Zgłoś nieprawidłowość o udzielanych świadczeniach w walce z koronawirusem.

Zgłoś nieprawidłowość o udzielanych świadczeniach w walce z koronawirusem.

Apelujemy do Koleżanek i Kolegów Pielęgniarek i Pielęgniarzy, dbajcie o siebie w tym trudnym czasie i dajcie sobie szansę na równą walkę z COVIDem. Raportujcie i zgłaszajcie nieprawidłowości w Waszych placówkach, tym bardziej, że liczba zakażonego personelu medycznego rośnie. Medycy nie chcą i nie mogą być dłużej mięsem armatnim na pierwszej linii frontu.

Od 2 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnia personelowi medycznemu numer telefonu (22) 574 99 03, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00.

Pod wyżej wskazanym numerem lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni będą mogli zgłaszać sygnały dotyczące nieprawidłowości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem.

Wszystkie zgłoszenia będą analizowane i wyjaśniane w ścisłej współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia.

To odpowiedź na apel samych lekarzy, którzy sygnalizowali przypadki niestosowania obowiązujących procedur w podmiotach leczniczych. Pomysł powstał przy współpracy z Naczelną Izbą Lekarską oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Ogromne deficyty środków ochrony biologicznej niosą swoje żniwo w polskich placówkach. Dochodzi do co raz częstszych zakażeń wśród populacji jak również samych medyków.

Rodzi się zatem pytanie, w czym problem?

W Polsce w walce z COVID-19 dochodzi do nagminnych nieprawidłowości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych wobec tych chorych.

Olbrzymia skala zaniedbań organizacji pracy, izolacji, zbywanie, a przede wszystkim brak środków ochrony biologicznej.

COVID- 19 to śmiercionośny wirus, szerzy się drogą kropelkową. Deficyty środków ochrony osobistej to kluczowy problem. To zarazem brak szacunku do kadry medycznej, która jest niezbędnym elementem w opanowaniu pandemii. Zasada jest prosta bezpieczny pracownik medyczny= bezpieczny pacjent.

Weźmy pod lupę szpital w Neapolu, w którym leczy pacjentów chorych na COVID-19. Placówka może pochwalić się tym, że do tej pory ani jeden członek personelu medycznego nie zakaził się koronawirusem. Dzięki temu, bez zakłóceń lekarze i pielęgniarki pracują dzień i noc.

Pracownicy mają dostęp do profesjonalnych masek z filtrami oraz szczelnych, nieprzemakalnych kombinezonów, które są barierą od środowiska zewnętrznego.

Kolejno, oddzielono strefy skażone od tych czystych. Korytarze są przedzielone taśmą – wyznaczają strefy.

Pacjenci z COVID-19 są w izolatce. Gdy ich stan szybko się pogarsza, pielęgniarz komunikuje się z lekarzem przez drzwi. Na korytarzu przygotowuje leki. Nigdy nie wchodzi do izolatki, podaje je przez drugie drzwi. Mimo że nie dotykał niczego wewnątrz, natychmiast ściąga jedną warstwę rękawiczek i odkaża dłonie – i tak za każdym razem.

Wnioski:

  • Żeby mieć jakiekolwiek szansę na walkę z koronawirusem, trzeba mieć jednak odpowiednie narzędzia. Bardzo ważne jest przestrzeganie rygorystycznych protokołów bezpieczeństwa i mieć w posiadaniu wystarczającą ilość środków ochrony osobistej.
  • Niezmiernie ważne są oczywiście szkolenia pracowników chociażby, jak zakładać i zdejmować odzież ochronną.

Czerpmy wiedzę z dobrych praktyk i domagajmy się bezpiecznych warunków pracy. W tej walce, wojny biologicznej narażamy swoje życie i zdrowie, o czym apeluje również immunolog Paweł Grzesiowski:

Zapraszamy również do wpisu na temat: Rola i znaczenie środków ochrony biologicznej w walce z koronawirusem w pracy medyka

Proszę zostaw odpowiedź

1 komentarz do wpisu “Zgłoś nieprawidłowość o udzielanych świadczeniach w walce z koronawirusem.”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.