Site icon Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Lakier na paznokciach pielęgniarek

Tematem, który wciąż wzbudza wiele emocji i wątpliwości w środowisku jest wygląd pielęgniarskich paznokci.

Czyli ich długość, możliwość lakierowania oraz nakładania lakierów hybrydowych i żelowych.

Higiena rąk stanowi podstawowy środek ograniczający rozprzestrzenianie się zakażeń. Jest to prosta czynność, ale brak konsekwentnego jej przestrzegania stanowi ogólnoświatowy problem w sektorze opieki zdrowotnej.


Badania wykazują, że zarówno naturalne jak i sztuczne, ale długie paznokcie wpływają na rozprzestrzenianie się zakażeń szpitalnych, a lakier do paznokci utrudnia właściwą higienę rąk.

W krajowych badaniach z 2014 roku wykazano, że liczba bakterii na paznokciach po dezynfekcji, w przypadku, gdy są pokryte lakierem lub odżywką, jest istotnie większa w porównaniu z płytką pozbawioną lakieru. Stwierdzono też, że przed i po dezynfekcji, średnia liczba komórek tworzących kolonie bakteryjne była zdecydowanie wyższa u osób noszących tipsy.

Udowodniono, że noszenie sztucznych paznokci jest powiązane z wystąpieniem epidemii. W OIOM noworodkowym noszenie przez pracowników medycznych sztucznych paznokci było źródłem epidemii K. pneumoniae ESBL.
Zauważono także niższy poziom redukcji komórek tworzących kolonie bakteryjne na paznokciach u osób z lakierem w porównaniu do osób bez polakierowanych paznokci.


Badania McNeila wykazały zaś, większą ilość wyhodowanych drobnoustrojów, gdy personel miał długie paznokcie (ponad 3 mm) w stosunku do tych pracowników, którzy mieli krótsze paznokcie (poniżej 3 mm).

Wytyczne WHO:

Ponadto mgr Beata Ochocka, Konsultant Krajowy w dziedzinie Pielęgniarstwa Epidemiologicznego wydała opinię:

Podobną opinię wydała Krajowy Konsultant ds. epidemiologii, dr n.med.Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Oczywiście istnieje możliwość doprecyzowania takich zapisów na poziomie poszczególnych krajów, opinii konsultantów i zakładów pracy i w większości procedur stworzonych w szpitalach i przychodniach mowa jest o krótkich, nie pokrytych lakierem, żelem lub hybrydą paznokciach.

Podobnie jest w innych krajach i np. angielskie wytyczne epic3: oparte na dowodach wytyczne dotyczące zapobiegania zakażeniom związanym z opieką zdrowotną w szpitalach NHS w Anglii, nie pozostawiają pola do swobodnej interpretacji, ponieważ zalecenie dotyczące paznokci brzmi:


„należy zapewnić krótkie czyste paznokcie bez paznokci sztucznych
oraz bez ich lakierowania”
.

Podobne zapisy dotyczą obecności biżuterii na dłoniach personelu medycznego.

http://oipip.elblag.pl/wp-content/uploads/2013/05/osz28.pdf, 

http://profilaktyka-zakazen.pl/wp-content/uploads/2015/03/newsletter_2_11_2015.pdf,

 https://bil.bielsko.pl/old_bil/pdf/higienarakopinia.pdf

Exit mobile version