Czy powinno się karać pracowników ochrony zdrowia za łamanie Kodeksu Etyki Zawodowej?
W ostatnim czasie nasiliła się działalność ,,ruchów antyszczepionkowych’’ wśród społeczeństwa głównie w internecie. Według socjologów działają one jak sekty, manipulują społeczeństwem.
O ile kontrowersyjne jest poparcie dla nich wśród ludzi niezwiązanych ze środowiskiem medycznym, to duży niepokój wzbudzają pracownicy ochrony zdrowia wspierający ich działania i poglądy.
Gdy w październiku 2018 r. podczas głosowania nad obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia dzieci 5 posłów lekarzy zagłosowało za dalszym procedowaniem Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie złożyła wniosek „o wszczęcie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej” wskazując, że działania posłów lekarzy w istotny sposób naruszają dobro stanu lekarskiego”.
Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej powołaniem lekarza jest m.in. zapobieganie chorobom i obowiązek działania zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej zakazując propagowania postaw antyzdrowotnych. Podobne zapisy znajdują się w Kodeksie Etyki Zawodowej Pielęgniarek i Położnych, który mówi że: ,,czynności zawodowe pielęgniarki/położnej nie mogą służyć aktom bezprawnym ani też powodować szkód dla zdrowia ludzkiego’’.
Pielęgniarki i położne z czynnym PWZ powinny reprezentować nasze środowisko w nienaganny sposób zwłaszcza w sprawach szczepień ochronnych.
Tymczasem działania i wypowiedzi wielu z nich w mediach popierające ruchy antyszczepionkowe i kontrowersyjną medycynę alternatywną wpływają negatywnie na nasz wizerunek i zachęcają do zachowań antyzdrowotnych.
Czy jako pracownicy ochrony zdrowia pielęgniarki i położne oraz lekarze powinni uczestniczyć w rozpowszechnianiu pseudonaukowych teorii?
Kodeks Etyki w obu przypadkach stanowi wyraźnie – NIE!
Zainteresowanych dalszym ciągiem artykułu zapraszamy do odwiedzenia naszego blogu na stronach www.medexpress.pl