Site icon Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Dane demograficzne jasno wskazują, że społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Nawet najwięksi optymiści nie maja wątpliwości, że za kilka lat problem nas przerośnie.

Znalazło to potwierdzenie w ustawie z dnia 17 sierpnia o szczególnej opiece geriatrycznej. Dotyczy ona pacjentów, którzy ukończyli 75 rok życia.

Ustawa między innymi ma na celu zachowanie możliwie jak największej sprawności funkcjonalnej i samodzielności osób uprawnionych. Dotyczy to jednak świadczeń w centrach zdrowia 75+, zwanych dalej „centrami”.

Profilaktyka w wieku podeszłym jest najbardziej potrzebna pacjentom w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.

Wiele pielęgniarek/-arzy pracujących w POZ to specjalistki/ści pielęgniarstwa geriatrycznego oraz pielęgniarstwa rodzinnego. I to ich potencjał powinien być w pełni wykorzystywany. Posiadają bowiem wiedzę i umiejętności, ale również szerokie kompetencje, aby wciąż rosnący odsetek pacjentów powyżej 65 roku życia objąć całościową opieką geriatryczną.

Nawet nie przeprowadzając badań statystycznych, jesteśmy gotowi zaryzykować postawienie tezy, iż przekazanie w ręce pielęgniarki narzędzi w postaci świadczenia gwarantowanego i odrębnie finansowego w POZ pozwoli na zaoszczędzenie milionów złotych przeznaczanych na hospitalizację i intensywne leczenie seniorów, którego można uniknąć.

Przykładem może być realizowany przez Pielęgniarki z powodzeniem program profilaktyki CHUK.

Systematyczne wizyty profilaktyczne edukacyjno-kontrolne gwarantowane są inwestycją w podtrzymanie zdrowia, sprawności fizycznej, wyłapaniu wczesnych zmian sugerujących wystąpienie otępień o różnej etiologii, itd., zwłaszcza u pacjentów, którzy odmawiają wizyt ambulatoryjnych w miejscu złożenia deklaracji.

– wywiad i badanie fizykalne pacjenta

– analiza dokumentacji z przebiegu leczenia i zaleceń terapeutycznych

– określenie zapotrzebowania na opiekę i deficytu wiedzy w tym zakresie zarówno pacjenta i rodziny.

– Ordynacja i kontynuacja leczenia farmakologicznego (pod warunkiem ukończenia studiów II stopnia od naboru 2017/2018 lub kursu specjalistycznego);

– Ordynacja i zlecenie zaopatrzenia w wyroby medyczne (pod warunkiem ukończenia studiów II stopnia naboru 2017/2018 lub kursu specjalistycznego);

– Skierowanie na badania laboratoryjne i diagnostyczne;

– Skierowanie do objęcia opieka społeczną i ścisła współpraca z pracownikiem socjalnym oraz opiekunką medyczną;

– Skierowanie do lekarza POZ w razie podejrzenia ryzyka wystąpienia choroby.

Kompleksowa opieka nad człowiekiem w podeszłym wieku, pomoc w rozwiązywaniu złożonych problemów zdrowotnych i psychospołecznych.

Procedura porady (Bilansu Seniora )

  1. Wykonanie COG

W geriatrii do gruntownej oceny stanu chorego stosuje się całościową ocenę geriatryczną (COG). Jest to zespół skal i testów do oceny samodzielności w codziennym funkcjonowaniu oraz występowania szczególnych problemów geriatrycznych, takich jak upadki, zaburzenia odżywiania, zespół kruchości. COG ma wskazywać problemy i deficyty pacjenta oraz zwrócić uwagę na jego mocne strony, które mogą stać się punktem wyjścia do poprawy jego funkcjonowania. Czas wykonania pełnej oceny wynosi do 60 min.

 – ocena: niskie ryzyko (testy nie wskazują na nieprawidłowości) pacjent nie wymaga interwencji, wskazana edukacja i wizyta w kolejnym przysługującym terminie

– ocena: umiarkowane ryzyko (nieprawidłowości w testach) edukacja pacjenta, rodziny opracowanie planu interwencji, edukacja i ewentualne skierowanie do lekarza POZ 

– wysokie ryzyko – skierowanie do lekarza POZ.

Ogromnym ułatwieniem funkcjonowania systemu opieki w POZ byłaby także możliwość stwierdzania zgonu i wystawiania karty zgonu.

Mgr pielęgniarstwa Jolanta Biernacka

Pielęgniarka rodzinna

Specjalista Pielęgniarstwa geriatrycznego

Źródło:

1. Dziennik ustaw 2023 poz,1831 USTAWA z dnia 17 sierpnia 2023 r. o szczególnej opiece geriatrycznej.

Exit mobile version