Dokładnie 5 lat temu z inicjatywy pani Katarzyny Kowalskiej oraz 5 innych członków-założycieli powstało Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, organizacja non profit.
Od września 2017 roku działamy na rzecz rozwoju pielęgniarstwa oraz konsolidując społeczność zawodową.
Misją nadrzędną Stowarzyszenia jest zjednoczenie w działaniu wszystkich, którzy chcą mieć wpływ na obecną rzeczywistość w pielęgniarstwie.
Chcemy odbudowy naszego wizerunku, należnego nam szacunku oraz prestiżu zawodu. Interesuje nas realna zmiana warunków pracy, ze szczególnym naciskiem bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia oraz pacjentów.
Nasi członkowie pochodzą z wielu rejonów Polski, są praktykami z doświadczeniem zawodowym, studentami oraz pielęgniarkami w stanie spoczynku. Wkładają wiele wysiłku i poświęcają czas pro publico bono w działalność organizacji na rzecz naszego środowiska zawodowego.
Posiadamy własną stronę www, gdzie publikujemy swoje artykuły. Dotychczas opublikowano766 wpisów, naszą stronę oglądano ponad 1 milion 610 tysięcy razy.
Wokół Stowarzyszenia powstała grupa sympatyków zebrana w Grupie Pielęgniarki Cyfrowe na Facebooku, która obecnie liczy ponad 12 tysięcy pielęgniarek/rzy i położnych.
Nasze wpisy w ciągu ostatniego miesiąca śledziło łącznie ponad 18 tysięcy użytkowników Facebooka. Działamy również w innych mediach społecznościowych, tj. Tweeter, czy Instagram.
Jako Stowarzyszenie staramy się reprezentować nasze środowisko zarówno na konferencjach naukowych, spotkaniach oficjalnych i roboczych dotyczących spraw ochrony zdrowia. Również we współpracy z innymi organizacjami jesteśmy organizatorami szkoleń, warsztatów i prelekcji dotyczących spraw naszego środowiska oraz doskonalenia umiejętności zawodowych.
Zorganizowaliśmy do tej pory kilka pikników prozdrowotnych, skierowanych do pacjentów, podczas których prowadziliśmy edukację oraz działania profilaktyczne.
Jedną z pierwszych akcji edukacyjnych skierowanych do medyków odbyła się pod hasłem #stopmobbingowi.
Do tej pory przeprowadziliśmy 4 edycje autorskich badań sondażowych, które miały za zadanie ukazać skalę problemu w środowisku pielęgniarskim. Jej wyniki oraz istotne zagadnienia problemu są prezentowane na konferencjach naukowych oraz stronie internetowej. Opublikowaliśmy także szereg artykułów na temat zjawiska mobbingu.
Współpracujemy z samorządem zawodowym, związkami zawodowymi, konsultantami krajowymi oraz innymi organizacjami zrzeszającymi medyków. Nasze działania to spotkania oraz prowadzenie korespondencji w sprawach dotyczących wykonywania zawodu i wszelkich spraw dotyczących środowiska pielęgniarskiego i położniczego z decyzyjnymi instytucjami.
W kręgu naszego zainteresowania jest poszerzanie kompetencji pielęgniarek, ponoszenie ich kwalifikacji. We współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Łomży, Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie, Komisją Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Poznaniu oraz z Firmą Aspironix zorganizowaliśmy Konferencję pt. „Dawka wiedzy dla medyka – szkolenie interdyscyplinarne” połączoną z warsztatami wykonywania USG dla pielęgniarek i położnych oraz leczenia ran.
Wspieramy rozwój nowych uprawnień, np. ordynowanie i przepisywanie recept, udzielanie porad pielęgniarskich, leczenie ran, kwalifikacja i wykonywanie szczepień ochronnych.
Cykl artykułów poświęconych tematyce samorządu, miał za zadanie przybliżyć zapisy prawa, zakres obowiązków i działalności okręgowych izb pielęgniarskich oraz naczelnej izby pielęgniarskiej.
Promowaliśmy udział w wyborach do samorządu oraz działalność na rzecz izb.
Naszym wielkim osiągnięciem jest prestiżowa nagroda WYRÓŻNIENIA w konkursie Sukces Roku 2019 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny w kategorii Lider Roku 2019 w Ochronie Zdrowia –Działalność edukacyjno-szkoleniowa.
Podczas trudnego czasu epidemii Covid-19 aktywnie edukowaliśmy społeczeństwo, publikowaliśmy wytyczne przekazywane przez organy rządowe, organizowaliśmy materialne i rzeczowe wsparcie dla medyków.
Zadbaliśmy również o ich kondycję psychiczną organizując cykliczne spotkania ze specjalistami: psychologiem, socjologiem medycyny, prawnikiem.
Braliśmy udział w akcjach medialnych #niekłammedyka, #zostańwdomu.
Uczestniczyliśmy w wielu akcjach, między innymi „Polska to chory kraj” i manifestacjach zorganizowanych przez medyków, informujących społeczeństwo oraz rządzących o złej sytuacji w ochronie zdrowia, brakach kadrowych i starzejących się pracownikach ochrony zdrowia.
Na naszej stronie internetowej opublikowaliśmy szereg artykułów edukacyjnych z zakresu psychologii, zawierających wiele informacji i technik relaksacyjnych, komunikacji interpersonalnej oraz wielokulturowości we współczesnym społeczeństwie. Jako pielęgniarki/rze i położne/żni na co dzień spotykamy się z pacjentami pochodzącymi z różnych kultur i wyznań.
Z cyklu „Prace z szuflady”, znalazły się tam także publikacje fragmentów niezmiernie ciekawych prac dyplomowych pielęgniarek nadsyłanych do Stowarzyszenia.
Nie zapominamy także o zawodzie położnej, którego przedstawicielki mamy w szeregach Stowarzyszenia.
Wciąż staramy się być blisko pielęgniarek i położnych, służąc im swoją wiedzą, motywując i inspirując do zmian oraz pokazując nowe oblicze tych zawodów.
Zawsze staramy się być tam, gdzie dzieją się istotne rzeczy dla naszego środowiska.
Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy i działania na rzecz rozwoju zawodowego.
Dziękujemy za okazane wsparcie dla naszych działań!
Podsumowania dokonały:
mgr piel. Ewelina Tymoszuk – Sekretarz SPC
mgr Joanna Lewoniewska – Wiceprezes SPC