Jak przygotować się do szczepienia p/covid 19 ?

Jak przygotować się do szczepienia p/covid 19 ?

Rozpoczęły się szczepienia pacjentów grupy I.  

Publikujemy wskazówki, które pomogą przygotować się do szczepienia, by odbyło się ono sprawnie i bezpiecznie.

Jak przygotować się do zabiegu ?

  1. Przed przyjściem do punktu szczepień, należy spokojnie, w skupieniu wypełnić formularz wstępnej kwalifikacji do szczepienia oraz przeczytać i podpisać dokument dotyczący przetwarzania danych osobowych.

Formularze są dostępne w każdym punkcie szczepień i warto je pobrać wcześniej. Można także pobrać i wydrukować je ze strony: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-informacyjne-dla-szpitali-i-pacjentow-dotyczace-szczepien-przeciw-covid-19

Warto poprosić o pomoc najbliższych, znajomych lub pracownika punktu szczepień.

Wypełniony formularz należy przynieść ze sobą na wizytę szczepienną.

Uwaga:

Jeśli nie posiadają Państwo formularza, otrzymają go Państwo w placówce w dniu szczepienia. W związku z tym należy zgłosić się  do punktu szczepień kilka minut wcześniej, zabrać ze sobą okulary i najlepiej własny długopis i wypełnić na miejscu.

  1. Wymagane jest posiadanie dowodu tożsamości ! 
  2. Należy przygotować listę przyjmowanych leków oraz inne ważne dokumenty medyczne, np. karty wypisowe ze szpitala, by przekazać ją lekarzowi kwalifikującemu do szczepienia. 
  3. Przed przyjściem do punktu szczepień należy zjeść normalnie posiłek, przyjąć stałe leki.
  4. Ubrać się w taką odzież, która nie będzie stanowiła przeszkody w odsłonięciu górnej części ramienia. 
  5. Podczas wizyty kwalifikacyjnej odpowiadać na pytania lekarza szczerze, niczego nie ukrywać, zadawać lekarzowi pytania w nurtujących kwestiach dotyczących szczepienia p/covid.
  6. Szczepienie jest bezbolesne, ukłucie następuje cienką igłą, więc także nie stanowi dużego dyskomfortu. Trwa kilkanaście sekund.
  7. Po wykonaniu szczepienia I dawką zostaną Państwo od razu zarejestrowani na II dawkę. Otrzymają Państwo kartę oznaczoną imieniem nazwiskiem, nazwą i nr serii otrzymanej szczepionki oraz z zapisem daty przyjęcia I dawki i terminem II dawki. Kartę tę należy mieć ze sobą w dniu przyjęcia II dawki.
  8. Po wyjściu z gabinetu, po przyjęciu szczepionki, należy obowiązkowo pozostać w placówce, w wyznaczonym przez personel przychodni miejscu minimum przez 15 minut lub tyle, ile zaleci lekarz na podstawie wywiadu podczas kwalifikacji.
  9. Personel szczepiący powinien poinformować Państwa o dolegliwościach, które mogą pojawić się po szczepieniu. (U przeważającej części pacjentów, jest to krótkotrwały tylko ból mięśnia ręki, w którą była podana szczepionka). W razie wątpliwości należy zadawać pytania.
  10. W razie wystąpienia poważniejszych i niepokojących objawów po szczepieniu, należy koniecznie zgłosić problemy lekarzowi POZ.  

Możliwe jest także samodzielne zgłoszenie objawów niepożądanych poprzez stronę: http://www.urpl.gov.pl/pl/produkty-lecznicze/monitorowanie-bezpiecze%C5%84stwa-lek%C3%B3w

Uwaga ! 

Jeśli z jakiś przyczyn osoba zapisana nie może zgłosić się w terminie szczepienia, należy bezwzględnie zgłosić ten fakt do punktu szczepień, ponieważ pracownicy placówki muszą na to miejsce wezwać osobę z listy rezerwowej, bowiem nie wolno zmarnować żadnej dawki tego cennego preparatu. 

Przypominamy, kto należy do I etapu Narodowego Programu Szczepień: 

  • Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo- Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz hospicjów stacjonarnych i oddziałów medycyny paliatywnej osoby przebywające w domu pomocy społecznej, o którym mowa w art. 56 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
  • Seniorzy (od 15 stycznia rozpoczęła się  rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów).
  • Osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2021 r.: „9a) osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów,”  https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000015301.pdf

  • Służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.
  • Nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz osoby, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4), zatrudnieni w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, osoby pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej, placówce opiekuńczo-terapeutycznej i interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
  • Nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni innej niż uczelnia medyczna oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami zgodnie z programem odpowiednio studiów albo kształcenia.

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.