Idea Systemu „no-fault compensation”

Idea Systemu „no-fault compensation”

Niedawno w mediach odbyła się premiera filmu samorządu lekarskiego pod tytułem „Ratowanie życia to nie przestępstwo”.

Jest to element kampanii społecznej, poruszającej problem odpowiedzialności zawodowej oraz karnej medyków, w świetle obowiązujących przepisów.

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=KggNjkaTyHo

Medycyna jest często związana z wysokim ryzykiem, występowaniem powikłań i błędów, które czasami wynikają z organizacji systemu opieki zdrowotnej. Zarówno lekarze, jak i inne samodzielne zawody medyczne, w tym pielęgniarki i położne, w pełni odpowiadają za swoje działania na rzecz pacjenta.

System ochrony zdrowia powinien zapewnić bezpieczne warunki leczenia, porządek prawny nie powinien tworzyć atmosfery strachu przed podejmowaniem ryzyka.

W obecnym porządku prawnym wprowadzono zaostrzenie przepisów, w myśl których lekarze i inni medycy mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Dotyczy to artykułów 155, 156, 160 Kodeksu Karnego. Z danych Prokuratury Krajowej jedynie w 7% przypadków zgłoszeń skierowano akt oskarżenia wobec medyków.

Idea systemu opartego na „no-fault” polega na rozwiązywania problemów i analizowaniu występujących błędów, bez orzekania o winie

Pozwala to w oderwaniu od osoby, przeanalizować, na czym polegał błąd i co można w przyszłości poprawić, aby ponownie nie doszło do takiego zdarzenia. 

Dba również o dobro pacjenta, gdyż stworzony fundusz kompensacyjny wypłacałby odszkodowanie, bez wieloletnich procesów sądowych, tak jak dzieje się to obecnie. Kompleksowy system no-fault jest pacjentocentryczny, a w ujęciu długofalowym poprzez zmniejszenie ryzyka popełniania tych samych błędów, ma wymiar edukacyjny. Spełnia także przesłanki sprawiedliwości w ujęciu społecznym.

Istotą systemu „no-fault”, jest kompensacja szkód wobec pacjenta bez orzekania o winie. Nie oznacza to jednak, że lekarz, pielęgniarka, położna, czy inny medyk nie ponoszą odpowiedzialności za swoje działania. System ten może być jednym z elementów systemu bezpieczeństwa pacjenta. 

W naszych realiach często system ten mylnie utożsamia się z całością zagadnień związanych z rejestrem zdarzeń niepożądanych, systemem odpowiedzialności zawodowej lub kulturą bezpieczeństwa.

Obecnie rekompensaty dla pacjentów są wypłacane przez publiczne szpitale lub z ubezpieczenia medyków pracujących na kontraktach. W przypadku osób zatrudnionych przez podmiot leczniczy, rekompensatę wypłaca się z ubezpieczenia szpitala, a w przypadku osób na kontrakcie, odpowiadają oni całym swoim majątkiem. Dlatego tak ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) również w przypadku pielęgniarek i położnych prowadzących praktykę zawodową.

Emisja filmu i rozpoczęcie kampanii informacyjnej samorządu lekarskiego jest punktem wyjścia dla rozmów o bezpieczeństwie w systemie opieki zdrowotnej. Jakość opieki zdrowotnej zależy zarówno od bezpieczeństwa pacjenta, jak również medyków, którzy podejmują leczenie.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe zajęło stanowisko wobec projektu zaostrzenia przepisów karnych:

https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2019/06/01/kara-za-nieumyslne-spowodowanie-smierci-dotyczy-rowniez-pielegniarek-i-poloznych/?fbclid=IwAR3E7q7EAoLYXzeiPXdujzEH2v8HvHTZ5htRqBghBnvB7O2NVAT9V2w2kqU

Linki do materiałów Naczelnej Izby Lekarskiej:

https://nil.org.pl/aktualnosci/7851-film-samorzadu-lekarskiego-ratowanie-zycia-to-nie-przestepstwo%C2%A0?fbclid=IwAR3kt_e6gzHgVb9eIBJ9CgmOXL1SQJCUeW7904Bv4kdVccjW_WX_ueNRUz8

https://nil.org.pl/aktualnosci/6130-sonda-srodowisko-lekarskie-coraz-glosniej-domaga-sie-wprowadzenia-w-polsce-systemu-no-fault?fbclid=IwAR0GfO-6YtYxYA3x5VssBkzO6sEjj3QbKWSBFXgdRU-IT_UPlOLnV_70fpI

Źródło grafiki: Pixabay, Unsplash.

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.