W 1991 roku dzień 5 maja ustanowiony został przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Położnych jako Międzynarodowy Dzień Położnej.
8 maja Dzień Polskiej Położnej
8 maja zaś, to dzień szczególnie ważny dla Położnych w Polsce. Data tego święta została ustanowiona na cześć bohaterskiej opieki, jaką sprawowała będąc więźniarką obozu Auschwitz-Birkenau Stanisława Leszczyńska- położna, kobieta walcząca o życie i godny poród w czasach II wojny światowej w obozie niemieckim, w niewyobrażalnie złych warunkach bez dostępu do wody, środków medycznych i pożywienia. Jej dzień urodzin został uhonorowany przez polskie położne, jako dzień ich święta, a dzięki ich trudom trwa jej proces beatyfikacyjny.
Stanisława Leszczyńska trafiła do obozu za pomoc Żydom. Tam pomimo sprzeciwów niemieckich lekarzy, urągających godności ludzkiej warunków przyjmowała na świat dzieci więźniarek. Według raportu, który sporządziła w ciągu dwóch lat przyjęła trzy tysiące noworodków- wszystkie urodziły się żywe. Pomimo, że groziła jej kara śmierci sprzeciwiała się nagminnie rozkazom. We wspomnieniach opisywano ją, jako kobietę, której obawiał się sam Josef Mengele. Umiejętności położnicze i sztuka akuszerstwa, którą pomimo braku jakichkolwiek środków wykonywała, była tak zadziwiająca i lepsza niż w najlepszej niemieckiej klinice ówczesnych czasów, co mogło wzbudzać respekt ale także ciekawość obozowych lekarzy. Postawa położnej Stanisławy wskazuje na bardzo ważną cechę związaną z zawodem położnej- reprezentuje ich potrzeby, staje się ich adwokatem, broni ich praw, poszanowania godności i intymności.
Dlaczego położne są ważne?
Położne ratują miliony ludzkich żyć każdego roku. Statystyki, od 1990 roku na całym świecie pokazują, że zmalała liczba zgonów w okresie okołoporodowym. Wielki wpływ na ten stan odgrywają umiejętności położnych. Według danych WHO wysoka jakość opieki położnych minimalizuje śmierć matek i noworodków o ponad 80%, a odsetek porodów przedwczesnych o 24%. Na świecie obecnie umiera samotnie każdego roku w czasie ciąży i porodu około 303 tysiące kobiet i 2,7 mln noworodków (2015 r.).
Zawód położnej sięga najstarszych dziejów medycyny. Opieka nad kobietą- przyjmowanie porodów i opatrywanie ran są szczegółowo opisane w kartach historii. Początki cywilizacji określały położne, jako “boskie matki”. Była to wiedza tajemna przeznaczona tylko dla kobiet. Od zarania ludzkości kobiety asystowały przy porodach najczęściej te, które już były doświadczone w rodzicielstwie i same były matkami- pomagały innym kobietom w ich drodze macierzyństwa. Później niektóre z tych kobiet zaczęły zawodowo trudnić się pomocą przy porodzie. Tak powstał stan (jeszcze nie zawód) położnych określanej w kulturze rzymsko-germańskiej mianem feminae-sapientes lub weiseFrauen, co w tłumaczeniu znaczy mądre kobiety.
W kulturze słowiańskiej były to “babki”, “baby”, “mądre”.
Kształtowanie się zawodu położnej i opieki okołoporodowej na Świecie można przeczytać w artykule : https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2019/08/26/polozne-kobiet/
Warto spośród kart historii przywołać postać Luizy Bourgeois- Boursier (1563-1636), która przyjmowała porody na dworze króla Francji, a także pisała rozprawy:
Spostrzeżenie różne o bezpłodności, poronieniach, płodności, połogu, chorobach niewiast i noworodków, obficie zebrane z doświadczeń pomyślnej praktyki Louise Bourgeois- Boursier- akuszerki Jej Królewskiej Mości poświęcone, w Paryżu u Souqrina, przy ul. Św. Jakuba, Pod Srebrną Nawą, naprzeciw figury Św. Benedykta, roku Pańskiego 1609. Popularność spostrzeżeń była niezwykła, czego potwierdzeniem jest wznawianie tego dzieła przez 300 lat. Królowa Maria Medici po szczęśliwym porodzie szóstego dziecka nadała jej prawo noszenia czerwonego kaptura – stąd późniejszy czerwony , aksamitny pasek na czepku położnej i złotego łańcucha symbolizującego pracę , jaką wykonywała.
Na mocy ustawy o zawodzie położne posiadają liczne kompetencje w zakresie opieki nad kobietą w każdym etapie jej życia i nad noworodkiem.
Do ich zadań zalicza się:
- rozpoznawanie ciąży,
- kierowanie na badanie konieczne do wczesnego rozpoznania ciąży podwyższonego ryzyka,
- monitorowanie płodu z wykorzystaniem aparatury medycznej,
- opieka nad kobietą w ciąży fizjologicznej,
- prowadzenie fizjologicznego porodu i połogu,
- badanie i opieka nad noworodkiem i niemowlęciem do 6 tygodnia życia,
- edukacja zdrowotna kobiet (oraz ich rodzin) w zakresie m.in. przygotowania do życia w rodzinie i metod planowania rodziny,
- doradztwo dietetyczne w ciąży,
- podejmowanie koniecznych działań w sytuacjach nagłych, do czasu przybycia lekarza, w tym ręczne wydobycie łożyska i przyjmowanie porodu z położenia miednicowego,
- profilaktyka chorób kobiecych i patologii położniczych.
Położne mogą pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Są to szpitalne oddziały położnicze, ginekologiczne i onkologiczne, neonatologiczne, patologii ciąży oraz blok porodowy.
Mogą zakładać i prowadzić prywatne- indywidualne lub grupowe praktyki położnicze.
W relacji zawodowej położnych z lekarzem łączy więź merytoryczna, a nie służbowa, co oznacza, że lekarz nie jest zwierzchnikiem położnej, a równorzędnym partnerem w pracy.
Świętowanie podczas COVID-19.
W związku z trwaniem pandemii doszło do ogromnego zainteresowania zawodem pielęgniarki i położnej przez mass-media, ukazujący przedstawicieli zawodów medycznych jako bohaterów w walce ze śmiercionośnym wirusem, przeplatanych historiami o braku podstawowych środków ochrony indywidualnej, mobbingu, zwolnieniom z pracy i jej przymusu, czy też hejtem na pracowników Ochrony Zdrowia przez społeczeństwo.
Jednak gdy słuchamy w radio, czytamy w gazetach, czy w Internecie, bardzo mało wspomina się o położnych. Mówi się o ratownikach, strażakach, lekarzach, pielęgniarkach, policjantach czy diagnostach, a bardzo rzadko o akuszerkach.
Wraz z nadejściem roku 2020 WHO ogłosiło, że będzie on ustanowiony rokiem Pielęgniarki i Położnej. Kampania miała na celu pokazać, jak ważnym filarem w Ochronie Zdrowia są pielęgniarki i położne i dlaczego ich brak w systemie opieki zdrowotnej miałby katastrofalne skutki zdrowotne dla ludzi na całym Świecie.
Jest to niewątpliwie czas aby pokazać, że jest to profesja na najwyższym poziomie wymagająca odpowiedniego zabezpieczenia finansowego i warunków pracy by zachęcić do kształcenia się zawodowego oraz pozostaniu w zawodzie.
Błędne podkreślanie, że zawód to powołanie, a nie odpowiednie cechy charakteru do wykonywania tej specjalności, wymusza odbiór społeczny jako profesji będącej misją przy udziale empatii, wrażliwości oraz miłosierdzia do drugiego człowieka.
Prócz ważnych cech osobowościowych, to praktyczne umiejętności i holistyczne ujęcie człowieka i jego problemów w pielęgnowaniu i dochodzeniu do zdrowia.
Misją zawodu powinna być praca w zespole terapeutycznym dążąca do holistycznego ujęcia problemu dzięki wielodyscyplinarności opartej na EBM- Evidence Based Medicine.
Dzień Położnej to szansa, aby podziękować wszystkim położnym na świecie i fantastycznej pracy, jaką wykonują, aby bronić i wspierać kobiecych spraw i wartości oraz kompetencji położnych.
Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe zrzesza wśród swoich członków także Panie Położne.
W tym szczególnym czasie i szczególnym dniu, kiedy obchodzimy Dzień Polskiej Położnej, chcemy życzyć wszystkim Paniom i Panom Położnym zdrowia, samych niepowikłanych porodów oraz realizacji zawodowej i wszystkiego, co najlepsze.

Bibliografia:
- Matuszewska E. Zarys historii zawodu położnej do XX w. Pielęgniarka i Położna 1988;3: 18-19, 20-21 2.
- D. Karkowska, Status zawodowy położnej. Zarys problemu, Fundacja Rodzić po ludzku. Warszawa 2007
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 września 1997 r. w sprawie zakresu i rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, wykonywanych przez pielęgniarkę samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, oraz zakresu i rodzaju takich świadczeń wykonywanych przez położną samodzielnie. Dz.U. Nr 116, poz.750.
- https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82awa_Leszczy%C5%84ska?fbclid=IwAR2OAzx4O1OStBDxXOfPMJUhScQRT8GTFYIdsiUt6be0UqoeJIleoF-0Dxw
- https://www.unfpa.org/news/mothers-midwives-risking-their-lives-bring-new-life-world?fbclid=IwAR3yNNu0Ei5G93Ua0ftipXuiyO5nwqDfuTiVcvk_ApO3kMLNh4xmuQFoADY
Proszę zostaw odpowiedź