MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI
Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) obchodzony jest na świecie od 1985 roku.
W ramach kampanii, 15 października 2023 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na całym świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią kobiet żyjących z nowotworami.
Szacunki mówią, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet.
Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone:
- czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety:
- czynniki reprodukcyjne,
- wiek pokwitania i przekwitania,
- stosowanie preparatów hormonalnych.
- obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2.
4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych.
Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że 1% przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
Niestety brak badań przesiewowych, brak świadomości ryzyka oraz ignorowanie objawów choroby powodują, że rak piersi u mężczyzn wykrywany jest często w zaawansowanym stadium.
Rak piersi u mężczyzn pojawia się zazwyczaj 5-10 lat później niż u kobiet.
Zdecydowana większość nowotworów piersi u mężczyzn rozwija się w postaci guza w okolicy podbrodawkowej i może współistnieć z wyciekiem z brodawki lub owrzodzenie skóry.
Leczenie odbywa się w podobny sposób, jak u kobiet.
Jak w każdej chorobie nowotworowej, najbardziej problemowa jest późna diagnostyka, co w następstwie przekłada się na wysokie współczynniki umieralności.
„Wykazano, że 5-letnie przeżycia pacjentek leczonych z powodu raka piersi były niższe o ok. 5–7% w przypadku dłuższego czasu oczekiwania na leczenie od momentu pojawienia się pierwszych objawów (do 3 miesięcy vs 3–6 miesięcy)”.
Analizując dane z badań przesiewowych, źródła podają ich czułość na poziomie, iż 4 do 6 osób usłyszy podejrzenie diagnozy na badane 1000 mammografii/osób.
Dlatego należy mówić i pisać o zasadach profilaktyki.
Każda pielęgniarka, zwłaszcza POZ, podczas wizyty pacjentki w gabinecie, np. w celu wykonania EKG, czy położna w trakcie pobrania wymazu cytologii, powinna przeprowadzić rozmowę edukacyjną na temat profilaktyki raka piersi.
W Polsce, między innymi, dostępny jest program profilaktyczny raka piersi w ramach NFZ.
W ramach etapu podstawowego programu wykonywana jest mammografia, a w przypadku wystąpienia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu.
W poniższym linku można odszukać aktualne placówki realizujące programy profilaktyczne:
https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne
https://www.nfz-katowice.pl/index.php/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/item/125
Oraz, gdzie można wykonać usługę w mammobusie:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zbadaj-piersi-mammobus-przyjedzie-do-ciebie
Więcej na temat raka piersi tu:
Źródło:
https://www.gov.pl/web/psse-lobez/rozowy-pazdziernik—miesiac-swiadomosci-raka-piersi
https://www.zwrotnikraka.pl/rozowy-pazdziernik-miesiac-swiadomosci-raka-piersi/
Proszę zostaw odpowiedź