Site icon Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

WYSTĘPOWANIE WIELKICH ZESPOŁÓW GERIATRYCZNYCH NA PRZYKŁADZIE PACJENTÓW ZAKŁADU OPIEKUŃCZO-LECZNICZEGO

Cz. VIII

Cz.1 Cz.2 Cz.3 Cz.4 Cz.5 Cz.6 Cz.7

  1. WYBRANE WIELKIE ZESPOŁY GERIATRYCZNE

Niedożywienie u osób starszych

Niedożywienie definiuje się jako nieprawidłowy stan odżywienia, który jest spowodowany złym przyswajaniem lub małą podażą składników pokarmowych lub zwiększonym zapotrzebowaniem będącym wynikiem zachodzących procesów katabolicznych. 

Jest jednym z głównych czynników, które przyspieszają proces starzenia, jednak w rutynowym postępowaniu z osobami starszymi nie diagnozuje się tego schorzenia.

Do oceny stanu odżywienia pacjentów geriatrycznych stosuje się Krótki Kwestionariusz Oceny Stanu Odżywienia (ang. Mini Nutritional Assessment – MNA). 

Test odnosi się do okresu ostatnich trzech miesięcy i składa się z 6 pytań, które dotyczą: ograniczenia spożywania posiłków, utraty masy ciała, możliwości poruszania się, wystąpienia stresu psychologicznego i zaburzeń neuropsychologicznych, wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index).

Wielochorobowość – charakterystyczna dla osób w wieku podeszłym – wpływa negatywnie na stan odżywienia. 

Badania dowodzą, że ryzyko wystąpienia niedożywienia w tej grupie wiekowej zwiększa się u osób, u których zdiagnozowano trzy lub więcej chorób przewlekłych:

Występowanie zaburzeń funkcji poznawczych oraz depresji sprzyja  niedożywieniu

W tym kontekście u chorych obserwuje się niechęć bądź obojętność w stosunku do przyjmowania posiłków. Osoby mieszkające samotnie nie chcą gotować tylko dla siebie, uniemożliwiając w ten sposób podaż wystarczającej ilości składników odżywczych. Ponadto w ujęciu psychologicznym osoby starsze mogą unikać przyjmowania posiłków w celu zwrócenia na siebie uwagi otoczenia.

Polipragmazja negatywnie wpływa na stan odżywienia osób w wieku podeszłym. Farmakoterapia może oddziaływać na apetyt, odczuwanie sytości i głodu. Zarówno duża ilość przyjmowanych leków, jak i niektóre ich rodzaje powodują nudności, zmniejszając tym samym ilość spożywanego pokarmu. Metronidazol, blokery kanału wapniowego, inhibitory konwertazy angiotensyny wpływają na obniżenie doznań smakowych, leki z grupy NLPZ, bisfosfoniany, suplementy potasu mogą być przyczyną nudności i/lub wymiotów, leki antycholinergiczne powodują wczesne uczucie sytości. Na ilość przyjmowanego pożywienia mają wpływ również opioidy, niektóre leki przeciwdepresyjne oraz psychotropy.

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko rozwoju nowotworu. Choroby nowotworowe oraz towarzysząca im farmakoterapia są istotnym czynnikiem anoreksygenicznym. Podczas rozwoju choroby wiele czynników wpływa na ograniczenie ilości przyjmowanego pożywienia: 

W niedożywieniu typu marasmus – będącym konsekwencją przewlekłego głodzenia – obserwuje się zmniejszenie masy ciała jak również pogorszenie wskaźników laboratoryjnych (stężenie albumin i prealbumin, kreatyniny, cholesterolu, bezwzględnej liczby limfocytów). Niedożywienie typu kwashiorkor objawia się wystąpieniem obrzęków i hipoalbuminemią, bez utraty masy ciała. 

W typie mieszanym dochodzi do zmniejszenia masy ciała oraz pogorszenia wskaźników antropometrycznych (BMI, grubość ramienia i łydki, obwód pasa, grubość fałdu tłuszczowego) i laboratoryjnych.

Następstwa niedożywienia prowadzą do pogorszenia funkcjonowania organizmu w aspekcie bio-psycho-społecznym oraz zwiększają prawdopodobieństwo instytucjonalizacji opieki. 

Do głównych konsekwencji zdrowotnych niedożywienia zalicza się: 

Mgr Adam Łacek

Exit mobile version