Czas kończącego się roku, który przebiegał w cieniu epidemii Covid-19, jest dobrym momentem na dokonanie podsumowania.
Od momentu uzyskania szczepionki przeciw Covid-19 Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe włączało się aktywnie w edukowanie i promowanie Programu Szczepień, aby zachęcić jak największą liczbę osób do zaszczepienia się.
Publikowaliśmy fragmenty prac dyplomowych dotyczące raka piersi, grypy, zaburzeń emocjonalnych u kobiet w wieku 65-69 lat, odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych, pomocy humanitarnej w kontekście pomocy zdrowotnej oraz wizerunku pielęgniarki POZ.
Poprzez artykuły dotyczące informacji zwrotnej, porozumienia bez przemocy oraz dotyczącej emocji, doskonaliliśmy wiedzę i umiejętności kompetencji z zakresu psychologii. Nasza członkini Alicja Artych przeprowadziła warsztaty z automotywacji.
Wyraziliśmy również opinię dotyczącą zakresu kompetencji opiekuna medycznego oraz zwróciliśmy się do NIPiP w sprawie aktualizacji procedur epidemiologicznych dotyczących udzielania świadczeń w środowisku domowym pacjenta zakażonego SARS-CoV-2.
W cyklu artykułów pt. „Historia mojego pielęgniarstwa” przedstawialiśmy doświadczenia zawodowe naszych Koleżanek i Kolegów.
Jednym z trzonów naszej działalności jest edukacja. W tym roku zajmowaliśmy się wielokulturowością w kontekście pracy pielęgniarki i położnej. W poszczególnych artykułach przekazywaliśmy treści dotyczące poszczególnych wyznań i opieki pielęgniarskiej nad pacjentem wyznającym daną religię. Jak dotąd przedstawiliśmy judaizm, islam, katolicyzm, prawosławie, protestantyzm oraz Świadków Jehowy.
Ponadto publikowaliśmy artykuły dotyczące Evidence Based Medicine (EBM) – Medycynę opartą na dowodach, aby przybliżyć naszym czytelnikom tę tematykę.
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe objęło patronatem medialnym webinarium „Prawne aspekty wykonywania zabiegów estetycznych przez pielęgniarki i położne”, jak również Forum Menadżerów Służby Zdrowia.
Wskazywaliśmy rozwiązania dotyczące zwiększenia dostępności świadczeń zdrowotnych dla pacjentów w kontekście nowych uprawnień pielęgniarskich tj.: porady i teleporady pielęgniarskiej, kwalifikacji do szczepień p/Covid-19 oraz p/grypie, realizowanie szczepień ochronnych oraz ordynowania leków i przepisywania recept.
Członkowie SPC czynnie brali udział w Manifestacji w czerwcu pod Sejmem, aby wpływać realnie na legislację dotyczącą naszego zawodu.
Przeprowadziliśmy także sondaż odnoszący się do realnych przedziałów zarobków pielęgniarek i położnych.
Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia brali udział w różnych inicjatywach, w których głos naszego środowiska powinien wybrzmieć, m.in. w Konferencji dotyczącej Teleopieki, Flu&Covid-19 Meeting. Razem przeciw zakażeniom.
Początek września wiązał się z mobilizacją środowisk medycznych wokół Ogólnopolskiego Protestu Pracowników Ochrony Zdrowia oraz utworzenia Białego Miasteczka 2.0. Nasi członkowie czynnie brali udział w Manifestacji w Warszawie wykazując solidarność wobec środowiska i wsparcie postulatów naprawy ochrony zdrowia.
Pod koniec roku, na łamach naszej strony internetowej przedstawiliśmy raport grypowy publikowany przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.
Wiele emocji wzbudziła relacja pielęgniarki ze szpitala tymczasowego, która przybliżyła realia pracy w pierwszym froncie walki w epidemią Covid-19.
Również tematyka problemu mobbingu w ochronie zdrowia jest wciąż kontynuowana przez nasze Stowarzyszenie. Ponownie braliśmy udział w Konferencjach dla pielęgniarek i położnych organizowanych przez Polskie Centrum Edukacji, gdzie przekazywaliśmy wiedzę na temat tego zjawiska oraz jak sobie z nim radzić.
W grudniu otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w posiedzeniu Zespołu Trójstronnego dotyczącego problemów ochrony zdrowia. Mieliśmy możliwość przedstawić nasze pomysły i rozwiązania wpływające na usprawnienie systemu poprzez wskazanie lepszego wykorzystania kompetencji pielęgniarskich dla pacjenta.
Podsumowania każdego roku jest dobrą okazją do refleksji nad kondycją naszego zawodu i ścieżek jego rozwoju.
Dziękujemy każdemu, kto przyczynia się do jego rozwoju i okazuje wsparcie dla działań Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe.
Subiektywnego podsumowania roku dokonała
Ewelina Tymoszuk – Sekretarz SPC.
Proszę zostaw odpowiedź