Rozpoczęły się szczepienia pacjentów grupy I.
Publikujemy wskazówki, które pomogą przygotować się do szczepienia, by odbyło się ono sprawnie i bezpiecznie.
Jak przygotować się do zabiegu ?
- Przed przyjściem do punktu szczepień, należy spokojnie, w skupieniu wypełnić formularz wstępnej kwalifikacji do szczepienia oraz przeczytać i podpisać dokument dotyczący przetwarzania danych osobowych.
Formularze są dostępne w każdym punkcie szczepień i warto je pobrać wcześniej. Można także pobrać i wydrukować je ze strony: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-informacyjne-dla-szpitali-i-pacjentow-dotyczace-szczepien-przeciw-covid-19
Warto poprosić o pomoc najbliższych, znajomych lub pracownika punktu szczepień.
Wypełniony formularz należy przynieść ze sobą na wizytę szczepienną.
Uwaga:
Jeśli nie posiadają Państwo formularza, otrzymają go Państwo w placówce w dniu szczepienia. W związku z tym należy zgłosić się do punktu szczepień kilka minut wcześniej, zabrać ze sobą okulary i najlepiej własny długopis i wypełnić na miejscu.
- Wymagane jest posiadanie dowodu tożsamości !
- Należy przygotować listę przyjmowanych leków oraz inne ważne dokumenty medyczne, np. karty wypisowe ze szpitala, by przekazać ją lekarzowi kwalifikującemu do szczepienia.
- Przed przyjściem do punktu szczepień należy zjeść normalnie posiłek, przyjąć stałe leki.
- Ubrać się w taką odzież, która nie będzie stanowiła przeszkody w odsłonięciu górnej części ramienia.
- Podczas wizyty kwalifikacyjnej odpowiadać na pytania lekarza szczerze, niczego nie ukrywać, zadawać lekarzowi pytania w nurtujących kwestiach dotyczących szczepienia p/covid.
- Szczepienie jest bezbolesne, ukłucie następuje cienką igłą, więc także nie stanowi dużego dyskomfortu. Trwa kilkanaście sekund.
- Po wykonaniu szczepienia I dawką zostaną Państwo od razu zarejestrowani na II dawkę. Otrzymają Państwo kartę oznaczoną imieniem nazwiskiem, nazwą i nr serii otrzymanej szczepionki oraz z zapisem daty przyjęcia I dawki i terminem II dawki. Kartę tę należy mieć ze sobą w dniu przyjęcia II dawki.
- Po wyjściu z gabinetu, po przyjęciu szczepionki, należy obowiązkowo pozostać w placówce, w wyznaczonym przez personel przychodni miejscu minimum przez 15 minut lub tyle, ile zaleci lekarz na podstawie wywiadu podczas kwalifikacji.
- Personel szczepiący powinien poinformować Państwa o dolegliwościach, które mogą pojawić się po szczepieniu. (U przeważającej części pacjentów, jest to krótkotrwały tylko ból mięśnia ręki, w którą była podana szczepionka). W razie wątpliwości należy zadawać pytania.
- W razie wystąpienia poważniejszych i niepokojących objawów po szczepieniu, należy koniecznie zgłosić problemy lekarzowi POZ.
Możliwe jest także samodzielne zgłoszenie objawów niepożądanych poprzez stronę: http://www.urpl.gov.pl/pl/produkty-lecznicze/monitorowanie-bezpiecze%C5%84stwa-lek%C3%B3w
Uwaga !
Jeśli z jakiś przyczyn osoba zapisana nie może zgłosić się w terminie szczepienia, należy bezwzględnie zgłosić ten fakt do punktu szczepień, ponieważ pracownicy placówki muszą na to miejsce wezwać osobę z listy rezerwowej, bowiem nie wolno zmarnować żadnej dawki tego cennego preparatu.
Przypominamy, kto należy do I etapu Narodowego Programu Szczepień:
- Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo- Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz hospicjów stacjonarnych i oddziałów medycyny paliatywnej osoby przebywające w domu pomocy społecznej, o którym mowa w art. 56 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
- Seniorzy (od 15 stycznia rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów).
- Osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2021 r.: „9a) osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów,” https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000015301.pdf
- Służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.
- Nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz osoby, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4), zatrudnieni w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, osoby pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej, placówce opiekuńczo-terapeutycznej i interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
- Nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni innej niż uczelnia medyczna oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami zgodnie z programem odpowiednio studiów albo kształcenia.
Proszę zostaw odpowiedź