Kodeks etyki zawodowej pielęgniarki i położnej RP oraz Kodeks Etyki dla Pielęgniarek MRP w moich oczach.

Kodeks etyki zawodowej pielęgniarki i położnej RP oraz Kodeks Etyki dla Pielęgniarek MRP w moich oczach.

Ukłon w stronę tradycji czy spojrzenie w przyszłość?

cz.XII

Autor: Dominika Podraza; studentka pierwszego roku studiów licencjackich – Pielęgniarstwo, Instytut Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Rzeszowski.

Opiekun dydaktyczny i redaktor: Justyna Babiarz; instruktor na kierunku – Pielęgniarstwo, Instytut Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Rzeszowski.

Obserwujemy obecnie starzenie się „załogi” pielęgniarskiej w różnych placówkach opieki zdrowotnej, co idzie często w parze z poczuciem niezadowolenia wśród młodszych pracowników w obrębie tego zawodu. Może to wynikać bezpośrednio z szeroko rozpowszechnionych stereotypów dotyczących pielęgniarek.

Jednym z nich jest społeczna wizja przedstawiająca pielęgniarkę jako „siostrę zakonną”, przypominającą ją swoim wyglądem, zachowaniem i postawą. Obraz ten ma swoje korzenie w historycznych i kulturowych kontekstach, gdy pielęgniarki często działały w obrębie instytucji religijnych. Jednakże, obecnie, taki wizerunek nie odzwierciedla już złożonej roli, jaką pełnią pielęgniarki w opiece zdrowotnej.

Inny stereotyp to ten, przedstawiający pielęgniarkę jako jedynie pomocniczy personel medyczny, którego zadaniem jest tylko wykonywanie poleceń lekarzy. Jest to nadmiernie uproszczony i nieprawdziwy już obecnie obraz roli pielęgniarki. W rzeczywistości pielęgniarki pełnią kluczową rolę, nie tylko jako wykonawcy zleceń lekarskich, ale przede wszystkim jako niezależni profesjonaliści przeprowadzający kompleksową opiekę nad pacjentami.

Stereotypy dotyczące płci także odgrywają istotną rolę w postrzeganiu pielęgniarstwa i mogą przyczyniać się do nierówności w traktowaniu pracowników w obrębie tej profesji ze względu na ich płeć. Męska rola w pielęgniarstwie jest mianowicie często niedoceniana, a stereotypowy obraz pielęgniarki jako kobiety może prowadzić do oporu i dyskryminacji dotyczącej mężczyzn wybierających tę profesję. Natomiast niedostateczne zainteresowanie wyborem tego zawodu w kontekście faktu starzenia się społeczeństwa może mieć poważne konsekwencje. 

Uważam, że kodeksy zawodowe powinny ulec zmianie w taki sposób, aby można było bardziej zachęcać młodych ludzi do wybrania tej ścieżki kariery; szczególnie przedstawicieli płci męskiej. 

Musimy spojrzeć na zawód pielęgniarki w sposób przyszłościowy, skłaniając się w stronę zachodniej wizji pielęgniarstwa i stworzyć „nowy wizerunek” pielęgniarstwa polskiego, adekwatny do wprowadzonych na Zachodzie zmian w tym kierunku właśnie. 

Dlatego ważne jest dokonanie zmian już w Kodeksie etyki zawodowej pielęgniarek i pielęgniarzy [1], aby bardziej zaangażować młodych ludzi, zwłaszcza mężczyzn, w wybór tej ścieżki kariery.

Wzmocnienie pod tym względem znaczenia Kodeksu etyki zawodowej pielęgniarek i pielęgniarzy [1] może obejmować:

1. Promowanie równości i tolerancji:

Włączenie zapisów, które promują równość płci oraz zapobiegają wszelkim formom dyskryminacji w miejscu pracy.

2. Podkreślanie roli pielęgniarki i pielęgniarza jako niezależnych profesjonalistów:

Zapisy, które akcentują rolę pielęgniarki i pielęgniarza jako niezależnych profesjonalistów, mających swobodę podejmowania decyzji i działania w najlepiej pojętym interesie pacjenta.

3. Wspieranie różnorodności w tym zawodzie:

Zapisy, które promują różnorodność płciową oraz kulturową wśród pielęgniarek i pielęgniarzy, aby stworzyć środowisko pracy, które jest otwarte i przyjazne dla wszystkich pracowników.

4. Zapewnienie odpowiednich warunków pracy i rozwoju zawodowego:

Zapisy, które gwarantują pielęgniarkom i pielęgniarzom godziwe wynagrodzenie, wsparcie emocjonalne i możliwości rozwoju zawodowego, co może przyczynić się do zwiększenia ich zaangażowania i satysfakcji zawodowej.

5. Edukacja i szkolenia:

Wprowadzenie bardziej szczegółowych zapisów dotyczących ustawicznego doskonalenia zawodowego, edukacji i szkoleń, które pomogą pielęgniarkom i pielęgniarzom utrzymać wysoki poziom kompetencji i aktualnej wiedzy.

Zmiany w Kodeksie etyki zawodowej pielęgniarek i pielęgniarzy [1] mogą przyczynić się do budowania pozytywnego wizerunku tego zawodu, zwiększenia zaangażowania młodych ludzi w swoją karierę pielęgniarską oraz tworzenia bardziej sprawiedliwego i tolerancyjnego środowiska pracy dla wszystkich pracowników opieki zdrowotnej.

Piśmiennictwo:

1. Na podstawie Kodeksu etyki zawodowej pielęgniarki i położnej Rzeczpospolitej Polskiej:

NOWY „KODEKS ETYKI ZAWODOWEJ PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ” – Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej (oipip-bp.pl) (Dostęp 04.05.2024 r. o godz. 11.30).

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.