28.09.2023 r. w Warszawie miało miejsce coroczne wydarzenie pod nazwą Vaccine Forum zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
Spotkanie miało na celu omówienie obecnego statusu wykonywanych szczepień ochronnych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem szczepień sezonowych, tj. szczepień p/ grypie i Covid-19 oraz szczepień młodzieży i osób dorosłych przeciwko HPV i pneumokokom.
Grono eksperckie, w którego skład weszli:
- prof. dr hab. n. med. Marcin Czech
- prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska
- prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Aneta Nitsch-Osuch
- dr hab. n. med. Ernest Kuchar
- dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz- Migas
pokusiło się o analizę stanu obecnego szczepień, zwracając uwagę na konieczność efektywniejszej promocji szczepień przez organizacje i jednostki im dedykowane – POZ czy gabinety lekarsko-pielęgniarskie w szkołach.
Zwrócono uwagę na konieczność rozważenia większej aktywności w zakresie promocji szczepień wśród młodzieży oraz osób po 65 roku życia również przy pomocy mediów audiowizualnych. Dyskusja opierała się o wydane rekomendacje i zalecenia ekspertów dla poszczególnych grup wiekowych.
Istotnym elementem dyskusji, który potraktowany został jako wiodący był rozwój szczepień w aptekach. Położono szczególny nacisk na konieczność rozwoju tego elementu w łańcuchu szczepień osób dorosłych i dzieci po 12 r.ż. Szczepienia w aptekach w Polsce odbywają się od lipca 2021 r.
Jako przykład podawano świetnie funkcjonujący i niezwykle dynamicznie rozwijający się system szczepień dwóch europejskich krajów – Francji i Portugalii przedstawiony przez przedstawicieli korporacji zawodowej farmaceutów z obu wymienionych wyżej państw.
Potrzebę wykonywania szczepień w aptekach argumentowano skróceniem łańcucha dostępu do osób wymagających szczepienia, a wciąż realizowanego przez profesjonalistów, tym razem z dziedziny farmacji.
Wśród zaproszonych gości i ekspertów dał się zauważyć niezwykle ważny brak przedstawicieli korporacji zawodowej pielęgniarek i położnych jako istotnego elementu w dyskusji dotyczącej szczepień i strategii szczepień na kolejne lata.
Kolejne spotkanie z cyklu Vaccine forum w przyszłym roku, mamy nadzieję, że odbędzie się przy znaczącym udziale samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych
Strategia dla szczepień 2030, to skupienie uwagi i systemu ochrony zdrowia na profilaktyce pierwotnej chorób zakaźnych oraz zapewnienie powszechnego i równego dostępu do szczepionek i szczepień na każdym poziomie opieki zdrowotnej.
Fotorelacja:







Proszę zostaw odpowiedź