Jak zarejestrować się i przygotować się do szczepienia p/covid 19 ?

Jak zarejestrować się i przygotować się do szczepienia p/covid 19 ?

Obecnie może być zaszczepiona każda osoba po ukończeniu 12 roku życia. 

E-skierowanie na szczepienie w większości przypadków wygenerowane automatycznie uprawnia do przyjęcia szczepionki. 

Tylko w niektórych przypadkach e-skierowanie wystawia lekarz. 

Może tak być w sytuacji, gdy dana osoba nie posiada numeru PESEL, lub w przypadku konkretnych pacjentów ze wskazanymi chorobami.

Wybór szczepionki jest obecnie dobrowolny (wyjątek dzieci 12-15 lat – wyłącznie Comirnaty firmy Pfizer). W niektórych schorzeniach wybór należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Dla osób, u których po I dawce przyjętego preparatu wystąpiły poważne odczyny poszczepienne, jest przewidziana możliwość zmiany preparatu. O kwalifikacji osoby szczepionej do drugiej dawki innym preparatem niż został podany decyduje lekarz w oparciu o odnotowany NOP oraz korzyści zdrowotne z zakończenia schematu szczepienia.

Rejestracja na szczepienie:

  • poprzez całodobową infolinię 989,
  • online przez e-Rejestrację,
  • SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
  • bezpośrednio w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie) – również cudzoziemcy, bez skierowania przebywający na terenie RP.
  • w puncie drive-thru.

Przypominamy wskazówki, które pomogą przygotować się do szczepienia, by odbyło się ono sprawnie i bezpiecznie.

Jak przygotować się do zabiegu ?

  1. Przed przyjściem do punktu szczepień, należy spokojnie, w skupieniu wypełnić formularz wstępnej kwalifikacji do szczepienia oraz przeczytać i podpisać dokument dotyczący przetwarzania danych osobowych. Dla osób niepełnoletnich kwestionariusz wypełnia i podpisuje opiekun prawny wraz ze zgodą na wykonanie szczepienia. 

Formularze są dostępne w każdym punkcie szczepień i warto je pobrać wcześniej. Można także pobrać i wydrukować je ze strony

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-informacyjne-dla-szpitali-i-pacjentow-dotyczace-szczepien-przeciw-covid-19

Warto poprosić o pomoc najbliższych, znajomych lub pracownika punktu szczepień.

Wypełniony formularz należy przynieść ze sobą na wizytę szczepienną.

Uwaga:

Jeśli nie posiadają Państwo formularza, otrzymają go Państwo w placówce w dniu szczepienia. W związku z tym należy zgłosić się  do punktu szczepień kilka minut wcześniej, zabrać ze sobą okulary i najlepiej własny długopis i wypełnić na miejscu.

  1. Wymagane jest posiadanie dowodu tożsamości ! 
  2. Należy przygotować listę przyjmowanych leków oraz inne ważne dokumenty medyczne, np. karty wypisowe ze szpitala, by przekazać ją personelowi kwalifikującemu do szczepienia. 
  3. Przed terminem szczepienia, w dniu przyjęcia szczepionki, a także do 3 dni po szczepieniu nie należy pić alkoholu. Wystąpienie odczynu poszczepiennego może wymagać stosowania paracetamolu, łączenie go z alkoholem nie jest wskazane. Ponadto, alkohol może spowodować gorszą odpowiedź poszczepienną układu odpornościowego organizmu.
  4. Przed przyjściem do punktu szczepień należy zjeść normalnie posiłek, przyjąć stałe leki.
  5. Ubrać się w taką odzież, która nie będzie stanowiła przeszkody w odsłonięciu górnej części ramienia. 
  6. Podczas wizyty kwalifikacyjnej odpowiadać na pytania osoby kwalifikującej do szczepienia (obecnie jest to najczęściej pielęgniarka, ratownik lub inny uprawniony personel medyczny, dzieci poniżej 16 r.ż. kwalifikuje lekarz) szczerze, niczego nie ukrywać, zadawać pytania w nurtujących kwestiach dotyczących szczepienia p/covid.
  7. Szczepienie jest bezbolesne, ukłucie następuje cienką igłą, więc nie stanowi dużego dyskomfortu. Trwa kilkanaście sekund.
  8. Po wykonaniu szczepienia I dawką zostaną Państwo od razu zarejestrowani na II dawkę. Otrzymają Państwo kartę oznaczoną imieniem nazwiskiem, nazwą i nr serii otrzymanej szczepionki oraz z zapisem daty przyjęcia I dawki i terminem II dawki. Kartę tę należy mieć ze sobą w dniu przyjęcia II dawki. Obecnie można skorzystać z przyjęcia II dawki w dowolnym punkcie szczepień.
  9. Po wyjściu z gabinetu, po przyjęciu szczepionki, należy obowiązkowo pozostać w placówce, w wyznaczonym przez personel przychodni miejscu minimum przez 15 minut lub tyle, ile zaleci osoba kwalifikująca na podstawie wywiadu podczas kwalifikacji.
  10. Personel szczepiący powinien poinformować Państwa o dolegliwościach, które mogą pojawić się po szczepieniu. (U przeważającej części pacjentów, jest to krótkotrwały tylko ból mięśnia ręki, w którą była podana szczepionka). W razie wątpliwości należy zadawać pytania.
  11. W razie wystąpienia poważniejszych i niepokojących objawów po szczepieniu, należy koniecznie zgłosić problemy lekarzowi POZ.  

Możliwe jest także samodzielne zgłoszenie objawów niepożądanych poprzez stronę: http://www.urpl.gov.pl/pl/produkty-lecznicze/monitorowanie-bezpiecze%C5%84stwa-lek%C3%B3w

Uwaga ! 

Jeśli z jakiś przyczyn osoba zapisana nie może zgłosić się w terminie szczepienia, należy bezwzględnie zgłosić ten fakt do punktu szczepień, ponieważ pracownicy placówki muszą na to miejsce wezwać osobę z listy rezerwowej, bowiem nie wolno zmarnować żadnej dawki tego cennego preparatu. 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie

https://www.prawo.pl/zdrowie/mieszanie-szczepionek-przeciwko-covid-19,509642.html

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.