się drobnoustrojów i zwalczania antybiotykoodporności. Kampania dąży do konsolidacji stanowisk środowiska medycznego i społecznego poprzez wypracowanie interdyscyplinarnego Porozumienia na rzecz profesjonalnej terapii ran, które przedstawi obecną ocenę sytuacji w kontekście leczenia ran. Poprzez szeroko zakrojone działania edukacyjne i informacyjne, inicjatywa ta ma na celu dotarcie do specjalistów i pacjentów na terenie całej Polski. W aktywnościach będziemy się skupiać na każdym rodzaju ran: drobnych skaleczeniach, ranach przewlekłych i trudno gojących się oraz ranach pooperacyjnych.

Rada Ekspertów
Opiekę merytoryczną nad całością kampanii sprawuje Rada Ekspertów, złożona ze specjalistów różnych dziedzin i środowisk.
Eksperci:

  • prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, Przewodniczący Rady, Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu
  • dr hab. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, członek Zespołu d/s opracowania procedur w zakresie zespołu stopy cukrowej przy Ministrze Zdrowia
  • dr n. med. Przemysław Lipiński, Członek Zarządu PTLR, Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran
  • mgr Mariola Łodzińska, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnyc
  • mgr Jolanta Dynarska, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran
  • dr n. farm. Piotr Merks, Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji
  • mgr. farm. Marek Tomków, Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej

Patroni kampanii

  • Europejskie Stowarzyszenie Epidemiologii i Higieny
  • Federacja Pacjentów Polskich
  • Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland
  • Naczelna Izba Aptekarska
  • Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
  • POLMED
  • Polska Federacja Szpitali
  • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
  • Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne
  • Polskie Towarzystwo Gerontologiczne
  • Polskie Towarzystwo Leczenia Ran
  • Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej
  • Polskie Towarzystwo Naukowe Leczenia Ran i Organizacji Opieki
  • Polskie Towarzystwo Opieki Farmaceutycznej
  • Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki
  • Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Infuzyjnego
  • Polskie Towarzystwo Prehabiltacyjne
  • Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe
  • Technomed
  • Towarzystwo Chirurgów Polskich
  • Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
  • Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET
  • Związek Zawodowy Pracowników Farmacji

Ponadto do współpracy zaproszono również organizacje i instytucje związane z tematem leczenia ran.
Zależy nam na zaangażowaniu Patronów i aktywnym uczestnictwie w naszych działaniach.

Planowane działania w ramach kampanii Rany pod kontrolą

  1. Porozumienie na rzecz Profesjonalnej Terapii Ran
    Bazowy dokument kampanii. Wypracowanie Porozumienia we współpracy z ekspertami i patronami.
  2. Komunikacja Porozumienia na rzecz Profesjonalnej Terapii Ran (konferencja prasowa, materiał dla decydentów, ekspertów i pacjentów, dystrybucja)
  3. Współpraca z decydentami
  4. Dotarcie do profesjonalistów (cykl webinarów dla farmaceutów, spotkania regionalne dla pielęgniarek, materiały edukacyjne i poradnikowe)

Inicjatorem Kampanii jest Schulke.
Porozumienie rany pod kontrolę (plik do pobrania):
https://ranypodkontrola.pl/do-pobrania/

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej: www.ranypodkontrola.pl.

Źródło:

  1. Porozumienie na rzecz Profesjonalnej Terapii Ran

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.