W dniu 27.06.2019 r., przedstawicielka Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, Pani prezes Katarzyna Kowalska miała okazję uczestniczyć w ciekawej debacie dotyczącej współczesnych wyzwań w pielęgniarstwie, która odbyła się w Częstochowie, podczas Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Pielęgniarka i Położna w obecnym systemie Ochrony Zdrowia – kompetencje, uprawnienia, a jakość”.
Konferencję zorganizowali: Częstochowska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy im. Jana Długosza oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie oddział terenowy w Częstochowie. konferencji towarzyszył motyw przewodni: Hasło ICN 2019: Głos pielęgniarek – zdrowie dla wszystkich.
Wydarzenie rozpoczął wykład inauguracyjny Pani Profesor Marii Kózki pt. „ Autonomia w teorii i praktyce pielęgniarskiej”.
Pani profesor poruszyła istotną kwestię autonomii zawodu, ponieważ współczesne pielęgniarstwo, to nie tylko wykonywanie zleceń lekarskich, ale szereg czynności i procedur wykonywanych niezależnie od decyzji lekarza.
To pielęgniarki pełnią ogromną rolę w systemie ochrony zdrowia w zakresie profilaktyki, edukacji, czy koordynacji leczenia i pomocy w zarządzaniu zdrowiem pacjenta.
Pani profesor Maria Kózka przedstawiła niepodważalne argumenty na to, że pielęgniarki powinny skupić swoją uwagę w kierunku samodzielności zawodu. Należy analizować aktualne prawo medyczne, zmieniające się rozporządzenia oraz specyfikacje i procedury.
W szczególności świecić przykładem powinny pielęgniarki naczelne, pielęgniarki oddziałowe i koordynujące, bo to one mają być skarbnicą wiedzy dla pielęgniarek przy pacjencie…
Ponadto prelegenci zwracali uwagę na zmiany zachodzące w polskiej Ochronie Zdrowia.
Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia, dr n. ekon. Greta Kanownik stwierdziła, iż proces zmian już trwa.
Mówimy tu o kontynuacji poszerzania kompetencji dla naszej profesji. Już wkrótce będziemy mieć gotowy produkt, jakim jest „porada pielęgniarska w AOS”, czy nowe regulacje dotyczące kształcenia przed dyplomowego.
Departament przygotował również siedem projektów, które mają być realizowane w ramach funduszy unijnych, np. wprowadzenie mentoringu, szkoleń kadry zarządzającej, zaawansowanej praktyki pielęgniarek, czy wspomaganie pielęgniarek zatrudnionych w DPS. Projekty czekają na możliwość zrealizowania.
Ponadto, podczas przerwy kawowej, zaprezentowano doskonale przygotowane sale ćwiczeń dla studentów pielęgniarstwa.
Pani dr n. med. Iwona Markiewicz jest przekonana, iż potencjał młodych ludzi i doświadczenie już zdobyte w kształceniu kadry pielęgniarskiej na poziomie akademickim, przyniesie obopólne korzyści oraz zabezpieczenie pacjentów w najlepszą opiekę.
Na zakończenie relacji chciałabym dodać, że w tak ważnej i ciekawej debacie powinno wziąć udział znacznie więcej osób. Grono obecnych osób było zdecydowanie za małe.
Słowa Pani Profesor Marii Kózki i innych prelegentów były znamienne i każda pielęgniarka powinna je usłyszeć.
Zmiany w pielęgniarstwie już się rozpoczęły, zmiany są też w nas…
Nadchodzi czas wyborów do samorządu pielęgniarek i położnych, do zawodu wchodzą nowe roczniki młodych ludzi.
Nie pozwólmy zmarnować tej szansy.
Zmiany to konieczność.
Pani Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie, Pani mgr Barbara Płaza umożliwiła mi realizację reportażu oraz relacji na żywo, za co serdecznie dziękuję.
Warto było tam być!
Katarzyna Kowalska
Fotorelacja