Teraz opowiem Ci jaką rolę pełni EDUKACJA ZDROWOTNA w dążeniu do SAMOOPIEKI
Niezaprzeczalny jest fakt, że każdy chory troszczy się o własne zdrowie, dlatego aktywne włączanie go w proces edukacji ma istotny wpływ na zwiększenie motywacji do samokontroli czyli samoopieki.
W procesie edukacji zdrowotnej przede wszystkim nauczysz się jak dbać o własne zdrowie oraz o zdrowie innych ludzi.
Proces ten, składa się z kilku etapów:
- Uświadomienia sobie problemów zdrowia
- Podjęcia decyzji i chęć zmiany
- Działania w celu zmiany zachowań zdrowotnych.

Aby wykonać szereg powyższych etapów niezbędnym elementem i czynnikiem rozwojowym na płaszczyźnie współpracy i edukacji jest komunikacja między pielęgniarką a pacjentem. Należy pamiętać, że to właśnie pielęgniarki są profesjonalistkami w pielęgnowaniu i edukacji. W swojej pracy zawodowej muszą brać pod uwagę wiele czynników z rożnych obszarów życia, by w pełni móc odpowiedzieć na potrzeby podopiecznych.
Najważniejszymi elementami w mojej pracy – pracy pielęgniarki odnośnie EDUKACJI ZDROWOTNEJ jest:
- kształtowanie prawidłowych zachowań zdrowotnych,
- przygotowanie chorego/opiekuna/rodziny do samoopieki w domu,
- uświadomienie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie.
Czyli w powszechnym rozumieniu EDUKACJA ZDROWOTNA podopiecznego polega na:
- przekazaniu, określonego zasobu wiadomości teoretycznych
- nauczeniu konkretnych umiejętności praktycznych.

Jakie z tego wnioski?
- Jako podopieczny, w procesie leczniczo- pielęgnacyjno – opiekuńczym nie możesz stać z boku, musisz być zaangażowany, być w centrum zdarzeń.
Teraz przedstawię Ci jakie korzyści możesz osiągnąć, dzięki WSPÓŁPRACY Z PIELĘGNIARKĄ:
- Jeśli dobrze przyswoisz ogólną wiedzę na temat choroby to wypracujesz odpowiednie umiejętności, wykształcisz motywację do uczestnictwa w leczeniu i pogłębianiu wiedzy.
- Dzięki Twojemu zaangażowaniu umożliwisz sobie ustabilizowanie choroby, co da Ci dalsze możliwość spełnienia ról życiowych, pomimo ograniczeń wywołanych przez chorobę.
- W Twojej świadomości utrwali się przekonanie, że choć choroba jest przewlekła i postępująca, czasem ogranicza sprawność fizyczną czy też niesie konsekwencje nieodwracalnych zmian degeneracyjnych, które będą upośledzać prawidłowe funkcjonowanie, to można się nauczyć z nią żyć.
- W konsekwencji wszystkie nabyte umiejętności dadzą Ci możliwość samodzielnego kierowania własnym życiem i ułatwia pogodzenie się z chorobą. Ostatecznie staniesz się niezależny, zaadaptujesz się do zmieniających się warunków i nauczy się żyć i funkcjonować mimo istniejących ograniczeń w środowisku domowym, zawodowym czy społecznym.
- Pamiętaj, że aby program leczenia był skuteczny musisz być przekonany o jego celowości i w pełni musisz zaakceptować metody działania.
- Wszystko zależy od aktywnej postawy Twojej i rodziny oraz właściwie ukierunkowanego i kontrolowanego przez pielęgniarkę wsparcia, zatem już teraz postaw na WSPÓŁPRACĘ!
PAMIĘTAJ!
Moją rolą, jako PIELĘGNIARKI jest pomaganie ludziom w usamodzielnianiu się przy respektowaniu praw człowieka do samodzielnego podejmowania decyzji, w sprawach własnego zdrowia i życia. Włączam się do opieki wówczas, gdy osoba chora nie jest w stanie zaopiekować się sama sobą.
Moja pomoc udzielana pacjentowi może mieć charakter: zachęcająco-edukacyjny, częściowo wyrównujący braki w samoopiece lub całkowicie kompensacyjny, tzw. wyrównawczy, a wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań moich podopiecznych.
Sam zobacz ile zyskasz, jakie są najważniejsze REZULTATY EDUKACJI ZDROWOTNEJ:
- skuteczniejsze leczenie i mniejsza liczba powikłań
- większa sprawność fizyczna a dzięki temu dłuższe życie
- autonomia stylu życia: zmniejszenie zależności od prowadzącej leczenie
- większa swoboda życia; rzadsze wizyty w przychodni i laboratorium (zmniejszenie stresu, więcej wolnego czasu, mniejsze koszty leczenia, mniejsza absencja w pracy).
Pamiętaj jednak, że edukacja pacjentów jest:
- procesem ciągłym i powinna być powtarzana w celu utrwalenia już zdobytych wiadomości i podawania nowych.

Trzymaj rękę na pulsie, bądź na bieżąco!
Nie bój się pytać swojej pielęgniarki o kwestie, które wzbudzają wątpliwości i nie są do końca dla Ciebie zrozumiałe.
Daj sobie szansę, bym jako pielęgniarka wniosła w Twój codzienny świat coś nowego!
Mam nadzieję, że dotrwałeś do końca artykułu, że pomogłam Ci zrozumieć istotę samoopieki, że dzięki temu zrozumiałeś jak wiele korzyści możesz osiągnąć dzięki współpracy ze mną – Pielęgniarką!
Jeśli chcesz, bym teorię mogła zaprezentować Ci w praktyce, to śledź wydarzenie Pielęgniarek Cyfrowych, na które zapraszam Cię już dziś! To już 12 maja w Warszawie dowiesz się m.in. o tym jak zabezpieczyć rany, jak kontrolować wagę ciała i zachować jak najlepsze zdrowie i formę, jak zadbać o prawidłowe odżywianie. Dodatkowo będziesz mógł zmierzyć swój poziom cukru i ciśnienia tętniczego. Na najmłodszych uczestników wydarzenia również czekają atrakcje. Jak przystało po nauce należy się przerwa, są przewidziane atrakcje, ale nie zdradzę Ci szczegółów bo to niespodzianka! Czekam na Ciebie!
Do zobaczenia!
Autor: Pielęgniarka Ewa Cieślik, autorka bloga Pielęgniarką Być