Site icon Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Wywiad z farmaceutą. Temat – szczepienia w aptekach

Wywiad z farmaceutą na temat pomysłu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego przeprowadzania wybranych szczepień ochronnych w aptekach.

Tak, wiem, Drogi Odbiorco, że pielęgniarki przeprowadzają innego rodzaju wywiady …ale jestem pielęgniarką nowej generacji- jestem pielęgniarką cyfrową, to mnie usprawiedliwia!
Zachowuje jednak pewien wspólny mianownik- jak każdy wywiad pielęgniarski, podobnie i ten ma na celu rozpoznanie problemu poprzez świadome, planowe i konsekwentne sposoby postępowania.

Informacje w nim zawarte pokazują jak wygląda postawa magistra farmacji w odniesieniu do pomysłu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego udziału farmaceutów polskich w procesie immunizacji społeczeństwa.

Zapraszam

Rozszerzenie uprawnień farmaceutów w zakresie przeprowadzania podstawowych badań poziomu BP, glikemii i cholesterolu uważam za zbyteczne, ponieważ my pielęgniarki jesteśmy już wykwalifikowana kadrą, kształcimy się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i pod nadzorem Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, zdobywamy wiedzę i uprawnienia podczas studiów na poziomie licencjackim, magisterskim, w trakcie realizacji specjalizacji w wybranych dziedzinach pielęgniarstwa (co zajmuje łącznie około 7 do 8 lat), a dodatkowo realizujemy szklenia specjalistyczne w zakresie: Leczenia ran, Kompresjoterapia,Edukator w cukrzycy Opieka pielęgniarska nad dzieckiem i młodzieżą z cukrzycą, Opieka pielęgniarka nad kobietą z cukrzycą w okresie okołoporodowym, opieka nad osobą stosującą terapie ciągłego podskórnego wlewu insuliny CPWI, Terapia bólu ostrego, Terapiabóluprzewlekłego, Opieka nad pacjentem ze stomią jelitową, Żywienie dojelitowe i pozajelitowe itd., itd. Czy w związku z w/w nie uważa Pan, ze możemy zając stanowiska w punktach konsultacyjnych w aptece? Czy skorzystanie z naszych usług nie byłoby bezpiecznie i ekonomiczne jednocześnie?

Przyjmując założenie, że magister farmacji chce i może szczepić, to magister pielęgniarstwa, posiadający uprawnienia do ordynowania i wypisywania recept powinien także pracować w pomieszczeniu konsultacyjnym. Prawda? Broniąc swojego stanowiska dodam, że taka pielęgniarka/pielęgniarz jest uprawniony do wystawianie recept w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, niezbędne do kontynuacji leczenia, a także wystawianie recept w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia. Może również samodzielne ordynowanie leków z kategorii OTC. Aby zdobyć takie uprawnienia, oprócz w/w kursu specjalistycznego pielęgniarka musiała ukończyć kurs „Wywiad i badania fizykalne”, nabywając kompetencji do samodzielnego, kompleksowego badania podmiotowego i przedmiotowego pacjenta dorosłego oraz analizy wyników badania w kierunku sformułowania wniosków pozwalających na planowanie i realizowanie opieki pielęgniarskiej. Czy z uwagi na powyższe, my pielęgniarki nie powinnyśmy rościć sobie do tego praw?

Z autopsji wiem, że czeto pacjent nie wie, czy jest na coś uczulony lub nie pamięta na co. Czy nie przeraża Pana taka informacja w odniesieniu do ewentualnego udzielania szczepień społeczeństwu? Zaznaczam, że społeczeństwo polskie jest społeczeństwem starzejącym się!

Stwierdzić więc można, że bezpieczniej jest wykonywać te usługi w miejscu, gdzie jest dostęp do dokumentacji medycznej oraz obecność wykwalifikowanych i doświadczonych osób.

Bohater wywiadu z uwagi na obecną sytuacje w ochronie zdrowia prosi o anonimowość.

Proszę teraz, po przeczytaniu wywiadu dokonać analizy i odpowiedzieć sobie na pytania:

Michalina Stegenta
Członek Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe

Exit mobile version