Szacuje się, że w 2023 roku ponad 11 tys. zostanie zdiagnozowany nowotwór ginekologiczny.
Według Krajowego Rejestru Nowotworów każdego roku odnotowuje się około 73 tys. zachorowań na nowotwory wśród Polek.
Ponad 37% stanowią nowotwory kobiece, a ok. 14% zachorowań stanowią nowotwory ginekologiczne. Tylko ta grupa schorzeń zabija każdego roku około 6600 kobiet.
Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (PTGO) – wskazuje, że w porównaniu do krajów Skandynawii, w przypadku raka szyjki macicy mamy trzykrotnie wyższą śmiertelność.
Badania profilaktyczne w kierunku nowotworów ginekologicznych w Polsce są w większości refundowane.
Niestety, kobiety nie zgłaszają się do ginekologów tak często, jak powinny, czego skutkiem jest późne rozpoznanie choroby i tym samym trudniejsze i dłuższe leczenie. Edukacja zdrowotna w naszym kraju nie jest wystarczająca.
Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci.
Każda kobieta powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.
Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Do czynników etiologicznych i czynników ryzyka raka szyjki macicy zalicza się przede wszystkim zakażenie onkogennymi typami HPV drogą kontaktów seksualnych. Wirus brodawczaka ludzkiego HPV 16 odpowiada za ponad połowę przypadków raka szyjki macicy i neoplazji szyjki macicy.
Wśród młodych kobiet często występuje złudne przekonanie, że są zbyt młode, by mieć raka. Rzeczywistość pokazuje, że coraz więcej coraz młodszych kobiet dotyka ginekologiczna choroba nowotworowa.
Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu.
Rak szyjki macicy w pierwszym okresie przebiega bezobjawowo.
Wykryty może być w tym czasie, jedynie przez badanie cytologiczne.
Każda kobieta powinna wykonywać cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy gwarantuje niemal 100% skuteczność wyleczenia.
Informacje na temat programu profilaktycznego:
Rak endometrium (rak trzonu macicy) to najpowszechniejszy spośród wszystkich nowotworów ginekologicznych, na który najczęściej cierpią kobiety po 50-60 roku życia.
W przypadku raka endometrium, ale także raka szyjki macicy, nie można lekceważyć nieprawidłowych krwawień między miesiączkami lub po menopauzie. To bardzo ważny sygnał alarmowy.
Nieprawidłowości rozwijające się w trzonie macicy wykrywa badanie USG transwaginalne. Obecnie duża liczba lekarzy ginekologów posiada w gabinecie lekarskim aparat do USG i w trakcie rutynowej wizyty zazwyczaj badanie jest wykonywane lub kobieta otrzymuje skierowanie na powyższą diagnostykę.
Nowotwory ginekologiczne rozwijają się podstępnie i często dają niecharakterystyczne objawy.
W przypadku raka jajnika mogą to być symptomy gastryczne, czyli bóle podbrzusza, wzdęcia, przyrost obwodu brzucha, które sugerują problemy ze strony układu pokarmowego. W przypadku braku regularnych wizyt u lekarza ginekologa, objawy te opóźniają prawidłową diagnozę.
Nowotwory ginekologiczne to duże wyzwanie dla zdrowia publicznego.
Dzięki odpowiedniej profilaktyce:
- regularnych wizytach u lekarza ginekologa,
- wykonywaniu cytologii oraz
- szczepieniu przeciwko HPV,
można nim zapobiegać i zmniejszyć liczbę zgonów w ich wyniku.
Źródła:
https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-szyjki-macicy
Proszę zostaw odpowiedź