Gdy pierwszy raz usłyszałam o technice slow jogging pomyślałam od razu, że jest to genialne w swej prostocie. Jednocześnie uprawianie tej aktywności jest dostępne niemal od razu bez większego nakładu pieniędzy i poświęcenia. Wystarczy odpowiednia motywacja, aby zacząć truchtać.
Dla mnie jako medyka pierwsza myśl była taka, że jest to czynność, która pozytywnie wpływa na zdrowie, w wielu jego aspektach. Już Hipokrates w Starożytności przekonywał, że ruch to zdrowie i miał rację. Każda nawet najmniejsza dawka ruchu w obecnej rzeczywistości jest na wagę złota. I nie musimy od razu rzucać się na głęboką wodę, od razu podnosić ciężary na siłowni i przebiec maraton. Wystarczy aktywność o mniejszym natężeniu, z pogodnym nastawieniem.
Profesor Tanaka popularyzował metodę slow jogging w 1979 r. W 1989 r japońskie ministerstwo zdrowia zaczęło oficjalnie zachęcać do tej aktywności fizycznej. W 1995 r. Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Sportowej potwierdziło skuteczność tej techniki, otwierając drogę nad dalszymi badaniami nad slow jogging. Do Polski trucht w tempie niko niko zawitał w 2015 r., a w 2017 r. zostaje powołane Stowarzyszenie Slow Jogging Polska z siedzibą w Łodzi.
Od tej pory wiedza i entuzjazm dotyczący tej techniki zatacza coraz większe kręgi. Na jakie zatem korzyści można liczyć, gdy rozpocznie się przygodę ze slow jogging?
Przede wszystkim umiarkowana aktywność fizyczna jest odpowiedzią na wiele problemów zdrowotnych związanych z rozwojem cywilizacji:
- Pozwala zrzucić nadmierne kilogramy przy nadwadze i otyłości, regulując masę ciała
- Obniża poziom cholesterolu
- Obniża poziom glukozy we krwi
- Obniża ciśnienie tętnicze
- Zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia
- Zmniejsza ryzyko miażdżycy
- Zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy
- Poprawia ogólną sprawność fizyczną
- Zapobiega rozwojowi demencji i choroby Alzheimera
- Opóźnia starzenie się mózgu
- Ma korzystny wpływ na nastrój, poprzez wydzielanie naturalnych endorfin
- Wspomaga terapię depresji
- Obniża poziom stresu.
Myślę, że jest wiele dziedzin pielęgniarstwa, które mogą włączyć propozycję aktywności slow jogging dla swoich pacjentów. Jest to również oferta dla medyków, aby zachować równowagę work-life-balance.
Mgr piel. Ewelina Tymoszuk
Specjalistka w dz. Pielęgniarstwa Operacyjnego
Animatorka Slow Jogging
Bibliografia:
Kozakiewicz M.: „Slow jogging. Japońska droga do witalności”. Wyd. Pascal, Bielsko-Biała 2019
Tanaka H., Jackowska M.: „Slow jogging. Japoński sposób na bieganie, zdrowie i życie. Wyd. Galaktyka, Łódź 2014