Site icon Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Przeciążone pracą pielęgniarki zagrożeniem dla pacjentów.

Pielęgniarstwo jest profesją o szczególnym charakterze do sprawowania opieki nad pacjentem na różnych etapach jego życia, niezależnie od wieku, płci, stanu zamożności, stanu zdrowia lub choroby.

W Polsce, najbardziej rozpowszechnioną formą organizacyjną instytucjonalnej opieki zdrowotnej jest szpital, który stawia przed pracownikami największe wymagania dotyczące zapewnienia całodobowej opieki nad pacjentami, a także niestety, stwarza najwięcej możliwości narażenia personelu na szkodliwe działanie środowiska pracy.

Szpital zatem pełni dwa równoległe zadania.

Pierwsze, jest miejscem pracy i drugie, jest instytucją w której realizuje się świadczenia medyczne. Musi więc być miejscem bezpiecznym zarówno dla pracowników, jak i wobec chorych.

Jak wyglądają realia?

Choć dziś szpitale dysponują wysokospecjalistycznym sprzętem, to notoryczne brakuje rąk do pracy. Przez drastyczne braki personelu medycznego, sama placówka nie jest w stanie zapewnić płynności związanej z realizacją szerokiego zakresu świadczeń diagnostycznych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych, którym nieustannie towarzyszy proces pielęgnacyjny.

Nie bez znaczenia zatem, dla bezpieczeństwa w sprawowaniu opieki bardzo ważna jeststruktura zatrudnienia pracowników, zarówno pod względem jakościowego składu zespołu pracowników, jak i jego ilości.

Niestety, w większości szpitali w Polsce,  obydwa te aspekty zatrudnienia w sektorze ochrony zdrowia nie są oceniane najkorzystniej.

Szczególnie w ostatnich latach boleśnie odczuwa się deficyt kadr pielęgniarskich, przez co na co dzień obserwujemy ogromnie przeciążone pracą pielęgniarki. W pocie czoła próbują z należytą sumiennością wykonywać swoje obowiązki. Często jednak stają przed dylematem w wyborze czynności priorytetowych w opiece nad chorymi.

Notorycznie brakuje personelu i czasu, by wykonać dokładnie każdy aspekt wynikający z planu opieki.

Przyjrzyjmy się bliżej zakresowi obowiązków pielęgniarek podczas dyżurów, by definitywnie obalić mit „nicnierobienia” i tylko picia kawy przez pielęgniarki.

Z powodu braku pomocniczego personelu, pielęgniarki wykonują ciężką pracę fizyczną m.in.: 

Wszystkie wymienione czynności wymagają: dźwigania, przejeżdżania wózkami, chodzenia z obciążeniem, schylania się, długotrwałego stania, pracy w wymuszonych pozycjach, chodzenia po schodach. Są powtarzane wielokrotnie w czasie dyżuru dziennego, ale też nocnego, kiedy jest zmniejszona obsada pielęgniarska.

Dodatkowo podczas ręcznego przemieszczania i przenoszenia pacjentów oprócz masy ciała dodatkowe obciążenie stanowią: podłączona aparatura medyczna, stan świadomości chorych, niewystarczająca przestrzeń, praca w niewygodnych pozycjach, brak regulacji wysokości łóżka, wózka czy leżanki, nieliczny personel, brak współpracy z pacjentem, czy też brak sprzętu pomocniczego.

W codziennej pracy pielęgniarek brakuje więc personelu pomocniczego, który powinien przejąć część obowiązków. 

Przez to marnotrawione są wysokie kompetencje pielęgniarek, które mogłyby być wykorzystane w bezpośrednim kontakcie z chorymi. 

Od samych pielęgniarek oczekuje się profesjonalizmu i postępowania według wyższych standardów etyczno-moralnych niż te, które powszechnie obowiązują resztę społeczeństwa.

Codzienne obcowanie z chorobą, cierpieniem i śmiercią zmusza pielęgniarkę do częstej konfrontacji z utratą życia i zdrowia pacjentów. 

Świadczenia opieki pielęgniarskiej opiera się na nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich, podmiotowych relacji z pacjentem i jego bliskimi.

Praca pielęgniarki to kontakt fizyczny z chorymi, kontakt z wydzielinami, odchodami i brudem, które są elementem czynności zabiegowych pielęgnacyjnych.

Praca pielęgniarki to nieustanna konieczność zachowania czujności i kontroli parametrów stanu zdrowia chorych.

Na pielęgniarkach spoczywa również ogromna odpowiedzialność z jaką wiąże się podawanie leków i wykonywanie zabiegów. 

Sama świadomość, że skutkiem popełnienia błędu może być pogorszenie stanu zdrowia pacjenta lub nawet jego śmierć działa obciążająco.

Pielęgniarki również nieustannie współpracują z innymi członkami zespołu terapeutycznego, by zapewnić kompleksową opiekę.

Pielęgniarki wyróżniają się ogromnym zaangażowaniem, dużą wrażliwością, poczuciem odpowiedzialności za innych, a ich wielozadaniowy charakter pracy: złożona struktura i organizacja pracy naraża je na przeciążenia emocjonalne, psychiczne i fizyczne.

A co najciekawsze, to badania naukowe dowodzą, że im wyższe wykształcenie i kwalifikacje pielęgniarki i kadry medycznej tym mniejsze ryzyko popełnienia błędu medycznego. 

Stan i jakość kadry pielęgniarskiej wpływa również na czas hospitalizacji i zdrowienia.

Rodzi się zatem pytanie, dlaczego w ochronie zdrowia nie inwestuje się w kapitał ludzki?

Przecież pacjent ma prawo do świadczeń medycznych na jakościowo odpowiednim poziomie, a przy obecnych brakach kadrowych i minimalnych normach zatrudnienia jako pielęgniarki jesteśmy w stanie zapewnić tylko minimalne bezpieczeństwo w opiece i jakości usług pielęgniarskich.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest opieszałość ze strony decydentów i wieloletnie zaniedbania odnośnie pracowników ochrony zdrowia.

Niechęć zarządzających opieką zdrowotną do rozwijania usług pielęgniarskich opartych na pomiarze ilości pracy tkwi w paradoksie polegającym na tym, że z jednej strony taki pomiar pomaga pracodawcom kontrolować koszty i poprawiać wyniki organizacji, a z drugiej – pielęgniarstwo generuje największe koszty w bezpośredniej opiece nad pacjentem.

Podsumowując.

Niezależnie od miejsca pracy oraz rodzaju świadczonych usług pielęgniarki powinny mieć możliwość wykonywania swojego zawodu w warunkach zapewniających im poczucie bezpieczeństwa, gwarantujących pewność działania, chroniących przed niekorzystnymi następstwami dla ich stanu zdrowia.

Pozdrawiam,

Członek Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, autorka bloga Pielęgniarką Być

Ewa Cieślik

Exit mobile version