Pod koniec 2022 roku wznowiono program badań przesiewowych Ministerstwa Zdrowia w kierunku raka jelita grubego.
Program jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W Polsce nowotwór jelita grubego dotyka rocznie około 18 tys. osób. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji.
Jest to nowotwór jelita grubego rozwijający się bardzo podstępnie. Jego rozwój może trwać bez żadnych objawów nawet kilka lat, dlatego badania przesiewowe pozwalają na wczesne wykrycie choroby i podjęcie skutecznego leczenia.
Kolonoskopia to badanie endoskopowe okrężnicy (części jelita grubego). Do jego wykonania niezbędne jest urządzenie zwane kolonoskopem – ma ono kształt cienkiego i elastycznego przewodu. W trakcie badania kolonoskop wprowadza się ostrożnie przez odbyt, dalej przez odbytnicę do okrężnicy zstępującej, okrężnicy poprzecznej i okrężnicy wstępującej.
W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym i trwa od 15 do 40 minut.
Podczas badania pobierane są i wysyłane do badania histopatologicznego wycinki chorobowo zmienionych miejsc oraz usuwane są obecne polipy wielkości do 15 mm.
Program przesiewowy badania w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, finansowanym przez NFZ, jest skierowany do:
- Osób, które nie miały wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat
- Są w wieku 50-65 lat oraz
- Osób w wieku 40-49 lat – jeśli krewny pierwszego stopnia miał zdiagnozowany nowotwór jelita grubego.
Aby skorzystać z badania nie jest potrzebne skierowanie.
Personel placówki, w której odbędzie się kolonoskopia przekaże wszelkie informacje dotyczące przygotowania się do badania.
Przed badaniem należy udać się także do lekarza prowadzącego, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości, co do stanu zdrowia i skonsultować przyjmowanie leków. Szczególnie istotne jest ustalenie z lekarzem postepowania, gdy na co dzień przyjmowane są leki, zwłaszcza przeciwzakrzepowe oraz przyjmowane w leczeniu cukrzycy. Należy uzyskać również receptę na lek, specjalnie opracowany preparat, oczyszczający okrężnicę. Należy skrupulatnie zastosować się do zaleceń, by było możliwe prawidłowe przeprowadzenie badania.
W przypadku kolonoskopii przeprowadzanej w znieczuleniu ogólnym lekarz anestezjolog zaleci wykonanie niektórych badań krwi oraz EKG.
Lista realizatorów w podziale na województwa:
Osoby spełniające powyżej wymienione kryteria, ale także i osoby poniżej 40 roku życia, spełniające określone warunki mogą skorzystać z badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Badania te są finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dodatkowe kryteria badań dla osób poniżej 40 roku życia:
- Wiek 25-49 lat i w rodzinie występuje zespół Lyncha (syn. dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością)
- Wiek 20-49 lat i w rodzinie występuje zespół polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP)
Ten program jest realizowany przez placówki w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i zachodniopomorskim.
Wykaz tych placówek dostępny w linku:
https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/kolonoskopia-badanie-ktore-ratuje-zycie
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/51056,kolonoskopia
https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/kolonoskopia-badanie-ktore-ratuje-zycie
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/w-ponad-70-placowkach-w-polsce-dziala-program-badan-przesiewowych-raka-jelita-grubego,8290.html
Proszę zostaw odpowiedź