Site icon Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Obrady Zespołu Trójstronnego do Spraw Ochrony Zdrowia

Szanowni Członkowie, Sympatycy i Czytelnicy strony internetowej prowadzonej przez Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe. 

Informujemy Państwa, iż nasza organizacja została zaproszona do zaprezentowania swoich oczekiwań, jakie mamy wobec tych, którzy planują i wprowadzają zmiany w opiece zdrowotnej. 

W dniu 02.12.2021r. Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe uczestniczyło w obradach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia.

W obradach, z ramienia Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe wzięli udział: Katarzyna Kowalska – Prezes , Joanna Lewoniewska – Wiceprezes oraz Piotr Irzyk i Ewa Krzyżańska – członkowie , którzy zaprezentowali problemy dotyczące tematu: 

„Zwiększenie wykorzystania potencjału zawodowego pielęgniarek i położnych w zakresie już istniejących rozwiązań prawnych”

Po udzieleniu głosu, Pani Katarzyna Kowalska rozwinęła zagadnienie zgłaszając jednocześnie postulaty:

1. Powrót do „optymalnych” norm zatrudnienia tak, by w warunkach hospitalizacji powstawały i były realizowane efektywnie plany opieki pielęgniarskiej.

Uzasadnienie:

  1. Epidemia SarsCov2 spowodowała, iż zrezygnowano z zasad określających minimalne obsady pielęgniarskie w oddziałach szpitalnych. Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe odbiera sygnały ze środowiska pielęgniarskiego, iż dyrektorzy podmiotów ponownie starają się ograniczać zatrudnianie personelu, rotować personel czy delegować zadania niezgodnie z kompetencjami. Pielęgniarki często są tak obciążone pracą, że nie są w stanie zaplanować i wykonać planów opieki, czy wielu istotnych czynności pielęgnacyjnych skupiając się tylko na realizacji zleceń lekarskich. Brak możliwości prowadzenia zaplanowanej, uważnej obserwacji stanu klinicznego pacjenta, akceptującej formy komunikacji i poinformowania w zakresie niezbędnym do prowadzenia terapii,  skutkuje gorszym przebiegiem leczenia, a niekiedy powikłaniami. Przed wypisaniem chorego do domu należy określić zalecenia pielęgnacyjne (jeśli będą takie konieczne) i wydawać je na piśmie dla opiekunów i wiedzy pielęgniarek środowiskowych, POZ, szkolnych, opieki długoterminowej i hospicyjnej. Zapisanie takiego modelu postępowania w koszyku świadczeń gwarantowanych dla stanowisk pielęgniarek specjalistek lub/i z posiadanym tytułem zawodowym magistra pielęgniarstwa rozwiązuje dwa problemy: 
  2. I. wynikający z Kodeksu Pracy i obecnie formułowanych zarzutów, że pielęgniarki w oddziałach szpitalnych niezależnie od poziomu przygotowania i doskonalenia zawodowego realizują takie same zadania, 
  3. II. drugi gwarantuje, że osoby przygotowujące plany opieki i koordynujące ich wykonanie przyczynią się do poprawy skuteczności prowadzonych terapii i redukcji powikłań wynikających z hospitalizacji oraz braku przygotowania do kontynuacji procesu dochodzenia do zdrowia w warunkach domowych.

2. Staranne opisanie stanowisk pracy dla pielęgniarek specjalistek i posiadających tytuł magistra.

Uzasadnienie:

W tym punkcie zwróciliśmy uwagę, iż ustawa o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, różnicuje współczynniki płacy pod względem wykształcenia. Podkreśliliśmy, iż istotne jest, by pielęgniarki z tytułem specjalisty lub/i magistra pielęgniarstwa miały starannie opisane stanowiska pracy z wyraźnym wyodrębnieniem zadań i czynności wynikających z nabytych umiejętności podczas kształcenia specjalizacyjnego, które nie występują w zakresach zadań pielęgniarek bez takiej specjalizacji.  Zakres nowych zadań powinien być źródłem wzrostu wynagrodzenia.

3.Porada pielęgniarki w POZ.

Uzasadnienie:

Porada pielęgniarska, która jest już opisana w rozporządzeniu i ustawie o zawodzie, powinna być wyceniona. 

W naszej opinii, brak wyceny to najważniejsza blokada w rozwoju efektywnego odciążania kadr lekarskich w ramach opieki POZ. 

Podczas spotkania poruszyliśmy konkretne problemy środowiska które wymagają reakcji, a mianowicie: 

4. Potrzeba wykorzystania środków na badania naukowe, które określą bariery i możliwości  wprowadzenia zmian.

Zależy nam, by poza istniejącymi rozwiązaniami prawnymi i nakładami na edukację pielęgniarek i położnych nastąpiły zmiany w wykonywaniu zawodu tak, by odczuł to pacjent jak i zarządzający organizacjami medycznymi. 

Uzasadnienie:

Strategia Państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce określała szczegółowo plan, w którym odnotowano również daty wdrażania działań. 

Pragnęliśmy przede wszystkim w tej kwestii zwrócić uwagę, że szkolenia kadr zarządzających nie mają bezpośrednio wpływu na zmiany w wykonywaniu zawodu pielęgniarki. 

Uważamy, że należy szkolić i tworzyć warunki rozwoju dla osób pracujących bezpośrednio przy pacjencie w sposób warsztatowy/praktyczny, gdyż wiedza teoretyczna nie zmieni efektu zdrowotnego dla pacjenta. 

Polskie pielęgniarstwo potrzebuje badań, które określą bariery w upowszechnieniu rozwiązań oraz pilotaży, by wykazać szczegółowo czy zakładana koncepcja działa, czy też nie. Inne zawody medyczne korzystają ze środków na wprowadzenie zmian pilnie obserwując, co będzie korzystne i co sprawia, że zaplanowane nowe rozwiązania mają szanse powodzenia, jakie przeszkody usunąć, a co wymaga dodatkowego wsparcia.

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania nam swoich pomysłów na rozwiązanie problemów związanych z powyższym tematem drogą elektroniczną na adres biura : biuro@pielegniarkicyfrowe.pl 

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Exit mobile version