Pielęgniarstwo to profesja, która ma na celu nieść pomoc wszystkim potrzebującym w chorobie, niejednokrotnie narażając własne zdrowie i życie.
Z biegiem czasu obserwujemy zmiany w środowisku, w nas samych, związane z tym, że zaczynamy powoli zmieniać kierunek profesjonalnego spojrzenia w swoją stronę.
Małymi krokami zbliża się do nas słuszność myśli, że bezpieczna pielęgniarka – to bezpieczny pacjent.
Bezpieczna pielęgniarka, pomimo znanych nam definicji, to również ta, która potrafi rozpoznać własne potrzeby emocjonalne i zaopiekować się nimi.
Zaniedbywanie własnego życia emocjonalnego prowadzi do powstawania smutku, rozproszenia uwagi, depresji, jak i chorób somatycznych.
Obecnie, podczas, gdy wirus SARS–Cov-2 coraz bardziej panoszy się w naszym społeczeństwie, wielu z nas coraz częściej obserwuje lub nawet doświadcza, czym jest grupowy lęk lub panika.
Przychodząc do pracy, już w szatni słychać rozmowy, które są przepełnione niepokojem, złością, a czasami nawet rezygnacją.
Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, że przeżywanie trudnych emocji jest normalną reakcją w sytuacjach stresowych lub nawet ekstremalnych. Jednak tylko do chwili, dopóki te emocje nie zasłaniają nam świadomości i nie zakłócają życia.
Podczas targającego nami niepokoju o własne życie jak i swoich bliskich, zaczynamy go odczuwać na poziomie fizjologicznym (budzenie się w nocy lub kołatanie serca podczas rozmów w pracy na temat zagrożeń).
Pomóc może pogodzenie się z myślą, że nie mamy kontroli nad tym, co może się wydarzyć, natomiast pod kontrolą każdego z nas jest wybór – panikować, czy nie, bowiem to właśnie może szkodzić mojemu zdrowiu.
Niepokój, czy nawet lęk zaprząta nam myśli w pracy, czego efektem może być utrata koncentracji, co jest niebezpieczne w naszym zawodzie.
Serdecznie zapraszamy pielęgniarki, pielęgniarzy, położne i położnych do grupy utworzonej przez Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, gdzie będzie można porozmawiać o wszystkich nurtujących problemach emocjonalnych i uzyskać wsparcie w tym jakże trudnym czasie.
Zaprosiliśmy do grupy profesjonalistów, którzy będą nieść pomoc psychologiczną w najbardziej dogodnej dla Państwa formie. Będą organizowane grupowe czaty, można pisać do naszych moderatorów i wspierających indywidualnie, a także prowadzić wspólne wspierające dyskusje.
Prosimy pamiętać, by umieścić przy prośbie o dołączenie do grupy odpowiedź na zadane pytanie i zapoznać się z regułami obowiązującymi w tej grupie.
Moderatorzy
https://www.f; acebook.com/groups/371138910501350/
Źródło grafiki: canva
Proszę zostaw odpowiedź