Kończy się właśnie 2019 rok. Dla Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe był to bardzo pracowity czas.
Głównymi kwestiami, którymi się zajmowaliśmy było opiniowanie porady
pielęgniarskiej, wskazywanie szans i zagrożeń tworzonego prawa oraz zagadnień
praktycznego wykorzystania nowych kompetencji.
W kręgu naszego zainteresowania była również realizacja minimalnych norm zatrudnienia przez oddziały szpitalne. Promowaliśmy zapisy prawa, które wskazują ochronę pielęgniarki/położnej, jako funkcjonariusza publicznego, która w ostatnim czasie stała się jeszcze bardziej aktualna.
Zorganizowaliśmy zbiórkę podpisów pod petycją „Ochrona zdrowia pracujących
pielęgniarek i położnych”. Petycja obejmowała zagadnienia przyznania urlopu zdrowotny, rozszerzenia listy chorób zawodowych, opieki psychologicznej dla pielęgniarek i położnych aktywnych zawodowo. Petycja zostanie wznowiona w styczniu 2020 roku.
Przedstawiliśmy cykl artykułów opisujących kompetencje zawodowe pielęgniarki,
zaczynając od ogólnych, a kończąc na szczegółowych, które są uzyskiwane w toku
kształcenia w poszczególnych specjalizacjach. Swoimi doświadczeniami z pracy zawodowej podzielili się specjaliści pielęgniarstwa: anestezjologicznego, operacyjnego, chirurgicznego, pediatrycznego, geriatrycznego i psychiatrycznego. Cykl będzie kontynuowany w 2020 roku.
W kontynuacji cyklu: pielęgniarstwo ekstremalnie, o swojej ciekawej pracy opowiedzieli: pielęgniarz z hospicjum domowego, pielęgniarka z interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego oraz pielęgniarka anestezjologiczna, która również jako wolontariuszka wyjeżdża na misje medyczne.
Zajmowaliśmy się również problematyką wdrażania nowych kompetencji wypisywania recept oraz ordynowania leków.
Zawód położnej przybliżyliśmy w serii artykułów, począwszy od historycznych
uwarunkowań profesji, poprzez ich kompetencje oraz aktualnie ugruntowaną samodzielność zawodu zaufania publicznego.
Opisaliśmy także w cyklu „Obsługa samorządu” najistotniejsze kwestie na temat pracy izb pielęgniarskich. Informowaliśmy o zbliżających się wyborach delegatów do samorządu pielęgniarskiego, promowanych hasłem: Samorząd to my –idę na wybory! Staraliśmy się zebrać rzetelne informacje dotyczące terminów wyborów oraz opublikowaliśmy regulamin.
W maju, już po raz drugi zorganizowaliśmy Piknik Edukacyjny dla mieszkańców
Warszawy, podczas którego można było uzyskać porady zdrowotne, zbadać podstawowe parametry życiowe, takie jak ciśnienie tętnicze, tętno, wskaźnik BMI, poziom glikemii. W kolejnych miesiącach wzięliśmy udział w wydarzeniach: Dniu Sąsiada oraz Senioraliach.
Rok 2019 był również szczególny dla Stowarzyszenia, gdyż zorganizowaliśmy Spotkanie Liderów Pielęgniarstwa i Położnictwa. Owocem spotkania była wspólnie wypracowana strategia i plan działania w kwestii rozwoju i przyszłości zawodu przesłany do Departamentu Pielęgniarek i Położnych przy Ministerstwie Zdrowia i Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
W tym roku uzyskaliśmy także certyfikat patentowy logotypu i nazwy „Stowarzyszenie zwykłe Pielęgniarki Cyfrowe”.
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe było zapraszane na konferencje, gdzie mogło
przedstawić zagadnienie „ Relacji w zespołach pielęgniarskich” oraz problematykę
mobbingu. Mieliśmy zaszczyt zaprezentować się na następujących wydarzeniach:
- III Ogólnopolskie Szkolenie Pielęgniarek Oddziałowych, Położnych Oddziałowych, Kierowników i Koordynujących „Zdrowie, Ryzyko, Zarządzanie” w Białowieży, w Jastrzębiej Górze oraz Krynicy Zdrój.
- VII Ogólnopolskiej Konferencji Standardy Izby Przyjęć i SOR w Warszawie
- I Ogólnopolskiej Konferencji Pielęgniarek Medycyny Szkolnej w Warszawie
- Konferencji „Mobbing – i co dalej?” w Katowicach.
Wydarzenia objęte patronatem medialnym Stowarzyszenia:
- III Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Prawo medyczne w ujęciu interdyscyplinarnym” w Toruniu.
- III Ogólnopolskie Szkolenie Pielęgniarek Oddziałowych, Położnych Oddziałowych, Kierowników i Koordynujących „Zdrowie, Ryzyko, Zarządzanie” w Białowieży, w Jastrzębiej Górze oraz Krynicy Zdrój.
- Konferencja „Lider e-zdrowia” w Warszawie.
- I Ogólnopolska Konferencja Pielęgniarka i Położna POZ pt. „ Rola i zadania pielęgniarki i położnej w realizacji świadczeń POZ” w Warszawie.
- Akcja #Polska to chory kraj.
Udział Pani Prezes Katarzyny Kowalskiej w debatach:
- IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych,Debata „Opieka pielęgniarska w Polsce” w Warszawie.
- XI Debata Ekspertów Flu Forum 2019 w Warszawie.
- Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Pielęgniarka i Położna w obecnym systemie Ochrony Zdrowia-kompetencje, uprawnienia a jakość” w Częstochowie.
Ponadto, zawsze staramy się być blisko pielęgniarek i położnych, służąc im swoją wiedzą, motywując i inspirując do zmian oraz pokazując ciekawe oblicza naszych zawodów.