Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych we współpracy z Partnerami w ubiegłym roku wypracował STRATEGIĘ DLA SZCZEPIEŃ 2030 i żeby ten dokument stał się nową rzeczywistością, musi być przedmiotem stałej aktualizacji oraz konsekwentnego wdrażania jej kluczowych elementów w ciągle zmieniającym się otoczeniu epidemiologicznym, społecznym, systemowym i politycznym.
13.03.2024 roku odbyło się spotkanie Partnerów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych w celu wypracowania dokumentu „JAK POPRAWIĆ DOSTĘP DO PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH? – BARIERY I ROZWIĄZANIA”, w którym poddany zostanie analizie obecny system realizacji szczepień oraz ścieżka pacjenta do profilaktyki szczepiennej i zostaną zaproponowane Ministerstwu Zdrowia rozwiązania, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe jest jednym z partnerów, którego przedstawicielka Joanna Lewoniewska brała czynny udział podczas powyższych warsztatów podkreślając potrzebę możliwości ordynowania przez uprawnione pielęgniarki i położne szczepionek na wszystkie szczepienia zalecane oraz poprawienie dostępności do kwalifikacji pacjentów do szczepień przez pielęgniarki w placówkach POZ.
Z pracy uczestników warsztatów powstał raport, by kontynuować usuwanie barier na drodze ku zapewnieniu powszechnego i równego dostępu do szczepionek i szczepień na każdym poziomie opieki zdrowotnej i poza nią.
Zidentyfikowano główne grupy barier w dostępności do szczepień i opracowano rekomendacje zwiększające powszechność i równość dostępu do szczepionek i szczepień na każdym poziomie opieki zdrowotnej (Raport pod tekstem).
11 kwietnia 2024 roku w Sejmie Rzeczpospolitej odbyła się debata Vaccine Meeting. Podczas spotkania zostały zaprezentowane rozwiązania barier systemowych w zakresie
profilaktyki chorób zakaźnych zmierzających do poprawy wskaźników wyszczepialności w Polsce wypracowane podczas warsztatów. Odbył się także prelekcje ekspertów.
Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny
Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM omówiła najistotniejsze problemy spowodowane skalą zachorowań wirusowych – Grypa, Covid-19 oraz RSV nazwanymi medialnie tridemią oraz największe bariery systemowe, które spowodowały dalszy spadek wyszczepialności przeciw grypie wśród populacji osób dorosłych przed 65 rokiem życia (nieco wzrosła liczba osób zaszczepionych wśród dzieci oraz seniorów po 65 roku życia). Pani profesor podkreślała także, że infekcje spowodowane wirusem RSV są zagrożeniem dla całej populacji niemowląt. Zakażenie wirusem RSV w 79% dotyczą dzieci wcześniej zdrowych. W związku z tym bardzo ważną kwestią jest profilaktyka tych zakażeń.
Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, Prezes Polskiego Towarzystwa
Medycyny Rodzinnej w swojej prelekcji wskazała, że pneumokoki to najczęściej wykrywany patogen wywołujący poważne infekcje opon mózgowych i układu oddechowego, zwłaszcza u osób powyżej 65 roku życia. U tych chorych stwierdza się 50% zgonów z powodu infekcji pneumokokowej. W związku z tym bardzo ważna jest szeroka edukacja dostępność do szczepień.
Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas podkreśliła także konieczność rozszerzenia kompetencji pielęgniarek i położnych w kwestii ordynacji szczepionek oraz premiowania motywacyjnego dla medyków związanego z wyszczepialnością pacjentów.
Zapoznaliśmy się także z Kalendarzem Szczepień Dorosłych opracowanym przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej we współpracy z Fundacją My pacjenci.
Prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, Ordynator Klinicznego Oddziału
Pediatrycznego Szpitala Bielańskiego w Warszawie podsumowała Narodowy Program Szczepień przeciw HPV rozpoczęty 01.06.2023 roku. Postulowała o wprowadzenie programu do szkół jako inwestycję antynowotworową. Dotychczas wykonano 230508 szczepień przeciw HPV. Został wyraźnie podkreślony zbyt mały dostęp do bezpłatnych szczepień dla dzieci oraz zbyt skomplikowany proces zapisu i rozliczania tego świadczenia.
Opierając się na wypracowanej przez ekspertów Strategii dla Szczepień 2030 odbyła się także dyskusja na temat aktualnych wyzwań związanych z zapobieganiem chorobom zakaźnym u dzieci i młodzieży.
Dzięki obecności zagranicznego eksperta – prof. Jörg Schelling, Niemiecki Stały Komitet ds. Szczepień STIKO, poznaliśmy także korzyści wynikające z wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie szczepień przeciw grypie.
Ważną częścią spotkania było wręczenie statuetek Zdrowe Pióro dla dziennikarzy, którzy wyróżnili się podczas ostatniego roku najciekawszymi materiałami na temat chorób infekcyjnych w czterech kategoriach: Internet, Prasa, Radio i TV.
Broszura pt. „Bariery i rozwiązania w dostępie do profilaktyki chorób zakaźnych”:
Joanna Lewoniewska
Wiceprezes SPC









Proszę zostaw odpowiedź