Pielęgniarki/rze i Położne od lat walczą o rozszerzenie uprawnień w wielu specjalistycznych obszarach wykonywania naszego zawodu.
Podstawy prawne tworzą warunki do szybkiego rozwoju samodzielności zawodowej znajdującej uzasadnienie w zapisach ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.
Poszukiwania rozwiązań dla niewydolnego systemu, który w obecnej formie nie zapewnia bezpieczeństwa zdrowotnego populacji miast, a w szczególności wsi, wskutek braku dostępu do świadczeń zdrowotnych, pomijają włączenie grupy przygotowanych pielęgniarek do przejęcia niektórych zadań.
Za wdrożenie tych rozwiązań, oprócz zasobów ludzkich, przede wszystkim odpowiadają zarządzający podmiotami leczniczymi, którzy, jak wynika z przeprowadzonego sondażu przez Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, nie zawsze wykorzystują potencjał pielęgniarski lub w ramach oszczędności rezygnują z wykorzystania uprawnień pielęgniarek, by ułatwić dostęp pacjentom do świadczeń.
Zgodnie z danymi za rok 2021, ok. 20% porad udzielanych w POZ, to powtórne wydanie recept. W 2021 roku uprawnione pielęgniarki i położne wystawiły ok. 3 mln recept (https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty#).
Uważamy, że uruchamiając zmiany systemowe warto mieć wgląd w bariery i szanse, a w dobie kryzysu kadr medycznych warto zainwestować w grupę już wykształconych pielęgniarek i położnych.
Czy pielęgniarki i położne oczekują wyceny porady pielęgniarki POZ ?
Czy środowisko pielęgniarek i położnych wyraża chęć rozszerzenia uprawnień?
Na te i inne pytania zawarte w kwestionariuszu ankiety odpowiedziało 665 czynnych zawodowo pielęgniarek i położnych. Poniżej przedstawiamy wyniki przeprowadzonego sondażu. Dane te wykorzystaliśmy również w piśmie skierowanym do Ministerstwa Zdrowia i przekazanym do wiadomości Pani Przewodniczącej OZZPiP, Pani Przewodniczącej Zespołu ds. POZ, Pani Marii Stachowskiej Prezes Kolegium Pielęgniarek Rodzinnych oraz Prezesa NFZ) w sprawie rozszerzenia listy leków do kontynuacji i ordynacji, rozszerzenia
Link do publikacji pisma:
Wszystkim Osobom, które udzieliły nam odpowiedzi serdecznie dziękujemy!
Zapraszamy do zapoznania się z treścią wyników:
1. 72,6% ankietowanych i posiadających uprawnienia korzysta z możliwości wypisywania recept, a kolejne 17,1% ma zamiar rozpocząć. Ankietowani zgłaszali, iż szkolenia nie zawsze spełniały ich oczekiwania do realizacji ordynowania leków i/lub wypisywania recept w ramach kontynuacji.
2. Tylko 31,2% pielęgniarek i położnych w ramach pracy zawodowej w podmiocie leczniczym, otrzymuje wynagrodzenie za te dodatkowe czynności.
Chcąc dowiedzieć się, jakie są przyczyny niewykorzystywania tych uprawnień poprosiliśmy o uzasadnienie.
Uzyskaliśmy następujące odpowiedzi:
„Nie zaproponowano możliwości wypisywania recept”- 181 odpowiedzi
„Nie zaproponowano mi konkretnych warunków finansowych”-101 odpowiedzi
„Nie stworzono odpowiednich warunków pracy, by realizować to zadanie, mimo zaoferowania możliwości możliwości jego wykonywania.”- 96 odpowiedzi
Ponadto, jako ciekawe i ukazujące problemy niektórych ankietowanych pielęgniarek i położnych pojawiły się również uwagi:
„Do tej pory wystawiałam recepty kontynuacyjne w miejscu pracy za dodatkowym wynagrodzeniem, ale decyzją dyrektora ZOZ-u, w ramach oszczędności, wstrzymano wystawianie recept przez pielęgniarki.”
„Padła propozycja, jako dodatkowe obowiązki bez zwiększenia wynagrodzenia.”
„NFZ nie płaci pielęgniarce tyle co za wizytę lekarską.”
„Opieka Długoterminowa nie przewiduje finansowania w zakresie wypisywania recept.”
„Pielęgniarki POZ na własnym kontrakcie nie otrzymują żadnej gratyfikacji za wypisywanie recept.”
„Niechęć lekarzy i wspólników spółki.”
„Brak zgody lekarzy na wypisywanie recept przez pielęgniarkę.”
„W miejscu, w którym pracuje jest mało osób zainteresowanych tym zagadnieniem.”
3. Tylko 35,8 % pielęgniarek i położnych wypisujących recepty w ramach pracy zawodowej w podmiocie leczniczym, miała wsparcie merytoryczne ze strony pracodawcy.
4. Tylko 30,4% wprowadza w systemie rozliczenie świadczenia NFZ jako porada receptowa pielęgniarki (kod – 5.01.00.0000161), położnej (5.01.00.0000159)
5. 86, 5% ankietowanych odpowiedziało, iż zależy im na wycenie i wprowadzeniu w życie porady pielęgniarki/położnej POZ.
6. 92% jest za rozszerzeniem listy leków do kontynuacji i ordynacji.
7. 75,5% ankietowanych opowiada się za rozszerzeniem uprawnień dla pielęgniarek i położnych do orzekania o czasowej niezdolności do pracy (ZLA) do 7 dni
8. 55,5% ankietowanych opowiada za rozszerzeniem uprawnień o stwierdzanie zgonu dla określonych specjalistów pielęgniarstwa (pielęgniarstwo ratunkowe, paliatywne, rodzinne).
93,7% ankietowanych uprawnionych do wypisywania recept to kobiety, natomiast wiek ankietowanych przedstawia wykres poniżej.
Podział na miejsce zamieszkania osób posiadających uprawnienia do kontynuowania recept i ordynacji leków rozłożył się następująco.
Wnioski:
Analizując powyższe dane, grupa badanych osób aktywnie wykorzystuje uprawnienia do wystawiania recept w różnych obszarach opieki zdrowotnej oraz widzi potrzebę rozszerzenia uprawnień.
W naszej ocenie wprowadzenie wyceny porady pielęgniarki POZ jako oddzielnie finansowanego świadczenia, a także rozszerzenie listy leków do ordynowania i kontynuacji leczenia, będzie znaczącą korzyścią dla pacjentów, którzy zyskają większy dostęp do świadczeń.
Zachęci do także pielęgniarki do rozszerzania uprawnień i udziału wzrostu udziału w realizacji usług medycznych.
mgr piel. Katarzyna Kowalska
Grafika: Canva
Proszę zostaw odpowiedź